Šéfredaktor MF dnes: Označovanie médií za dezinformačné je súčasťou politického boja

· Čas čítania: 4 min.
foto: print screen XTV - JB TALK

V rozhovore XTV sa predstavil šéfredaktor Mladej fronty dnes Jaroslav Plesl, ktorá patrí skupine Agrofert Andreja Babiša. Tento denník je často kritizovaný za prekrývanie nepohodlných tém o českom premiérovi, aj v relácii padla otázka o tom, kto rozhoduje o titulných stránkach, kde sa v jeden deň v čase protestov rozhodli dať článok o auto-lekárničkách. V relácii hovoril Plesl aj o nálepkovaní konkurenčných médií. Podľa šéfredaktora je to celé len politický boj.

Mainstream dnes vo veľkom šíria myšlienku, že mediálna scéna je rozdelená na štandardné a konšpiračné médiá. Podľa moderátorky relácie JB TALK Jany Bobošíkovej sa hovorí aj o proruských, dezinformačných, protieurópskych médiách a tieto prívlastky udeľované médiám označila za nálepky. „To je politický boj,“ odpovedal Plesl. „Tie nálepky slúžia len na to, aby sa nejaké médiá vyraďovali zo slobodnej debaty,“ povedal s tým, že ho napríklad fascinuje zachádzanie mediálnej komunity s portálom Parlamentné listy (PL), ktoré dostali nálepku dezinformačného webu. „Ale to nie je žiadny dezinformačný web. To je normálne slobodné médium, ktoré občas urobí chybu, rovnako, ako urobí chybu Česká televízia, Hospodářske noviny, Mladá fronta dnes, Právo, ktokoľvek,“ povedal s tým, že rozdiel je v prístupe k takýmto chybám zo strany mainstreamových médií, a teda, že chyby PL sú nafúknuté, aby sa vytvorila zámienka na ich ostrakizovanie a vyraďovanie zo slobodnej debaty. Podobne ako u nás sa aj v českom prostredí vytvorilo odradzovanie inzerentov od inzerovania na nepohodlných weboch, podobne ako pri stránke Konspiratori.sk. Ide o umiestnenie reklamy, ktorý sa v ČR najnovšie riadi podľa výskumu Nadačného fondu nezávislej žurnalistiky. Ten dal weby do troch kategórií, pričom v kategórii „C“ neodporúča firmám umiestňovať reklamu. „Seznam dlho hrá túto hru na politickú korektnosť a vôbec ma to u nich neprekvapuje. Ale myslím si, že je to len taká trhová epizóda a dlhodobo je toto rozhodnutie naprosto kontraproduktívne,“ dodal šéfredaktor MF DNES.

Moderátorka relácie Jana Bobošíková otvorila aj tému verejnoprávnych médií a ich spôsobu informovania o politickom dianí. Podľa Jaroslava Klesla médiá verejnej služby u našich západných susedov podľa neho nepostihujú spoločnosť v celej jej šírke, ale prezentujú názory len veľmi úzkej skupiny spoločnosti. Ukázali to podľa neho aj mnohé katastrofálne výkony niektorých redaktorom Českej televízie. Tie sú podľa neho dané práve ideologickým zakotvením, ktoré sa premieta do ich novinárskeho prístupu. „Myslím si, že každý, kto si pustil volebnú noc z amerických volieb, tak musel vidieť to, akým spôsobom sa tie ideové pozície redaktorov Českej televízie dostali do stretu s realitou,“ povedal s tým, že redaktori tam takmer plakali nad tým, že Američania si zvolili Donalda Trumpa. „Oni proste vedú svätú vojnu za správnu vec,“ dodal aj s poukázaním na podobné referovanie o výsledkoch Brexitu. Spomenul aj niekoľko výstupov spravodajcu ČT z Londýna, ktorý ľuďom tvrdil, že bude druhé referendum o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Rovnako to bolo po druhej výhre prezidenta Miloša Zemana. Podľa šéfredaktora MF DNES bolo úplne zrejmé, že prehra Jiřího Drahoša bola úplne proti záujmom či vôli redaktorov ČT. Nepáčilo sa mu ani referovanie o výsledkoch predčasných britských volieb. „Chcem aby to nejako vypadalo, aby to nebola politická agitka jedného politického smeru a ešte navyše minoritného,“ uzavrel Plesl s tým, že podľa neho sa politici boja do nezávislosti ČT vstúpiť, aby sa Európska komisia nedodala Prahu ku komisiou ostro sledovanej Budapešti a Varšave.

Zdroj: https://xtv.cz/archiv/redaktori-ct-vedou-svatou-valku-za-spravnou-vec-kdyz-byl-zvolen-trump-malem-breceli-katastrofalni-vykony-videli-jsme-to-i-u-brexitu-hlavni-odpovednost-nese-reditel-dvorak-rika-sefredaktor-mf-dnes-jaroslav-plesl

https://www.zemavek-eshop.sk/produkt/rocne-predplatne-2020-januar-december/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár