Osmium

· Čas čítania: 3 min.

V októbri roku 2008 zaplavili naše (a nielen naše) „mienkotvorné“ denníky veľmi čudné, bombastické titulky: „Polícia odhalila plánovaný obchod podsvetia s osmiom“, „Polícia prekazila kšeft podsvetiu: Zhabala osmium za 1,5 miliardy!“, „Kšeft za 1,5 miliardy: Priviezli drahé osmium z východu?“,  „Slovenská policie našla platidlo mafie, pět kilo osmia“. Udiala sa úžasná vec. Mladý minister vnútra sa mohol pochváliť s neobyčajným úlovkom. Podtitulky pod článkami hovorili za všetko: „Podľa medializovaných informácií polícia mala zaistiť v Lamači osmium za približne 1,5 miliardy korún (49,79 mil. €). Osmium sa údajne používa ako platidlo v podsvetí.“ Vtedy som ešte hľadel do „psej búdy“, televízne správy rôznych staníc nezaostávali za novinovými.

Objavila sa celá plejáda  expertov, „pseudoexpertov“ a komentátorov, ktorí o dušu spasenú vysvetľovali vyjavenému slovenskému národu ako mafia kšeftuje s osmiom, perie peniaze pred zavedením eura, zavádza nové platidlo, atď. Nie je potrebné všetko spomenúť, vari stačí aj toto. Tak. A teraz poďme skúmať realitu. Osmium je najhustejší prírodný prvok na Zemi. Jeden cm3 (teda jeden mililiter) osmia váži neuveriteľných 22,59 gramov. Teda jeden dm3 (jeden liter) váži 22,59 kg.  Z toho vychádza, že spomínaných „zaistených“ 5 kg osmia má objem menej ako štvrť litra, ľudovo menej ako päť poldeci. Osmium má značne vysokú teplotu topenia – 3033oC. Viacero absolventov ZDŠ si ešte môže pamätať príponu označujúcu osemmocnú zlúčeninu  „-ičelý“. Ako príklad sa uvádzal kysličník (dnes módne, po novom, oxid) osmičelý (OsO4).

Okrem toho, že táto zlúčenina je pomerne jedovatá, aj výrazne zapácha. Odtiaľ je názov osmium (grécky osme = zápach).  Vzhľadom na svoje mechanické vlastnosti nemá rýdze kovové osmium nijaké praktické použitie.  Využíva sa v zliatinách napr. na výrobu veľmi odolných hrotov guľôčkových pier, prípadne na chirurgické implantáty. Tak isto sa dá využiť v chemickom priemysle ako katalyzátor niektorých chemických reakcií.  Ďalej zisťujme aká je cena osmia. Podľa webu jedna trójska unca (31,1 g) osmia stojí okolo 400 euro. Cena osmia je relatívne stabilná. Zdá sa, že sa za 30 rokov výrazne nezmenila. Pre porovnanie – jedna trójska unca zlata stojí 1475 euro. Čiže cena políciou zhabaného osmia bola okolo 64000 euro. Čítate dobre šesťdesiatštyri tisíc euro. Plus mínus čosi, ale to nevadí. Teda nie 50 miliónov, ale „len“ 64000 euro.

Márnosť šedivá. „Nové platidlo“ (mafie) ako hrom! S týmto by toho tak veľa chlapci z mafie veľa nezaplatili. Obrazne povedané, asi by ani z postele  pre to (viacerí) nevstali. Ale „oblbovačka“ masmédií frčala o stošesť celé týždne. Koncom novembra roku 2008 sa v novinách objavil titulok „Neznámy materiál z Lamača nebol osmium, ale cézium“. Niekto tú hanbu na seba zobrať musel. Cena cézia sa pohybuje okolo 40 euro za gram. Je teda drahšie ako osmium, ale 5 kg (ak to vôbec bolo 5 kg) má cenu okolo 200000 euro, a nie 50 miliónov. No, možno by sa oplatilo aspoň jednu nohu z postele vystrčiť. Bublina o zhabanom osmiu za desiatky miliónov euro spľasla po dvoch mesiacoch ako prepichnutý balón. Nikto nič „nepral“. Ak, tak v automatickej práčke alebo ručne. Ale médiá „postavili do pozoru“  aspoň na mesiac časť klebety chtivého Slovenska. Nepripomína Vám to niečo?

MUDr. Ján Lakota, CSc. je lekár, onkológ

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár