Nájde Taliansko odvahu vzoprieť sa Bruselu?

Str. 40 - Nájde Taliansko odvahu vzoprieť sa Bruselu?

Má 45 rokov, bystré oči, no predovšetkým riadne podrezaný jazyk. Keď sa Giorgia Meloniová za rečníckym pultom nadýchne, poslucháči vedia, že spustí paľbu, ktorou bude triafať do čierneho. V septembrových parlamentných voľbách získali Bratia Talianska, čo je strana Fratelli d’Italia, ktorej predsedá, najviac hlasov a ona mohla zostaviť vládu. Stredoeurópania zajasali.

PRIPRAVENÍ OBNOVIŤ TALIANSKO

Vládu zložila z kandidátov, akých vybral víťazný stredopravicový blok. Sformovalo ho štvorčlenné zoskupenie, ktoré obsadilo v 400-člennej Poslaneckej snemovni (Camera dei deputati) nadpolovičných 237 kresiel. 119 miest pripadlo poslancom Bratov Talianska, 66 miest strane Liga severu vedenej charizmatickým Matteom Salvinim, 45 miest strane Taliansko vpred! a 7 poslancov má centristická aliancia My umiernení (Noi moderati). V 200-člennom Senáte, hornej komore parlamentu, disponuje stredopravicové kvarteto 115 hlasmi. Znamená to, že ho nebude môcť opozícia prehlasovať ani v jednej komore a kurz, ktorý stanoví Meloniovej vládny kabinet, nebudú môcť protistrany len tak ľahko zmeniť. Za povšimnutie stojí viditeľné zoštíhlenie parlamentu. Na základe ústavného referenda zo septembra 2020 klesol počet mandátov v Poslaneckej snemovni takmer o polovicu zo 630 na 400. Redukčná diéta Senátu bola miernejšia a z 315 kresiel mu ostávajú rovné dve stovky.

K volebným urnám v Taliansku a v zahraničí sa 25. septembra 2022 dostavilo necelých 64 percent zo 46 miliónov oprávnených voličov, čo bolo výrazne menej ako 73 percent pred štyrmi rokmi. Pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo 16 miliónov Talianov nepovažovalo za zmysluplné „ísť to niekomu hodiť“, mohla byť pochmúrna spoločenská atmosféra. Hrozba prenesenia vojny z Ukrajiny na celý starý svetadiel, umocnená obavami miliónov Talianov, či budú mať v zime doma teplo a svetlo, vyvoláva znepokojenie, či si budú môcť vôbec dovoliť mať pluralitnú demokraciu, voľnosť a slobodu, ak život v krajine ochromí energetická alebo vojnová pohroma.

Hodnoverné odpovede neposkytuje ani nový kabinet. Bojí sa nateraz odoprieť poslušnosť Bruselu, nasledovať príklad Maďarska a bilaterálne dohodnúť s Moskvou dodávky zemného plynu. Zato však potešil Stredoeurópanov v otázke masovej nelegálnej migrácie. Vládnuci stredopravicový blok sa odlišuje od predošlej garnitúry aj v čomsi inom. Nepoužíva rovnaký kompas. Strelka toho, ktorý zvierali vo chvejúcich sa rukách porazení stredoľaví eurohujeri, mierila na Brusel. Strelka v kompase národnokonzervatívnej formácie G. Meloniovej mieri priamo na Rím. Inak povedané, kým zeleno-dúhovo-progresivistický zlepenec vkladal všetky nádeje do záchrany prichádzajúcej zvonku, z Európskej únie, zoskupenie okolo G. Meloniovej hlása potrebu pomáhať si vlastnými silami. Zásadu svojpomoci podčiarkla i titulná strana volebného programu strany Bratov Talianska sloganom „Pronti a risollevare l’Italia“ vo voľnom preklade „Pripravení obnoviť Taliansko“!

G. Meloniová, ktorá sa istý čas živila ako giornalista, t. j. novinárka, pohotovo aktualizovala program strany v predvečer volieb. Vyburcovalo ju k tomu i vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie. Ursula von der Leyenová totiž tri dni predtým na Princetonskej univerzite v americkom štáte New Jersey odpovedala na otázku študenta, či sa obáva volieb v Taliansku vzhľadom na väzby niektorých kandidátov na ruského prezidenta Vladimíra Putina, nehoráznym spôsobom: „Ak sa situácia vyvinie zložitým smerom – už som hovorila o Maďarsku a Poľsku – máme na to nástroje.“ Tlačová agentúra Reuters a ďalšie rozniesli tento jej arogantný výrok do sveta a hneď bol oheň na streche. Šéf spriaznenej strany Liga severu a bývalý podpredseda vlády a minister vnútra Matteo Salvini vyzval veľkopanskú Nemku, aby odstúpila: „Bola to hrozba, vydieranie či inštitucionálne šikanovanie?

AUTOR: Patrik Sloboda

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply