Nočných vlkov vítala tisícka Slovákov

Päticu nočných vlkov prišla na Slavíne privítať približne tisícka priaznivcov, pod pamätníkom sa k motorkárom pridal aj ruský veľvyslanec. Provokatéra s ukrajinskou vlajkou musela odviesť polícia.

„Čakali sme vrúcne privítanie, ale až takéto nie,“ neskrýval príjemné prekvapenie Oleg, ktorého prezývajú „Švéd“. „Keď som videl to námestie plné ľudí, ktorí prišli podporiť našu akciu, bol som veľmi príjemne prekvapený,“ dodáva ďalší Nočný vlk, Igor. Oleg a Igor sú dvaja z piatich Nočných vlkov, ktorí si prišli uctiť pamiatku padlých červenoarmejcov na bratislavský Slavín.

Od jednej hodiny sa tu začali zhromažďovať ľudia rôznych vekových kategórií od seniorov, ktorí vojnu zažili na vlastnej koži až po malé deti, ktoré sem prišli so svojimi rodičmi.

 

Provokatér splnil úlohu

Je niečo po druhej hodine, dav na Slavíne sa rozrástol na niekoľko stoviek. Na jednej strane ulice – oproti schodom na Slavín, parkujú slovenskí motorkári, ľudia si prezerajú ich stroje, no všetci čakajú na ruských motorkárov. Zrazu sa z davu strhnú pokriky: „Banderovec!“, „Prvokatér!“. Niekoľko ľudí a všetci novinári utekajú k „aktivistovi“ Jurajovi s ukrajinskou vlajkou na chrbte a ukrajinskou priateľkou po boku. Podľa nich je kladenie vencov po Európe ruskými motorkármi provokácia a Noční vlci sú zločinecká organizácia.

Okolo „aktivistu“ s ukrajinskou vlajkou a hlúčiku ľudí, ktorí s ním polemizovali sa okamžite zhromaždili všetky prítomné médiá. Svoju úlohu splnil. O niekoľko minút neskôr musel opustiť miesto v sprievode dvoch policajtov.

Vítanie chlebom a soľou

Pol tretej, čas pribúda, ľudí tiež. Pre hostí z Moskvy sú pripravené pagáče, chlieb so soľou a na obrubníku schodišťa sa chladí koláč s novoruskou zástavou. Pred chodníkmi stoja policajti. Na každom metri jeden. „Pane, choďte na chodník. Pre vlastnú bezpečnosť,“ upozorňuje jeden policajt muža z davu. Ďalší má zapnutú vysielačku, cez ktorú dostáva hlásenia o polohe motorkárov. A spolu s ním dostávajú informácie aj prítomní priaznivci Nočných vlkov. „Hra, tu Hra jeden, kolóna prichádza. Križovatka Patrónka,“ hovorí hlas vo vysielačke.

„Oni išli dolu po Pražskej a teraz idú po Štefánikovej, ale my im nerobíme doprovod!“

„Jasné, v pohodičke, len potrebujem vedieť, kde sú a poprípade, z ktorej strany prídu,“ dorozumievajú sa policajti.

Pri schodoch sú nachystané dve dievčiny v kroji, s chlebom a soľou. V dave je niekoľko známych tvárí – bývalí poslanci, publicisti, aktivisti, ale aj Martin Mojžiš z .týždňa – sám vojak v poli plnom stoviek „ruských agentov“.

Krátko po pätnástej sú schody plné. Približne päť stoviek ľudí netrpezlivo očakáva návštevu z Moskvy. Pri vchode z druhej strany je ešte tristo ľudí. Priamo pod pamätníkom stojí niekoľko desiatok ďalších ľudí. Ani prítomní policajti nemajú presnú informácie o tom, kde budú môcť Vlci zaparkovať svoje stroje.

V momente, keď sa začne ozývať „Rassija!“ a „Slava Rassii!“ prichádza v obkolesení priaznivcov a novinárov pätica Nočných vlkov hore schodmi na Slavín. Sprevádza ich ruský veľvyslanec A. L Fedotov. Naproti im utekajú dvaja chlapčekovia v uniformách s kvetmi.

 

Ruský veľvyslanec: „Ľud chápe pravdu.“

Prítomnú tisícku ľudí Denník N stlačil na tri stovky. Fotografie však hovoria jasne – Slavín bol zaplnený minimálne tak, ako počas návštevy Sergeja Lavrova.

„Myslím, že každý má právo písať, čo chce, ak neporušuje zákon. Nech budú médiá písať čokoľvek, ľudia budú vždy myslieť správne. Ľud vždy chápe pravdu. Nezávislé médiá neexistujú, ale ľudia samotní, ak premýšľajú, vedia všetko,“ povedal pre Zem a Vek veľvyslanec Fedotov na margo antikampane, ktorú voči Nočným vlkom spustili niektoré médiá.

Ruskí motorkári sa snažili vyhýbať politickým otázkam, aj keď boli do nich častokrát tlačení. Podľa Fedotova nejde o žiadnu politickú akciu, ale o spomienku na obete vojny. „Vnímam to ako časť osláv, ktoré organizujú všetci normálni ľudia oslavujúc Deň víťazstva. Je to jedno z podujatí, na ktoré sa ľudia snažili prísť, aby si pripomenuli sviatok spolu so Slovákmi a Čechmi. Išli, aby navštívili hroby svojich dedov, aj keď niektorých sem nepustili. My, prirodzene, túto iniciatívu podporujeme, tým viac, ak vidíme, že spolu s našimi ruskými chalanmi prišli aj motorkári z Čiech, Slovenska, ale aj iných krajín,“ povedal veľvyslanec.

 

Každým dňom nás je viac

Po pietnom akte Nočným vlkom chvíľu trvalo, kým sa dostali k motorkám. Privítal ich srbský kolega, médiá im kládli otázky, ženy sa s nimi fotografovali. Neskôr sa sprievod motorkárov presunul na ruskú ambasádu, kde sa spolu so slovenskými motorkármi mohli pred cestou do Viedne občerstviť.

„Akcia sa rozvíja. S každým našim príchodom nás víta čoraz viac ľudí. Sprevádza nás nie desiatka motocyklov, ale viac ako stovka. Väčšina nás sprevádza po hranicu, na druhej strane nás čakajú ďalší. Náš konvoj sa každým dňom rozrastá,“ hovorí „Švéd“ a dodáva, že po ceste do Berlína sú pripravení na všetko.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár