Obete útoku bezpilotných lietadiel svedčili pred americkým Kongresom

Obete minuloročného útoku bezpilotných lietadiel, ktorý majú mať na svedomí Spojené štáty, v utorok svedčili pred členmi amerického Kongresu a vyzvali americkú vládu, aby zastavila zabíjanie nevinných civilistov za pomoci ozbrojených bezpilotných strojov.

Jedným zo svedkov bol Rafiq ur Rehman, učiteľ na základnej škole v pakistanskom Severnom Waziristane. Spolu so svojimi dvoma deťmi vo veku 9 a 13 rokov hovoril pred Kongresom prostredníctvom tlmočníka.

Rehman prišiel do Spojených štátov na pozvanie demokrata Alana Graysona a pred Kongresom hovoril o zabití jeho 67-ročnej matky, ktorá v danej oblasti pracovala ako pôrodná asistentka a nemala nič spoločné s militantmi. Napriek tomu prišla Momina Bibiová 24.októbra minulého roka o život pred očami svojich vnúčat vinou bezpilotného lietadla, ktoré mala s najväčšou pravdepodobnosťou pod kontrolou americká CIA. Spojené štáty doteraz oficiálne nepotvrdili útok ani zaň neprebrali žiadnu zodpovednosť.

Podľa Rehmana po útoku médiá hlásili, že o život prišlo niekoľko militantov, no v skutočnosti bol zabitý jeden jediný človek – jeho matka. Ani dnes Rehman netuší, prečo si za cieľ vybrali práve ju a pred členmi Kongresu uviedol, že táto strata poznačila život celej rodiny. Zároveň sa poďakoval floridskému demokratovi Graysonovi za pozvanie a uviedol, že ho upokojuje vedomie, že niektorí členovia americkej vlády sa snažia objasniť hrozné operácie, o ktorých sa verejne vo Washingtone takmer vôbec nehovorí.

Pred Kongresom vypovedal aj 12-ročný Rehmanov syn Zubair, ktorý uviedol, že jeho babka zahynula krátko potom, čo bolo nad ich hlavami počuť bzukot bezpilotného lietadla. Zubair ďalej povedal, že už viac nemá rád modré nebo a je radšej, keď je obloha sivá, lebo keď sa vyjasní, lietadlá sa vracajú späť a jeho rodina žije v strachu. Jeho sestra, 9-ročná Nabila, v čase útoku zbierala na poli so svojou babkou ibištek. Taktiež uviedla, že pred útokom počula hluk lietadla.

Rodinu Rafiqa Rehmana pri výpovedi doplnil filmár Robert Greenwald, ktorý už niekoľko mesiacov v Pakistane pracuje na projekte spojenom s pretrvávajúcimi americkými útokmi bezpilotných strojov. Greenwald svedčil sám za seba a uviedol, že tento program Spojených štátov spôsobuje narastanie nenávisti voči krajine. Priznal, že v danej oblasti sa môže nachádzať sto alebo dvesto fanatikov, no zároveň tam žije 800 000 ľudí, ktorí neznášajú Spojené štáty práve kvôli týmto útokom. Dodal, že podľa štúdie, ktorú mal možnosť vidieť, zahynulo pri týchto amerických útokoch v Pakistane 178 detí a celkový počet civilistov, ktorí v Pakistane zahynuli vinou bezpilotných lietadiel sa údajne ráta v tisíckach.

Napriek týmto číslam Biely Dom trvá na tom, že na výbere cieľov útoku sa podieľajú najlepšie špionážne agentúry na svete v spolupráci s najsilnejšou armádou a v prípade zásahu sa snažia zamerať sa výlučne na extrémistov a spôsobiť čo najmenšiu vedľajšiu škodu.

Greenwald v tejto veci oponuje a tvrdí, že všetky tieto rozhodnutia sú vykonávané len na základe dohadov, bez riadneho procesu, poroty a sudcu a bez možnosti obhajoby. Obete týchto útokov doplatili na to, že žili na konkrétnom mieste a vyhovovali konkrétnym kritériám, ale to neznamená, že boli automaticky aj vinní.

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply