Otázniky ohľadom investícií americkej armády na Slovensku

· Čas čítania: 5 min.

Správu o výstavbe americkej vojenskej základne na Slovensku ministerstvo obrany poprelo do dvoch hodín od jej zverejnenia na portáli topky.sk. Základňa USA na území SR vraj nebude, avšak investícia vo výške piatich miliónov dolárov vyvoláva niekoľko otázok.

Vládny web Federal bussines opportunities pred niekoľkými týždňami zverejnil zákazku americkej armády za päť miliónov dolárov, ktorá má byť zrealizovaná na Slovensku. Napriek tomu, že v predmete zákazky sa píše o „plánovaní a projektovaní vojenských zariadení na Slovensku“, naše ministerstvo obrany tvrdí, že Američania nejdú budovať žiadny nový objekt, len zafinancujú rekonštrukciu letiska Kuchyňa.

„V rámci bilaterálnych stretnutí sa doteraz uskutočnili iba neformálne rokovania, z ktorých vzišla možnosť podpory rozvoja už existujúcej infraštruktúry v rámci Ozbrojených síl SR,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Danka Capáková v stanovisku, ktoré MO SR expresne zverejnilo (portál topky.sk zverejnil článok o základni USA 15:09, no redakcia TASR už 17:26 rovnakého dňa zverejnila stanovisko MO SR).

Zákazka je financovaná z projektu The Europe reassurance initiative – fondu, ktorým chcel prezident Obama, po udalostiach na Kryme a juhovýchode Ukrajiny, posilniť vojenskú prítomnosť USA v regióne strednej a východnej Európy. ERI mal byť pôvodne jednoročný projekt s rozpočtom 1 miliardy dolárov, avšak funguje dodnes pričom jeho rozpočet pre rok 2017 stúpol na 3,4 miliardy dolárov. ERI má napomôcť americkej armáde v realizácii operácie Atlantic resolve. Súčasťou Atlantic resolve sú nielen cvičenia americkej armády v krajinách strednej a východnej Európy, ale napríklad aj prejazdy armádnych konvojov či vojenská prítomnosť USA v Estónsku.

Aj keď rezort obrany verejnosť ubezpečuje, že žiadna nová základňa tu nevzniká, dostupné informácie a vyjadrenia vyvolávajú niekoľko otázok.

Podľa MO SR je celý projekt dnes len v rovine „možnosti, ktorá vzišla z neformálnych rokovaní“. Americká vláda však vypísala verejné obstarávanie s presne určenými požiadavkami, pravidlami, sumami a termínmi. V tomto prípade môžu byť odpovede iba dve – rokovania vôbec nie sú len v neformálnej rovine, ale v štádiu, kedy americká strana počíta s projektom ako s hotovou vecou. V tom prípade slovenské ministerstvo obrany zavádza verejnosť. Alebo je tu druhá možnosť – rokovania sú síce neformálne, no americká strana nepripúšťa inú alternatívu ako súhlas Slovenska a vypíše verejné obstarávanie ešte pred oficiálnym a definitívnym stanoviskom SR. V tom prípade, ale nemôže byť ani reči o tom, že rokovania vedú dvaja rovnocenní partneri.

Ďalšia pochybnosť vzniká pri otázke, prečo by Spojené štáty nezištne investovali šesťciferné sumy do „rozvoja infraštruktúry“ v európskych krajinách v čase, keď dlhodobo tlačia na členské krajiny NATO, aby zvyšovali výdavky na zbrojenie na úroveň 2% HDP?

Denník N tvrdí, že Američania „zo svojich peňazí financujú hlavne tie veci, ktoré môžu potrebovať v prvom rade pri nasadení vlastných jednotiek“. A práve na nasadzovanie jednotiek zahraničných armád na našom území je slovenská verejnosť mimoriadne citlivá. Po prísľube prezidenta Kisku postaviť v Poprade logistické centrum NATO v septembri 2014 sa sformovalo protestné hnutie proti aktivitám NATO na slovenskom území, ktoré je aktívne dodnes. Najbližší protest odporcov NATO je avizovaný na štvrtok 30. marca v Bratislave.

Artur Bekmatov

Ambasáda USA v Bratislave ani Ministerstvo obrany SR na naše otázky nereagovali.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár