Namiesto aby išli peniaze tam, kde ich zúfalo treba, tak zbrojíme

· Čas čítania: 6 min.

Výdavky ministerstva obrany v súvislosti s tlakom NATO a zhoršujúcou sa geopolitickou situáciou predovšetkým, ale zďaleka nielen na Ukrajine rastú. Peniaze však oveľa viac treba na znižovanie daní a odvodov, opravy cestných komunikácií, elektronické služby pre občanov a firmy, zvyšovanie niektorých sociálnych dávok, štartovacie byty, atď. Za súčasného biedneho stavu, v akom sa nachádza náš štát a jeho občania je priam drzosťou nakupovať techniku, materiál, výcvik.

Október 2014:

Ministerstvo obrany odsúhlasilo nákup dvoch lietadiel C-27J Spartan. Mali by slúžiť na prepravu materiálu, osôb, hasenie požiarov. Vojenských pilotov, ktorí ich budú pilotovať čaká polročné preškolenie. Lietadlá nahradia súčasné, ktorých životnosť sa predlžuje od roku 2008. Prvý Spartan armáda dostane v roku 2016, ďalší o rok neskôr.

Cena lietadiel po nejakú dobu nebola známa a špekulovalo sa o sume okolo 40 miliónov eur za jedno lietadlo. Neskôr sme sa dozvedeli, že bude stáť 59 miliónov dolárov (súčasným kurzom cca 50 miliónov eur). Bývalý vojenský pilot a poradca predsedu KDH Jána Figeľa Peter Švec odhadol, že Slovensko na kúpe Spartanov prerobí asi 20 miliónov dolárov. Zdôraznil, že rezort obrany zaplatí za Spartany vyššiu cenu, ako je katalógová. Tá bola 53 miliónov dolárov. Tiež upozornil, že bežne sa lietadlá obstarávajú za nižšiu cenu a považoval za podivné, že sa uzavrela osobitná zmluva za výcvik a údržbu, pretože tie su štandardne v cene.

November 2014:

Nakupujú sa útočné pušky Bren pre nový prápor ISTAR, ktorý má byť súčasťou medzinárodnej jednotky Battle Group.

Úmysel asi nebol myslený dobre a s čistým svedomím. Ak sa popíše takáto zmluva o jednotnej výzbroji, nemusíte ísť cez verejnú súťaž, cez verejné obstarávanie. Keď sa už raz obíde obstarávanie, mali by sme mať rovnaké zbrane. Ale na základe zmluvy naše ministerstvo obrany nenakúpilo zbrane ako má ČR, ale celkom iné,“ vyhlásil Matovič s tým, že naše ministerstvo nakúpilo zbrane, ktoré česká armáda vraj nechce, pretože ich často reklamovala.

Trojpercentné strany sa v snahe zvyšovať si preferencie neštítia ničoho,“ reagoval na Matoviča Glváč. Kúpa českých pušiek podľa neho vyplýva zo spoločnej deklarácie českej a slovenskej vlády. „Zbrane sú odskúšané, prešli vojskovými skúškami.“ Nákup pušiek schválila bezpečnostná rada aj vláda SR. Cenu jednej útočnej pušky vyčíslil na 2 324 eur a dodal, že za rovnakú cenu zbrane obstarali aj české ozbrojené sily.

Matovič upozornil, že dohodnutá suma sa rovná cene, keď sa nakupuje jeden kus. „Pri 688 kusoch mali byť ceny polovičné,“ uviedol s tým, že získame „vykopávky“, ktoré nie sú kompatibilné ani s českou armádou.

Po skončení operácie ISAF zástupcovia Slovenska deklarovali pripravenosť podieľať sa na novej misii NATO. Hovorkyňa Martina Balleková informovala, že od 1. januára 2015 sa do tejto operácie zapojí do 66 slovenských vojakov. Predpokladá sa, že budú v novej operácii pôsobiť až do ukončenia. Náklady budú hradené z rozpočtu rezortu obrany.

Operácia bude zameraná najmä na výcvik, poradenstvo a asistenciu pre afganské bezpečnostné zložky a ide o nebojovú operáciu. Okrem toho na rozvoj Afganských bezpečnostných síl plánujeme dať v tomto roku 500 000 dolárov.

Prostredníctvom vojenskej a humanitárnej pomoci SR na seba prevezme svoj diel zodpovednosti a zapojí sa do aktivít medzinárodnej koalície v boji proti tzv. Islamskému štátu Iraku a Levanty (ISIL),“ oznámilo ministerstvo zahraničia.

December 2014:

Slovensko v prvom rade potrebuje dva veľké radary, pričom jeden radar stojí okolo 20 miliónov eur,“ oznámil Martin Glváč po rokovaní Bezpečnostnej rady SR a vlády s tým, že sa ich pokúsi zabezpečiť cez výberové konanie. Situácia sa komplikuje pre sankcie voči Rusku a vraj nie je možné predĺžiť životnosť tým súčasným. Glváč uviedol, že komunikuje so Zastúpením SR pri NATO a bude sa snažiť o možnosť financovania z rôznych fondov NATO.

Slovensko si sankcie nevymyslelo. Urobili nám škrt cez rozpočet, my sme chceli predĺžiť životnosť našich radarov do roku 2020.“

Okrem dvoch nových radarov sa plánujú nakúpiť aj nové vrtuľníky. Životnosť súčasných sa o dva roky skončí a ministerstvo ju nechce ďalej predlžovať. Nové vrtuľníky by mala armáda dostať postupne v priebehu šiestich rokov.

V súčasnosti prevádzkované vrtuľníky boli dodané v rokoch 1987 až 1988. Modifikáciami a opravami bola ich životnosť predlžovaná. Ozbrojené sily predpokladajú ich používanie do roku 2016,“ povedal Štefan Zemanovič, hovorca Ozbrojených síl SR.

Mi-17 pritom prešli v rokoch 2009 a 2012 veľkou modernizáciou. Jej cieľom bolo, aby dokázali naďalej plniť vojenské úlohy, ktoré vyplývajú zo zákonov a medzinárodných záväzkov.

Január 2015:

Ministerstvo obrany pošle na Ukrajinu ďalšiu humanitárnu pomoc. Ide hlavne o topánky, bundy, kabáty, čiapky, ale aj obväzy, zdravotnícke nosidlá a matrace, ktoré boli vyčlenené ako prebytočné.

Ukončenie operácie ISAF v Afganistane, rozvoj spolupráce, investície do obrany a ďalšie modernizačné projekty boli témou rokovania ministra obrany SR Martina Glváča a náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milana Maxima v Pentagone s ministrom obrany USA Chuckom Hagelom. Ten ocenil Slovenskú republiku za zabezpečenie reverzného toku plynu a aj za to, že Slovensko významne prispieva v pomoci pre Ukrajinu.

Slovensko dostalo ponuku na nákup vrtuľníkov Sikorsky UH-60 Black Hawk prostredníctvom programu Foreign Military Sales. V priebehu šiestich rokov by sa mali vymeniť naše Mi 17 tak, že každý rok sa kúpia dva až tri nové vrtuľníky. Počas prvej fázy by Slovensko postupne obstaralo deväť vrtuľníkov, za ktoré by podľa Glváča malo zaplatiť najviac 300 miliónov dolárov. V cene je zahrnutý aj výcvik pilotov, školenia a údržba.

Slovensko je veľmi dôležitým strategickým partnerom USA. Ak dôjde k schváleniu nákupu vrtuľníkov vládou SR, dúfame, že to povedie k ďalším nákupom cez program Foreign Military Sales,“ konštatoval americký veľvyslanec. Tak, bodaj by nemal radosť, čím viac nákupov, tým väčší zisk. Nakoniec „pôjdu cez Amíkov“ ešte aj tie radary.

Čiže 2 Spartany, 2 radary, 668 pušiek Bren, 66 vojakov pre novú misiu NATO, 500 000 dolárov do Afganistanu a približne 14 nových bojových vrtuľníkov. Všetko „klasicky s prirážkou“ a to sa „kšefty“ ešte len rozbiehajú. Budeme asi veľmi prekvapení, čo ďalšie sa zrazu nebude dať udržiavať a modernizovať.

záznam z tlačovej besedy ministra M. Glváča a veľvyslanca USA T. Sedgwicka Čítajte viac: http://www.ta3.com/clanok/1054210/usa-ponukli-slovensku-vrtulniky-black-hawk-stali-by-300-milionov.htmlzáznam z tlačovej besedy ministra M. Glváča a veľvyslanca USA T. Sedgwicka Čítajte viac: http://www.ta3.com/clanok/1054210/usa-ponukli-slovensku-vrtulniky-black-hawk-stali-by-300-milionov.htmlzáznam z tlačovej besedy ministra M. Glváča a veľvyslanca USA T. Sedgwicka Čítajte viac: http://www.ta3.com/clanok/1054210/usa-ponukli-slovensku-vrtulniky-black-hawk-stali-by-300-milionov.htmlzáznam z tlačovej besedy ministra M. Glváča a veľvyslanca USA T. Sedgwicka Čítajte viac: http://www.ta3.com/clanok/1054210/usa-ponukli-slovensku-vrtulniky-black-hawk-stali-by-300-milionov.htmlZáznam z tlačovej besedy ministra M. Glváča a veľvyslanca USA T. Sedgwicka:

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár