Nová štúdia prof. Ioannidisa, ktorého poslednú štúdiu Matovič nazval „kotlebovským bludom“

· Čas čítania: 2 min.

Nedávno sme písali o meta štúdii prestížneho vedca, profesora Johna P. A. Ioannidisa z univerzity v Stanforde, ktorá úmrtnosť na COVID-19 vyčíslila na 0,23%, v niektorých vekových skupinách pod 0,1%. Na čo reagoval premiér Matovič, ktorý jeho štúdiu uverejnenú na stránke WHO označil za „kotlebovský blud“.

Profesor Ioannidis s kolektívom zverejnili 5.1.2021 novú štúdiu: Posúdenie vplyvu povinného zotrvania doma a znemožnenia podnikania na šírenie koronavírusu: AssessingMandatoryStay-at-HomeandBusinessClosureEffectsontheSpreadofCOVID-19.

Snažili sa odpovedať na otázku, či reštriktívne opatrenia ako napr. povinnosť zostať doma alebo obmedzenie podnikania, uzatvorenia (lockdowny), mali vplyv na šírenie ochorenia COVID-19. Hodnotili účinky z reštriktívnych opatrení NPI (mrNPI) na rast epidemických prípadov a (lrNPI), účinky nad rámec menej reštriktívnych opatrení NPI. Tieto keoficienty sledovali v 10 krajinách: Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Irán, Taliansko, Holandsko, Španielsko, Južná Kórea, Švédsko a USA.

Dospeli k záveru, že po posúdení účinkov opatrení na epidémiu, kontrétne lrNPI nenašli jasný a významný priaznivý vplyv mrNPI na rast prípadov v žiadnej krajine. Napríklad vo Francúzsku bol účinok mrNPI +7% (95CI -5% -19%) v porovnaní so Švédskom a +13% (-12% -38%) v porovnaní s Južnou Kóreou (pozitívne prostriedky na šírenie infekcie). 95% intervaly spoľahlivosti vylučovali 30% poklesy vo všetkých 16 porovnaniach a 15% poklesy v porovnaní 11/16.

Záver: Aj keď malé výhody nemožno vylúčiť, nenachádzame významné výhody v zavedení reštriktívnejších opatrení NPI. Podobné zníženie infekcie je možné dosiahnuť menej reštriktívnymi zásahmi.

Prečo potom sedíme doma, necháme si ničiť ekonomiku a životy, keď ani tvrdé lockdowny nemajú vplyv na zníženie infekcie? Proti lockdownom vyslovila výhrady aj WHO: who-varuje-lockdown-robi-z-chudobnych-este-chudobnejsich/.

Bielorusko má približne rovnaký počet obyvateľov ako Česká republika. V krajine nemajú žiadne povinné opatrenia, nenosia rúška a nezastavili ekonomiku. Evidujú 239 tis. prípadov a 1 658 úmrtí s covidom, na rozdiel od Česka, kde s opatreniami a lockadownami majú 940 tisíc prípadov a 15 453 mŕtvych.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Assessing Mandatory Stay‐at‐Home and Business Closure Effects on the Spread of COVID‐19, Wiley Online Library, 5.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár