Orbán hovoril o treste smrti, Amnesty International má iný postoj

· Čas čítania: 2 min.

Maďarský premiér Viktor Orbán (predseda Fideszu) na svojej nedávnej tlačovej konferencii povedal, že zločincom „treba dať jasne najavo, že Maďarsko využije všetky prostriedky, aby ochránilo svojich občanov“ a hovoril o otvorení diskusie o obnovení trestu smrti.

Vo svete mnohé krajiny, napríklad Čína, Japonsko, Irán, Irak, USA, Saudská Arábia, Vietnam, Severná Kórea, Líbya či Sýria trest smrti využívajú, no jediným štátom starého kontinentu je Bielorusko. Na Slovensku, ale i v Česku a v Maďarsku bol trest smrti zrušený v roku 1990.

Trest smrti nedovoľuje Charta základných práv Európskej únie, Zmluva o ochrane ľudských práv a základných slobôd Rady Európy a ani Listina základných práv a slobôd. Amnesty International (AI) uvádza na svojej stránke, že vykonanie trestu smrti je popretím „základného práva na život“ a tiež píše, že ho považuje za „najkrutejšiu formu neľudského a ponižujúceho zaobchádzania.“

V štatistike Amnesty International o treste smrti za rok 2014 sa píše, že „trest smrti využívali štáty na boj proti zločinom terorizmu a vnútornej nestabilite“ a že v Egypte a v Nigérii počet rozsudkov narástol. Najviac ľudí (viac, než sa popravilo na celom svete dohromady) zomrelo na základe rozsudku smrti v minulom roku v Číne.

Generálny tajomník AI, Salil Shetty hovorí, že „vlády, ktoré používajú trest smrti na boj so zločinom len sami seba zavádzajú. Neexistuje dôkaz, že hrozba trestu smrti má väčší odstrašujúci účinok na vykonávanie zločinu ako iná forma trestu.“

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár