Obama v prípade Iránu stále nevylučuje vojenské riešenie

Add Comment

Prezident Spojených štátov amerických, Barack Obama, izraelskému premiérovi v pondelok povedal, že Spojené štáty nevylučujú žiadnu možnosť, vrátane vojenskej, ktorá zabezpečí, aby sa Irán nedostal k jadrovým zbraniam.

Obama sa stretol s Benjaminom Netanyahuom v Bielom Dome vo Washingtone včera ráno, len niekoľko dní potom, čo iránsky prezident Hassan Ruhání prostredníctvom telefónnej konferencie uviedol, že jeho krajina sa nebude snažiť získať jadrové zbrane.

Podľa agentúry Associated Press Obama na margo vyjadrenia iránskeho prezidenta uviedol, že jeho slová sú nedostatočné a na stole ponecháva všetky možnosti, vrátane použitia vojenskej sily, ak Rúhaní vo svojich vyjadreniach zavádzal.

Irán je podľa Obamu ochotný rokovať, pretože mu hrozia sankcie a Spojené štáty v dobrej viere vítajú jeho snahu, uviedli izraelské noviny Haaretz.

Netanyahu sa domnieva, že ak je zámerom Iránu zničiť Izrael, tak treba Irán prinútiť, aby kompletne zastavil svoj jadrový program, píše Haaretz. Nevyhnutnosť odstránenia iránskych jadrových zbraní izraelský premiér zdôraznil aj porovnaním situácie s hebrejským príslovím.

Minulý piatok Obama asi 10 minút telefonoval s Rúhaním. Bolo to po prvý raz po viacnež 30 rokoch, kedy spolu americký a iránsky líder hovorili.

Po telefonáte Obama citoval Rúhaního, ktorý uviedol, že Irán nikdy nebude vyvíjať jadrové zbrane. Obama to označil za veľký krok vpred v novom vzťahu medzi Spojenými štátmi a Iránskou islamskou republikou.

Preklad z RT

Slobodný Vysielač
„Slobodný vysielač“ je najväčší a najkomplexnejší projekt slobodného a nezávislého média v histórii Slovenska.

Pridaj komentár

  & Časopis