Otvorené školy, Covid-19 a chorobnosť detí a učiteľov vo Švédsku

· Čas čítania: 3 min.

V polovici marca 2020 sa veľa krajín rozhodlo zatvoriť školy v snahe obmedziť šírenie akútneho respiračného koronavírusu (SARS-CoV-2), spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Švédsko bolo jednou z mála krajín, ktoré sa rozhodli ponechať otvorené predškolské zariadenia (pre deti od 1 do 6 rokov) a školy (pre deti od 7 do 16 rokov). Nasledovná štúdia zo Švédska uvádza a vyhodnocuje údaje o ochorení COVID-19 medzi deťmi vo veku od 1 do 16 rokov a ich učiteľmi. Vo Švédsku sa odporúčalo dodržiavanie odstupov medzi ľuďmi (sociálny dištanc), ale nenosili sa rúška.

Závažný priebeh COVID-19 z jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) bol evidovaný v celoštátnom švédskom centrálnom registri. Sledované boli všetky deti, prijaté na JIS od 1. marca do 30. júna 2020 (škola sa skončila 10. júna). COVID-19 bol u detí laboratórne alebo klinicky overený. Takisto sa sledoval multi systémový zápalový syndróm u detí (MIS-C), ktorý pravdepodobne súvisí s COVID-19 podľa švédskeho registra pediatrickej reumatológie. Štokholmská rada pre etickú kontrolu štúdiu schválila. Prinášame Vám jej výsledky.

Detská populácia (1-16 rokov) vo Švédsku zahŕňa 1 951 905 detí (údaje k 31.12.2019).

Počet úmrtí z akejkoľvek príčiny bol: 65 úmrtí v období od novembra 2019 do februára 2020 a 69 úmrtí počas 4 mesiacov expozície COVID-19 od marca do júna 2020, pozri: doplnkovú prílohu. Od marca do júna 2020 bolo na JIS prijatých celkovo 15 detí s COVID-19 (vrátane detí s MIS-C) t.j. (0,77 na 100 000 detí v tejto vekovej skupine), z ktorých 4 boli deti vo veku 1 až 6 rokov (0,54 na 100 000) a 11 z nich bolo vo veku 7 až 16 rokov (0,90 na 100 000). Štyri z detí mali základné chronické koexistujúce ochorenie (rakovina u 2, chronické ochorenie obličiek u 1 a hematologické ochorenie u 1). Žiadne dieťa s COVID-19 nezomrelo.

Údaje Švédskej agentúry pre verejné zdravie (zverejnená správa a osobná komunikácia) ukázali, že menej ako 10 predškolských učiteľov a 20 učiteľov základných a stredných škôl vo Švédsku sa podrobilo do 30. júna 2020 intenzívnej starostlivosti kvôli COVIDu-19 (20 na 103 596 učiteľov, čo je rovnaké ako 19 na 100 000). V porovnaní s inými povolaniami (okrem zdravotníckych pracovníkov) to zodpovedalo relatívnym rizikám podľa pohlavia a veku na úrovni 1,10 (95% interval spoľahlivosti, (0,49 až 2,49) medzi predškolskými učiteľmi a 0,43 (0,28 až 0,68) medzi ostatnými učiteľmi. Táto štúdia mala určité obmedzenia, nehodnotila údaje o prenose COVID-19 do domácností školákov.

ZÁVER: Napriek tomu, že Švédsko ponechalo otvorené školy a predškolské zariadenia, počas pandémie SARS-CoV-2 bol zistený nízky výskyt komplikovaného priebehu COVID-19 u školákov a detí v predškolskom veku.

Spomedzi 1,95 milióna detí vo veku od 1 do 16 rokov malo 15 detí ochorenie COVID-19, MIS-C alebo obidve a muselo byť prijatých na JIS, čo sa rovná 1 dieťaťu zo 130 000.

Celá štúdia: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2026670?query=TOC&fbclid=IwAR1H14NatZM3jkxYRppQE2G3dQZ6QCr554-pJCLGzzY2BuyOrlszwW3_a5k

Jonas F. Ludvigsson, MD, Ph.D. Karolinska Institutet, Štokholm, Švédsko
Lars Engerström, MD, Ph.D. Nemocnica Vrinnevi, Norrköping, Švédsko
Charlotta Nordenhäll, MD, Ph.D. Švédska asociácia detskej reumatológie, Štokholm, Švédsko
Emma Larsson, MD, Ph.D. Karolinska Institutet, Štokholm, Švédsko

Formuláre sprístupnenia informácií poskytnuté autormi sú k dispozícii s úplným textom tohto listu na stránke NEJM.org.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: 6. januára 202, NEJM.org., Otvorené školy, Covid-19 a chorobnosť detí a učiteľov vo Švédsku

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár