Nevďak svetom vládne, alebo komu prekáža pravda?

 

Začiatkom roku 2024 som stretol prednostu OÚ v Senici, pána Vladimíra Kocourka a pripomenul mu, že v roku 2024 bude 80. výročie SNP a bolo by vhodné dať trochu do poriadku Pamätník SNP u Rehúšov. Ako je známe v minulosti sa o jeho ,, zohyzdenie“ postarali neznámi vandali. Spomenul som mu možnosť pridelenia nejakých prostriedkov rezervy predsedu vlády a  taktiež spôsob ako získať financie z rezortov kultúry a obrany. Dal som mu tiež skicu pamätníka, ako by mohol vyzerať po rekonštrukcii, ktorú som spracoval.

Navrhol som mu, nakoľko autor diela Vladimír Farár už nežil, že by bolo vhodné osloviť nejakého architekta, aby rekonštrukcia prebehla v duchu pôvodného diela. Pán prednosta mi oznámil, že starostka Prietrže, ku ktorej osada patrí, niekoho má a tak som záležitosť viacej neriešil.

Prvý šok som zažil, keď mi hovorkyňa premiéra R. Fica s hrôzou oznámila, že na úrad vlády prišla žiadosť o dotáciu vo výške 80 000. eur! Premiér dáva podľa žiadosti prostriedky maximálne do výšky 10. 000 eur. Nie je mi známe, koľko mohla získať obec zo spomenutých ministerstiev.

Druhý šok som zažil, keď som sa dozvedel, že torzo pamätníka má byť doplnené piatymi sochami! To predsa úplne menilo jeho výzor a to by mal posúdiť niekto kompetentný. Rekonštrukcia v mojom ponímaní pozostávala z terénnych úprav a doplnenia obelisku o ukradnutý bronzový prstenec. / vytlačením na 3 D tlačiarni z plastu, ako verná imitácia /

Šok číslo tri prišiel, keď sa ku mne donieslo, že vybraný kamenár /!/ dokáže načas vytesať z pieskovca len tri z plánovaných sôch! Ďalšie dve vraj urobí neskôr.

Keď som však dva – tri dni pred spomienkovou slávnosťou videl výsledok pána ,,pseudo umelca“ prišiel šok číslo štyri! Pôvodný oceľový skelet totiž cca do výšky dvoch metrov z väčšej časti skrývali avizované tri postavy. Ale aké? ! Žiadne sochy hrdinov, ale traja s prepáčením bezdomovci! Podkladný betón bol z dôvodu veľkosti postáv nahrubo zväčšený a sochy aby sa neknísali, podkajlíkovali!

A tento paškvil v médiách opísali ako zrekonštruovaný pamätník! Ani náhodou! Skôr by som to hodnotil ako prejav neúcty voči tým, ktorí sa postavili na odpor ,,nacistickým hrdlorezom“ a ich gardistickým prisluhovačom. Mirko Nešpor, Milan Mareček, Miloš Uher a ďalší prišli o to najcennejšie – život, aby sa ďalšie pokolenia mohli rodiť bez strachu v našich štátnych útvaroch, či už to bola Československá socialistická republika, alebo dnešná Slovenská republika.

Rovnako chaoticky, ako prebehla tzv. ,, rekonštrukcia“, pôsobilo aj spomienkové popoludnie dňa 24. augusta 2024. Predchádzal mu tradičný ,,Beh vďaky“. Pauza medzi oboma podujatiami bola zbytočne dlhá. Na samotnom pietnom akte mi chýbala účasť čestnej stráže prezidenta republiky, ktorá bývala v minulosti pravidlom. Pravidelní účastníci podujatia u ,,Rehúšov“ si tiež nemohli nevšimnúť absenciu členov klubu vojenskej histórie. Už tradičné  panely monitorujúce priebeh odboja v regióne a jedna  sajdka s guľometom, zostali len chabým pokusom vzdania pocty všetkým, čo sa odboja zúčastnili – preživšími, či padlými.  Najmä v kontexte s tým, že podujatie v súvislosti s proti covidovými opatreniami, malo niekoľkoročnú pauzu. No najmä v kontexte s tým, že sa jednalo o jubilejné 80. výročie. Naši vládni predstavitelia už dávnejšie avizovali pompéznu spomienkovú manifestáciu v Banskej Bystrici dňa 29. augusta 2024. Bola priam povinnosť zorganizovať niečo obdobné na regionálnej úrovni. Hodnotu podujatia nezvýšila ani skutočnosť, že ,,nedorobok“ odhaľoval predseda Trnavského samosprávneho kraja jozef Viskupič, ani obohatenie programu o vystúpenie DH ,,Myjavci“, či FS z Holíča ,,Valša“.

Mne osobne zostala pachuť v ústach po príhovore starostky obce Prietrž, D. Blažkovej, keď ako sponzorov menovala predsedu Trnav. Samosprávneho kraja, hoci príspevok sľúbil až na ďalší rok, teda v roku 2025, či Fond Pro Senica, pričom ten prispel len na Beh vďaky. No ani slovom sa nezmienila o 5 000 eurách ktoré prišli z rezervy predsedu vlády Róberta Fica. / a tie skutočne s prišli s predstihom /  Ak nám treba hodnotiť spomienkový akt k 80. výročiu SNP, musím konštatovať, že to bolo najhoršie zorganizované a najmenej dôstojné z tých, ktorých som bol osobne prítomný. Neviem, kde sa stala chyba, pretože rok predtým mala pani starostka k priebehu protinacistického hnutia v regióne príhovor, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani fundovaný historik. Tiež nechápem, prečo bolo treba otvorene klamať o pôvode prostriedkov, ktoré obec dostala. Doslova trestným počinom sa stal zásah do autorských práv autora pamätníka Vladimíra Farára. Navyše nevhodnými sochami možno zručného kamenára, no v žiadnom prípade sochára s umeleckým a historickým cítením.

V tomto roku si všetky mestá a obce na Záhorí a taktiež v celej našej vlasti si pripomenuli oslobodenie s pod fašistického a ľudáckeho jarma a s tým spojené ukončenie 2. svetovej vojny. Chcem veriť, že tieto pietne akty mali dôstojnejší priebeh ako ten u Rehúšov, konajúci sa vlani ako spomienka na jedno z ohnísk proti nacistického odboja. Tie celoštátne v Banskej Bystrici boli opravdu dôstojné a veľkolepé.

A čo sa týka pamätníka u Rehúšov, bolo by vhodné zavolať tam pracovníkov z ministerstva kultúry, resp. odborníkov z múzea SNP v Banskej Bystrici. Obec by mala vrátiť peniaze, ktoré jej prišli z rezervy predsedu vlády, nakoľko boli použité v rozpore s účelom, na ktorý boli poskytnuté, no najmä preto, že bol zamlčaný ich pôvodca. Všade vyplakávame, že niet peňazí. Keď ale sú, často slúžia na súkromné kšeftíky. Tri, už zhotovené sochy treba odviesť a ďalšie dve, ešte chýbajúce, nedorábať. Pamätníku treba vrátiť výzor hodný jedného z ohnísk SNP. Treba tiež z Prietržského prípadu vyvodiť dôsledky, aby sa niečo podobné nikdy a nikde na Slovensku neopakovalo. ,, Kriveniu a znevažovaniu našej histórie treba vystaviť ráznu stopku!! Tisícky hrobov  našich padlých, ako aj vyše stovky vypálených obcí / zväčša počas SNP / nech sú nám mementom.

Dovetok.

Príklad, ako sa v podobných prípadoch postupuje, nám môže poslúžiť rekonštrukcia legendárnej plavárne ,,Pasienky“ v Bratislave. V tomto prípade nie je pre nás podstatné, že práce trvali od júna 2023 do marca 2025. Nie je podstatné ani to, že hodnota diela sú tri milióny eur / a s úplným dobudovaním objektu vyše 5,5 milióna eur. / Zásadná je skutočnosť, že celá rekonštrukcia plavárne sa udiala so súhlasom a pod kontrolou dediča autorských práv, syna pôvodného architekta plavárne Kamila Kosmana Reného! / vybrané z denníka Šport, zo dňa 12. 3. 2025.

Takže, vážená pani starostka, takto bolo treba postupovať. Nech je pre Vás ponaučením, že tak, ako ste narábali s verejnými prostriedkami a bez konzultácie s odborníkmi, tak si akurát trhnete ostudu a dostanete sa iba do problémov. S pamiatkou na tých, čo riskovali svoje životy, ba dokonca ich položili  aj pre Váš spokojný život, sa proste nekšeftuje!

Domnievam sa, že by bolo vhodné vytvoriť pod gesciou ministerstva kultúry, resp. ministerstva národnej obrany útvar, ktorý by dozeral nad stavom pamätníkov pamätných tabúľ a sôch. Výrazne ba to zabránilo k nekompetentným zásahom pri ich údržbe, resp. rekonštrukciách a taktiež ich prípadnému odstraňovaniu tzv, ,,Obrazo borcami“. Máme na to príklad z nedávnej minulosti. Jeden zo zakladateľov modernej slovenskej architektúry , tvorca mohyly na Bradle, či pamätníka J. M. Hurbana v Hlbokom, Dušan Jurkovič, počas 1. svetovej vojny zastával funkciu C. A K. dozoru nad vojenskými cintorínmi, resp. pamätníkmi. Pokúsme sa o niečo podobné dnes. Najmä ak si uvedomíme, že si dnes veľa ľudí míli demokraciu s anarchiou. A aj preto, že nám tu povyskakovalo množstvo ,,kvázi znalcov.“

 

Ľubomír  Ryčovský  Senica.

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár