Ochrancovia ľudských práv sú naštvaní a zmätení, keďže poprednému ruskému aktivistovi znemožnili vstup na Ukrajinu

Ruská komunita pre ľudské práva vyjadrila znepokojenie nad tým, že členovi rešpektovanej Ruskej skupiny pre občianske práva bol znemožnený vstup na Ukrajinu a požiadala  o pomoc v tejto veci ministerstvo zahraničných vecí.

Andrej Jurov predsedá komisii pre ľudské práva v zahraničí v Prezidentskej rade pre ľudské práva a pracuje tiež ako expert v jednej z najstarších mimovládnych organizácií v Rusku – skupine Moskva – Helsinki. V nedeľu odletel do Kyjeva, chystajúc sa na účasť na medzinárodnej konferencii a na stretnutie s komisárom Rady pre ľudské práva v Európe.

Ukrajinská pohraničná stráž však Jurovi vstup do krajiny neumožnila s odôvodnením, že  jeho meno je na čiernej listine bez akéhokoľvek ďalšieho vysvetlenia. Ruský aktivista sa ešte v ten deň musel vrátiť do Moskvy.

Incident okamžite vyvolal vlnu rozhorčených komentárov popredných ruských aktivistov za občianske práva a úradníkov.

Jurov pre ruské populárne diskusné rádio, Echo Moskvy, povedal, že rozhodnutie nepustiť ho do krajiny bolo porušením medzinárodných záväzkov Ukrajiny a varoval ukrajinské orgány pred jeho možnými  negatívnymi dôsledkami.

Vedúca moskovskej helsinskej skupiny Ljudmila Alexejeva nazvala  incident „hanbou” a povedala, že takýto krok  nielen zabránil aktivistovi vo vykonávaní jeho povinností, ale tiež porušil jeho právo na slobodu pohybu, pretože v súčasnej dobe je medzi Ruskom a Ukrajinou režim bezvízového styku.

„Jurov veľa pracoval v Bielorusku, kde došlo k rozsiahlemu rozvoju opozičných  a nekomerčných skupín. Je možné, že ukrajinské orgány sú si toho vedomé a tak sa rozhodli, že ho do krajiny nepustia,” povedala Alexejeva pre tlačovú agentúru Interfax.

Michail Fedotov, predseda prezidentskej rady pre ľudské práva poslal ministrovi zahraničných vecí, Sergejovi Lavrovovi, list, v ktorom žiadal ministerstvo, aby situáciu prešetrilo a pokúsilo sa presvedčiť ukrajinské orgány, aby svoje rozhodnutie prehodnotili.

Ombudsman pre ľudské práva Vladimir Lukin tiež povedal, že chce osloviť ruské ministerstvo zahraničných vecí a ukrajinské veľvyslanectvo v Moskve so žiadosťou o vysvetlenie. Lukin poznamenal, že nemal v úmysle kontaktovať svojich ukrajinských kolegov, keďže od aktivistov nečakal skutočnú pomoc  pri riešení tohto problému na vládnej úrovni.

Lukin pre Interfax povedal, že chápe právo ukrajinských orgánov odoprieť vstup cudzincom bez vysvetlenia, poznamenal však, že politická motivácia pre takéto rozhodnutie je neprijateľná. „Ak majú dôvody pre politickú nespokojnosť, mali by si to nechať pre seba. Ani na Ukrajine ani v Rusku ústava neumožňuje represiu na základe politických názorov,” povedal ombudsman

Poradca šéfa ukrajinskej pohraničnej strážnej služby, Sergej Astakhov, hovoril v pondelok o incidente pre tlač  a zopakoval, že jeho úrad konal v mene ukrajinských strážcov zákona. Opäť sa odmietol oficiálne vyjadriť k možným dôvodom rozhodnutia.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa doteraz k veci nevyjadrilo.

Preklad z RT Foto: RIA Novosti / Alexander Mazurkevich

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply