Nigel Farage: Európska únia je smrť demokracie!

Na protest proti podpísaniu Maastrichtskej zmluvy vystúpil Nigel Farage (* 1964) v roku 1992 z konzervatívnej strany a založil Nezávislú stranu Spojeného kráľovstva – United Kingdom Independent Party (UKIP ), ktorej predsedá dodnes. V rokoch 1999, 2004, 2009 a 2014 sa dostal do Európskeho-parlamentu (EP), kde sa vďaka svojmu rečníckemu talentu stal obávaným protivníkom. Ponúkame niekoľko myšlienok, ktoré v rozhovore pre časopis Compact 6/2016 vyslovil.

Prečo by mala Británia opustiť Úniu?

Skutočná otázka pri aktuálnom referende spočíva v tom, či chceme uchopiť jedinečnú šancu v živote, aby sme hlasovali o znovunavrátení nezávislosti, vlastnom vedení štátu a o kontrole nad zákonmi, takisto aj o kontrole nad hranicami tejto krajiny – a súčasne, aby sme zostali priatelia a susedia so všetkými v Európe.

To znie revolučne: Je EÚ taká represívna?

Verím v demokraciu. Verím, že keď nejaká vláda schváli zlé zákony, po piatich rokoch by ich mala zrušiť a nahradiť inými, ktoré napravia spätne napáchané škody. Keď je ale schválený nejaký európsky zákon, neexistuje nič, čo by voliči, Dolná snemovňa alebo britská vláda mohli robiť, aby ho revidovali. Niet žiadneho priameho ručenia vnútri tohto systému. To je ale nielen nedemokratické, ale fundamentálne antidemokratické. Bolo to také zlé, že počas eurokrízy boli premiéri Grécka a Talianska prakticky v štátnom prevrate odstránení a nahradení pracovníkmi Goldman Sachs. EÚ je smrť demokracie!

Ako to vyzerá s hospodárskymi výhodami z členstva v EÚ?

Žiadna dobre prosperujúca krajina by dnes nehlasovala za vstup do Únie. Keby sme o tom hlasovali v júni, potom by sme museli britskému ľudu povedať, že v takom prípade by sa musel vzdať kontroly a suverenity nad svojím parlamentom a 60 % zákonov by sa robilo niekde inde. Vzdáte sa oblasti lovu rýb. Oddelíte sa od vášho spojenia s Commonwealthom a ďalekým svetom, pretože by ste neboli schopní vyjednať svoju vlastnú globálnu obchodnú dohodu. Ó, a ostatne, pre toto všetko budete musieť zaplatiť členské vo výške 55-miliónov šterlingov denne.

Medzinárodný menový fond (MMF) a OECD napriek tomu tvrdia, že náklady na výstup by boli značné.

Tieto organizácie sú obsadené väčšinou preplatenými a skrachovanými expolitikmi. Nemajú tú vieryhodnosť v ekonomických otázkach, ktorú mali predtým. Miešajú sa do politických rozhodnutí spôsobom, ktorý presahuje ich mandát a kompetencie. MMF bol vlastne „zlanárený“ EÚ-bossmi. Dominique Strauss-Kahn a Christine Lagarde sú už roky malé figúrky v EÚ. Boli to oni, ktorí pomáhali ochudobniť Grécko, burcujúc za katastrofálnu euromenu. A OECD je z mnohých hľadísk Klub globálnej elity, ktorej príslušníci čítajú Financial Times a Economist a aj tak uvažujú.

Barack Obama vyhlásil, že Británia by sa mala po Brexite v obchodných rozhovoroch postaviť „na koniec radu“.

Obama už nebude dlho v úrade, jeho názory nie sú preto hodné sledovania. Samozrejme, že by chcel, aby sa Transatlantická dohoda o voľnom obchode (TTIP) schválila. Obrovské americké koncerny chcú získať prístup na náš štátny zdravotnícky systém, aby profitovali na jeho zložkách. Jediná možnosť, ako sa chrániť pred následkami TTIP, je opustiť EÚ. A čo Obama povie, je irelevantné, pretože toto referendum je suverénne rozhodnutie britského ľudu, v ktorom on nemá žiaden hlas.

Zástancovia EÚ argumentujú, že Brexit bude stáť pracovné miesta.

Všetci zástancovia EÚ sa spojili. Majú Goldman Sachs, Siemens, MMF a – Obamu. Nahovárajú nám, že keď nezostaneme v EÚ, stanú sa nám hrozné veci, pretože ako súčasť EÚ profitujeme z nádhernej obchodnej dohody. Skutočnosť je taká, že s Úniou nemáme žiadny dobrý obchod. Kvôli prístupu k európskemu vnútornému trhu platíme členský poplatok. Pritom nemusíme do tohto klubu patriť, aby sme sa dostali na vnútorný trh. Každá krajina sveta to dokáže. Aj keby došlo k najhorším zo všetkých scenárov, že by Veľkej Británii nevyšli úspešne nové rokovania o prístupe na privilegované trhy a museli by sme sa držať pravidiel Svetovej obchodnej organizácie, aj vtedy by boli náklady menšie ako doterajšie naše členské netto príspevky.

Ako by vyzerali následky Brexitu?

Po Brexite by sme mohli uzavrieť naše vlastné obchodné dohody. Náš Najvyšší súdny dvor by neležal de facto v Luxemburgu. Masová migrácia z EÚ, ktorá, ako hovorí predseda „pro-EÚ- kampane“, zabezpečí viac súťaže o pracovné miesta a stlačí platy neodborníkov, by ustúpila – s vítaným účinkom na zvýšené príjmy pre britských robotníkov.

Chceli by ste odstrániť voľnosť pohybu osôb?

Čisté prisťahovalectvo do Veľkej Británie je dnes desaťkrát väčšie ako po 2. svetovej vojne, prinajmenšom, keď veríme oficiálnym číslam, čo ja, úprimne povedané, nezvyknem. Každých sedem minút musíme v tejto krajine postaviť nový dom, aby sme sa vyrovnali so súčasnou prisťahovaleckou úrovňou. Tento rok nám chýbajú desaťtisíce miest v základných školách, a zdravotnícke zariadenia sú pod neznesiteľným tlakom.

Čo teda navrhujete?

Musíme získať kontrolu nad našimi hranicami. Nemôžu byť otvorené pre všetkých 508 miliónov obyvateľov Únie. Po Brexite by sme mali zaviesť primeranú, normálnu prisťahovaleckú politiku, podobne ako v Austrálii. Ľudí, ktorí budú pre našu ekonomiku prínosom, by sme predsa len mali vpustiť, ale v rozumnom množstve.

David Cameron tvrdí, že hranice sú bezpečné.

Cameron vydal 10-miliónov libier šterlingov britských daňovníkov , aby ich presvedčil, že keby hlasovali za zotrvanie v EÚ, zostali by hranice bezpečné. Ale všetko, čo sa na našich hraniciach robí, je iba o krátkom ukázaní svojho preukazu. Keď sa na to pozrieme reálne, nemáme už žiadne hranice. Pol miliardy ľudí sem môže prísť bez prekážky. A nechajte ma predpovedať, že vďaka ďalším krízam (napríklad s peniazmi pre Grécko alebo rozširovanie eurozóny o Turecko) sa môže číslo ekonomických utečencov len zvýšiť.

Bude Turecko o desať rokov členom Únie?

Je to očividne chaos. EÚ zmenila stanovisko vzhľadom na vydieranie prezidentom Erdoganom. Turecko je krajina s hroznou bilanciou ľudských práv. Menšiny sú zneužívané a Erdoganovi sa vyčíta, že pomáha Islamskému štátu. Turecko je príliš veľké, príliš chudobné a iné ako my. Nechcel by som určite, aby Spojené kráľovstvo trčalo v jednej politickej únii spolu s Tureckom. Ale očividne sa jeho prístup približuje. Určitým spôsobom má autokratické Turecko a antidemokratická EÚ veľa spoločného – pohŕdanie normálnymi voličmi. Jediná cesta, ako sa vyhnúť dôsledkom, je výstup z EÚ.

Autor rozhovoru: Tino Perlick, preložené z: Compact 6/2016

Zdroj:http://www.compact-online.de

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply