OSN nalieha na USA kvôli transparentnosti pri útokoch dronov

· Čas čítania: 2 min.

Dvaja vyšetrovatelia OSN pre ľudské práva kritizovali tajnosti okolo amerických útokov dronov v krajinách ako Pakistan a Jemen a vyzývajú USA k väčšej transparentnosti.

Ben Emmerson a Christof Heyns predložili v piatok na pôde OSN dve správy o probléme  a povedali, že nedostatočná transparentnosť pri útokoch amerických dronov  je najväčšou prekážkou k určeniu ich dopadu na civilné obyvateľstvo.

Dvaja zvláštni spravodajcovia OSN tiež vyzvali ostatné krajiny, aby sa oficiálne vyjadrili,  v akých prípadoch  považujú smrtiace útoky dronov za prijateľné. Hovorili, že nedostatok zhody v tejto otázke by mohol viesť k „porušeniu mieru a bezpečnosti“, keďže  túto technológiu získava vo svete čoraz viac krajín.

Podľa Emmersona, osobitného spravodajcu OSN pre boj proti terorizmu a ľudské práva, údaje poskytnuté  pakistanskou vládou ukazujú, že  od roku 2004 bolo v Pakistane  v dôsledku útokov amerických dronov zabitých najmenej 2200 ľudí, z toho najmenej 400 boli nevinní civilisti.

Zapojenie CIA do amerických  útokov dronov v Pakistane a Jemene  však takmer znemožňuje nezávislé prešetrenie, pretože vytvára neprekonateľnú prekážku transparentnosti, hovorí Emmerson.

Heyns, osobitný spravodajca OSN pre mimosúdne, okamžité alebo svojvoľné vykonávanie popráv, tiež vyjadril sklamanie nad reakciou Washingtonu na správu Amnesty International, ktorá spochybnila zákonnosť  útokov amerických  dronov.

V spoločnej správe zo začiatku tohto týždňa Amnesty International a Human Rights Watch uvádzajú, že americkí činitelia by mohli byť uznaní vinnými z vojnových zločinov za utajované útoky CIA s pomocou dronov, ktoré zabili stovky civilistov v Jemene a Pakistane.

Úrad amerického prezidenta Baracka Obamu uviedol, že Washington „rozhodne nesúhlasí“ so správou, ktorá tvrdí,  že útoky USA sú nelegálne.

Preklad z presstv

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár