Nanucovatelia európskeho superštátneho monštra si nedajú pokoj

Add Comment

Sú ako nezlomní podomoví predavači, čo nepoznajú jasné odmietajúce slovo „Nie!“ Zabuchnite im dvere a začnú k vám vnikať cez okno. V tomto prípade cez masmédiá.

I tak by sa dal charakterizovať postup predsedov dolných komôr parlamentov Nemecka, Talianska, Francúzska a Luxemburska, keď vyzvali v otvorenom liste k pretvoreniu Európskej únie na Federálnu úniu. V taliančine Unione federale, t.j. úniu, v ktorej klesnú zvrchované krajiny na úroveň národných subjektov nadnárodnej federácie.

Tento otvorený apel vyšiel v poslednú februárovú nedeľu v talianskom denníku La Stampa a podpísali ho:

Claude Bartolone – predseda francúzskeho Národného zhromaždenia

Laura Bodriniová – predsedníčka talianskej Poslaneckej komory

Norbert Lammert – predseda nemeckého Spolkového snemu

Mars Di Bartolomeo – predseda luxemburskej Poslaneckej komory

Ako vidno, ide o špičkových politických potentátov z troch najväčších a najvplyvnejších krajín EÚ. Samozrejme po odmyslení si Veľkej Británie, ktorá odmietla projekt superštátu a členstvo v Európskej únii.

Viac Európy“ ako všeliek a klystír

Kľúčové pasáže listu publikoval v angličtine portál Zerohedge.com. Už i v prvej z nich pôsobia signatári ako stredovekí felčiari používajúci tú istú medicínu na všetky nemoci. Takou zvyklo byť púšťanie žilou. Neskôr, pred sto rokmi v príhodách dobrého vojaka Švejka, ňou býval vo vojenských špitáloch rakúsko-uhorskej monarchie klystír. Súčasní eurozväzácki vševedi presadzujú nahradenie fixnej idey čoraz užšej integrácie, ktorú v členských štátoch nechcú, áno, tou istou fixnou ideou čoraz užšej integrácie: „Sme presvedčení, že tvárou v tvár kríze potrebujeme viac Európy…

Vyvrcholenie neústupného nanucovania eurocentralizmu autormi listu priniesol predposledný odstavec: „Teraz nastáva okamžik, aby sme sa pohli k užšej politickej integrácii – k Federálnej únii štátov vybavenej širokými právomocami.“

Zaslepenosť štyroch menovaných vysokopostavených legislatívcov neostala bez odozvy v ich domácich krajinách. Vyvolala takú vlnu rozhorčenia, že deň po zverejnení otvoreného listu v Taliansku sa šéf luxemburskej Poslaneckej komory Mars Di Bartolomeo pokúšal dištancovať od volania po Federálnej únii. Na luxemburskom portáli Wort.lu sa síce stotožnil s argumentami uvádzanými v liste, že migračnú krízu, terorizmus a klimatické zmeny treba riešiť na úrovni únie a nie členských štátov, no vykrúcal sa z vývodu, že nastal vhodný čas na vytvorenie federálnej únie. Namiesto federálnej únie by sa tento bývalý novinár nateraz uspokojil s „úniou štátov s rozšírenými právomocami“.

Toto jeho slovičkárenie nie je ničím iným ako zahmlievaním úsilia urýchliť vháňanie členov medzištátneho zoskupenia, akým je Európska únia, do praobyčajného superštátu. Zdravo euroskeptický britský denník Daily Mail poukázal začiatkom februára na iný spôsob udupávania národného povedomia a hrdosti na vlasť. Tentokrát v športe. Európsky parlament totiž prijal plán svojho Výboru pre kultúru a vzdelávanie nazvaný Integrovaný prístup k politike v oblasti športu (2016/2143(INI)). Ten v bode 77 „nabáda národné olympijské výbory a športové federácie členských štátov, aby na medzinárodných športových podujatiach používali vlajku a symbol Európskej únie spolu s jednotlivými národnými vlajkami a symbolmi“. To je doslovný text z oficiálnej slovenskej verzie textu uznesenia. Briti si môžu blahoželať, že ich športovci včas uniknú tomuto unifikačnému valcovaniu všetkého svojského a národného. Za nevinne znejúcim pojmom „nabáda“ sa totiž skrýva obvyklá prax, keď sa vnucovaná novota zavádza vo forme nabádania, odporúčania a dobrovoľného prijímania, aby sa štandardizovala v normu a povinnosť, pred ktorou napokon niet úniku.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis