Odkedy je vzdušný priestor severnej Sýrie turecký?

· Čas čítania: 3 min.

Hlavné titulky všetkých svetových médií patria v týchto dňoch Turecku, ktoré ako členský štát NATO po prvýkrát v histórii zostrelilo ruský bombardér (model SU-24). V raňajších hodinách 24.11.2015 bombardér okupoval vzdušný priestor na tureckých hraniciach so Sýriou (1 kilometer vo vnútrozemí Sýrie) a v priebehu 5 minút nereagoval ani na 10. výzvu opustiť vzdušný priestor.

Čo to znamená, je pri súčasnom krízovom stave v Sýrii asi každému jasné. Len v ten istý deň bola ohlásená kompletná zostava novej tureckej vlády na čele s doterajším premiérom A. Davutoğluom, ktorý sa netajil tým, že ich prioritou je riešenie konfliktu v Sýrii a to okamžitými opatreniami. Nikto nečakal, že zostrelenie práve ruského bombardéra bude začiatok konca politickej pretvárky, keď Turecko v poslednom období hralo na obe strany strany (a aj proti ISIL-u).

Tajná turecká služba MIT v pravidelných intervaloch posielala kamióny plné vojenskej munície a zbraní vraj militantným povstalcom z PKK, ktorý vraj udržujú primeraný protitlak na teroristov ISIL-u. Neskôr vyšlo najavo, že Turecko takto sponzoruje ISIL, od ktorého pašuje ropu v pravidelných dodávkach.

Po afére s bombardérom sa Erdoğanovi zrazu hodilo označiť tajnú operáciu ako vládnu pomoc turkménskym povstalcom, ktorí tiež bojujú proti ISIL-u. Vo svojom vyhlásení pokračuje a tvrdí, že ruský bombardér okupoval “turecký” vzdušný priestor,južne od tureckého mesta Hatay v Turkménmi okupovaných Červených horách, kde vraj neprebiehajú žiadne boje s teroristami z ISIL-u. Tí sa sústreďujú v južnejších oblastiach. Preto nebol dôvod, prečo sa pohyboval práve tam a ohrozoval tak hranicu s Tureckom.

Kríza okolo ruského bombardéru narastá a v týchto dňoch cez Dardanelskú úžinu prešla jedna z najväčších ruských vojenských námorných lodí “Moskva”, smerujúca k sýrskemu pobrežiu. Tá má zabezpečiť ochranu vzdušného priestoru okupovaných hraníc medzi Tureckom a Sýriou tak, že ruské stíhačky budú sprevádzať svoje prichádzajúce bombardéry a okamžite reagovať na akýkoľvek atak zo strany Turecka alebo iných “nepriateľov”. Potvrdil to pre RIA Novosti hovorca ruského generálneho náčelníka Sergej Rudskoj. Takisto sa vyjadril, že ruská flotila preruší s okamžitou platnosťou akúkoľvek komunikáciu s tureckými vojenskými silami.

Čečenský líder Ramazan Kadirov sa takisto nechal počuť, že “Ankara tento čin ešte oľutuje” a otvorene vyhlásil, že napriek konfliktnej minulosti s Ruskom stojí za prezidentom V. Putinom a je pripravený za svoj národ a krajinu vykonať akékoľvek jeho rozkazy.

Ruský premiér D. Medvedev sa vyjadril ešte jasnejšie: „Ankara podporuje ISIL a zostrelením ruského bombardéra to opäť potvrdila. Tento akt vyústi v blízkej budúcnosti do vážneho narušenia našich susedských vzťahov a postaví tak Rusko a NATO opäť do nebezpečného konfliktu. S Tureckom Rusko zmrazuje akúkoľvek ekonomickú spoluprácu a ruší spoločné projekty.“

Na záver si neodpustím len dve otázky: Odkedy je vzdušný priestor severnej Sýrie turecký? Kto skutočne tlačí Rusko do vojny?

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár