Najlepšie a najhoršie formy horčíka

Add Comment

Podľa American Chiropractic Society má odhadom 68 – 80 % Američanov deficit magnézia. Za tieto alarumujúce výsledky je čiastočne zodpovedná naša rastúca závislosť na spracovaných potravinách, ale skutočným dôvodom je to, že pokračujúce erózie pôdy obsah minerálov v našej pôde za posledné storočie značne vyčerpali. Následkom toho veľa druhov ovocia a zeleniny, kedysi bohatých na horčík, ho už neobsahuje v primeranom množstve, čo vedie k výrazným nedostatkom tejto minerálnej látky.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Z tohto dôvody narastá počet ľudí, ktorí sa v snahe zvýšiť príjem životne dôležitých živín obracajú na výživové doplnky, ktoré horčík obsahujú. Avšak, keďže horčík musí byť viazaný na iné látky predtým, než ho telo dostatočne absorbuje, doplnky horčíka prichádzajú vo formách, ktoré majú rôzne účinky na zdravie. V článku sa bližšie pozrieme na najlepšie (i najhoršie) formy horčíka na súčasnom trhu.

Najlepšie formy horčíka ako doplnku k strave

Horčík citrát: je najpopulárnejším doplnkom horčíka pravdepodobne preto, lebo je lacný a ľahko sa vstrebáva. Vzhľadom k tomu, že je kyselina citrónová miernym preháňadlom, citran horečnatý okrem toho, že je zdrojom horčíka, funguje aj ako pomoc pri zápche. Je skvelou voľbou pre ľudí s rektálnymi problémami alebo problémami s hrubým črevom, ale nie je vhodný pre tých, ktorí trpia voľným pohybom čriev.

Taurát horečnatý: je najlepšou voľbou pre ľudí s kardiovaskulárnymi problémami, pretože je známe, že je prevenciou arytmie a chráni srdce pred poškodením spôsobeným srdcovým infarktom. Taurát horečnatý sa ľahko vstrebáva (horčík a taurín spolu stabilizujú bunkové membrány), nemá laxatívne účinky.

Horčík malát: výborná voľba pre tých, ktorí trpia únavou, pretože kyselina jablčná, prírodná ovocná kyselina prítomná vo väčšine bunkách tela, je dôležitou súčasťou enzýmov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri syntéze ATP a výrobe energie. Vzhľadom k tomu, že iónové väzby horčíka a kyseliny jablčnej sa dajú ľahko rozbiť, horčík malát je tiež vysoko rozpustný.

Horčík glycín: je jednou z biologicky najdostupnejších a najvstrebateľnejších foriem magnézia. Tiež je málo pravdepodobné, že by vyvolal hnačky. Je najbezpečnejšou voľbou pre nahradenie dlhodobého nedostatku magnézia.

Chlorid horečnatý: hoci obsahuje asi len 12 % elementárneho horčíka, neuveriteľne rýchlo absorbuje a je najlepšou formou pre detoxikáciu buniek a tkanív. Okrem toho, chlorid (nepleťte si ho s chlórom, toxickým plynom) napomáha funkciám obličiek a môže povzbudiť spomalený metabolizmus.

Uhličitan horečnatý: populárna, biologická forma horčíka, ktorá sa v našich žalúdkoch po zmiešaní s kyselinou chlorovodíkovou zmení na vyššie spomínaný chlorid horečnatý. Je dobrou voľbou pre ľudí, ktorých trápi zlé trávenie a žalúdočné šťavy, pretože má vlastnosti antacíd, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku.

Najhoršie formy horčíka ako doplnku k strave

Oxid horečnatý: je tou najčastejšou formou, ktorú možno dostať v lekárňach, ale nie je chelátovaný (viazaný na organickú molekulu) a v porovnaní s vyššie uvedenými formami má zlú mieru absorbcie.

Síran horečnatý: známy aj ako Epsom soľ, je fantastickou pomôckou pri zápche, ale nebezpečným zdrojom diétneho horčíka, pretože je možné sa ľahko predávkovať.

Horčík glutamát a aspartát: týmto formám sa treba úplne vyhnúť. Kyselina glutámová a kyselina asparágová sú zložky nebezpečného umelého sladidla aspartamu a obe sa pri neviazaní na iné aminokyseliny stávajú neurotoxickými.

Preložené z Naturalnews.com

Veronika Mráziková
"V jednej ruke kniha, v druhej pero, s myšlienkami na druhom konci sveta a s túlavými topánkami na nohách..."

Pridaj komentár

  & Časopis