Nastáva renesancia vinylových gramoplatní?

· Čas čítania: 3 min.

Japonský elektronický koncern Sony pripravuje začatie výroby vinylových zvukových nosičov v marci 2018 – túto správu priniesol nemecký printový denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Sony spolu s Philipsom vynašli v r. 1982 CD a tým spôsobili rýchly koniec gramoplatní. Avšak platňa v ústraní predsa prežila. Teraz začína aj Sony po takmer tridsiatich rokoch opäť s výrobou vinylových gramoplatní. Prvýkrát koncern Sony zaviedol vlastnú produkciu vinylových platní v Japonsku v r. 1989, potom spotrebitelia hromadne zamenili platne za ľahšie udržiavateľné CD s ich digitálnymi zvukovými stopami.

O plánovanej kapacite závodu v prefektúre Shizuoka Sony mlčí, predsa však podnik hovorí o iniciatíve dcérskej spoločnosti Sony Music Entertainment Japan. Nie sú známe plánované japonské tituly, ktoré majú byť vydané na vinylových platniach. Podnik má byť k dispozícii aj externým zákazníkom. Elektronický koncern vidí medzeru na trhu, pretože t. č. sa v Japonsku nachádza iba jeden výrobca gramoplatní.

Sony naskakuje výrobou vinylových platní na vlak renesancie gramoplatní, ktoré ako okrajový produkt nachádzajú stále rastúci počet prívržencov. V minulom roku výrobca priniesol na trh nový gramofón. Pritom nešiel tak ďaleko ako jeho rivali z firmy Panasonic, ktorá predstavila pod značkou Technics špičkový a cenovo náročný prehrávač platní.

V Japonsku sa predaj gramoplatní v počte 799 000 kusov za šesť rokov zosemnásobil – udáva Japonský zväz hudobného priemyslu. Sony zdôrazňuje, že predovšetkým mladí ľudia, ktorí vyrástli s CD a digitálnou hudbou, preukázali rastúci záujem o gramoplatne. V Nemecku sa predalo v minulom roku 3,1 miliónov vinylových platní. To je približne päťkrát toľko, ako v r. 2010. Napriek razantnému rastu zostávajú vinylové platne v Japonsku a Nemecku v porovnaní so scvrkávajúcim sa, ale oveľa väčším odbytom CD, stále okrajovým produktom.

Preložené z printového vydania Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár