Novodobé antivakcinačné hnutia

Foto: Shutterstock

Diskusie o rizikách očkovania sa rozvírili už koncom 18. storočia krátko nato, ako Edward Jenner použil túto metódu na liečbu kiahní. Prvé antivakcinačné hnutia následne vznikli o pár desaťročí neskôr a boj tzv. antivaxerov pokračuje i naďalej. Priblížime si teda históriu a postoje týchto hnutí aspoň vo vybraných krajinách.

Veľká Británia

Vo Veľkej Británii má antivakcinačné hnutie bohatú minulosť. Prvé skupiny antivaxerov sa tu formovali od polovice 19. storočia. V nasledujúcom storočí získali popularitu najmä potom, ako dvaja britskí pediatri informovali o 50 prípadoch detí pozorovaných počas 11 rokov v londýnskej nemocnici na Great Ormond Street, u ktorých sa do 24 hodín po očkovaní takzvanou DPT vakcínou proti záškrtu, čiernemu kašľu a tetanu objavili neurologické komplikácie. V tom istom roku vznikla Asociácia rodičov detí poškodených vakcínami. Odporcom očkovania sa len v rokoch 1997 – 2005 podarilo vysúdiť finančné kompenzácie za následky očkovania v celkovej výške 3,5 milióna libier. Jedným z odškodnených bol i Robert Fletcher, ktorému pichli MMR vakcínu na osýpky, mumps a ružienku začiatkom 90. rokov minulého storočia. Po očkovaní uňho došlo k závažnému poškodeniu mozgu a vzniku epilepsie. Preto sa jeho rodičia obrátili na britské súdy, ktoré v roku 2010, po takmer dvoch desaťročiach, rozhodli o odškodnom v sume 90000 libier.

V roku 1998 sa do boja proti MMR vakcínam zapojil aj doktor Andrew Wakefield, ktorý v renomovanom lekárskom časopise The Lancet publikoval štúdiu o súvislostiach medzi očkovaním MMR vakcínami a autizmom. Na svoju prácu však doplatil stratou zamestnania, zákazom výkonu lekárskej praxe na území Veľkej Británie a navyše ho obvinili z falšovania údajov. Časopis okrem toho jeho štúdiu stiahol. Wakefield si za svojím výskumom stojí a jeho postoj dokazuje i dokumentárny film Vaxxed z roku 2016, ktorý režíroval.

USA

Američania založili prvú antivakcinačnú spoločnosť v roku 1879 po návšteve anglického obchodníka a známeho odporcu vakcín Williama Tebba. V novodobej histórii nastal rozkvet amerických antivakcinačných hnutí v roku 1982, keď televízia NBC odvysielala dokument s názvom DPT: Očkovacia ruleta. Film sugestívne vyrozprával príbehy detí, ktorým DPT vakcíny údajne ťažko poškodili zdravie.

Jeff Schwartz, Barbara Loe Fisherová a Kathi Williamsová – rodičia detí, ktorých choroby pripisovali práve očkovaniu vakcínou DPT, následne založili organizáciu Nespokojní rodičia spolu. Barbara Loe Fisherová neskôr v roku 1985 vydala spolu s Harrisom L. Coul­terom, odborníkom na dejiny medicíny, knihu DPT: Výstrel do tmy. Aj tá, rovnako ako spomenutý dokument, prispela k popularite antivaxerov.

Rodičia, ktorí boli presvedčení, že vakcíny poškodili zdravie ich ratolestí, podávali na výrobcov očkovacích látok žaloby a do konca roka 1985 napokon ostal v USA iba jediný výrobca DPT vakcín….

AUTOR: Pavol Ičo

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply