Na status neslobodnej krajiny netreba základňu – postačí aj „styčný integračný tím“

Zdá sa, že túžba po silnejšom zovretí Slovenska do chápadiel NATO nedá spávať viacerým domácim politikom, ktorým je verejná mienka srdečne ukradnutá. Najprv „malé kontaktné skupiny“, potom „centrum pre kontrarozviedne činnosti“, najnovšie „styčný integračný tím NATO“ (NFIU – NATO Force Integration Unit). Už si len vybrať. Takto totiž vyzeralo od leta 2015 postupné a opatrné odkrývanie celostného pohľadu na úmysly tých, ktorí si za svoju najvyššiu prioritu zvolili obetovanie slobody našej krajiny jej nezvrátiteľným primknutím k severoatlantickému vojenskému monštru.

Na pozadí nedávnej deklarácie, že SR nebude požadovať zriadenie stálej základne NATO na svojom území, sa nástrojom zahmlievania stala osvedčená hra so slovíčkami. Veď ľudia sú každodennými starosťami natoľko pohltení, že ich latentný význam sotva postrehnú. A pokiaľ sa tak nejakým nedopatrením stane, aj tak im to bude jedno. Prípadný chvíľkový záujem môžu uspokojiť vygooglenými správami o pripravovanej koordinácii národných obranných plánov s plánmi aliancie, vzdelávaní v oblasti kontrarozviedky, štandardizácii spoločných dokumentov, výcviku proti hybridným hrozbám či zvýšení reakcieschopnosti jednotiek rýchleho nasadenia.

„Sídlom nášho NFIU budú kasárne Vajnory, kde bude pôsobiť 41 osôb, z toho 21 našich vojakov. Zvyšní vojaci budú z ostatných členských krajín NATO,“ ozrejmil šéf obranného rezortu Martin Glváč a dodal, že styčný integračný tím aliancie vznikne u nás v roku 2016, pričom počiatočnú operačnú spôsobilosť by mal dosiahnuť do varšavského samitu v júli a plnú do konca budúceho roku. „Efektívna obrana Slovenska si vyžaduje dôkladné plánovanie so zvyšnými členskými štátmi. To nepočká do krízy, tu treba konať preventívne,“ doplnil svojho nadriadeného štátny tajomník MO Miloš Koterec. Ako zástupcovia rezortu priznali, s prípravnými prácami na budovanie potrebnej infraštruktúry a založenie organizačného jadra slovenského NFIU, ktoré má byť začlenené pod velenie Mnohonárodného zborového veliteľstva Severovýchod v Štetíne, sa už začalo.

Viacerí západní bezpečnostní experti však upozorňujú na skutočnosť, že reakcie NATO na ruskú vojenskú aktivizáciu sú z praktického hľadiska nemotorné, neefektívne a v podstate kontraproduktívne. Navyše, stanovené ciele NFIU svojou formuláciou nápadne pripomínajú bezduché frázy bruselských eurobyrokratov (dohliadať na prípravu a zabezpečenie hladkého príjmu koaličných vojsk, koordináciu cvičení medzi ozbrojenými silami SR a NATO…). Žeby diagnóza postupujúceho úpadku transatlantickej civilizácie?

Na ďalšiu aktivitu NATO plánovanú na území Slovenska zareagovala aj Slovensko-ruská spoločnosť, ktorá považuje zriaďovanie styčných integračných tímov za ignorovanie názorov verejnosti a návrat k militantnému mysleniu studenej vojny. Vo svojom vyhlásení o. i. vyzýva premiéra Róberta Fica, aby splnil svoj sľub, že základne NATO môžu byť na Slovensku len na základe referenda. Hoci o vojenskú základňu v pravom zmysle – čiže s letálnymi zbraňovými systémami a logistickým zázemím – v tomto prípade nepôjde, pravdou ostáva, že na status neslobodnej krajiny postačí aj zdanlivo nevinne, takmer prívetivo sa tváriaca infraštruktúra. Napríklad aj v podobe „styčného integračného tímu“.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply