PATRIOT verzus KINŽAL

Str. 124

V máji 2022 sa médiá zaoberali tým, či ruské hypersonické rakety Kinžal skutočne prekonali americké protivzdušné raketové systémy Patriot. Hoci naše korporátne médiá o prípade klamú a bagatelizujú ho, je to významný zlom v celej vojne a vo svetovom rozložení síl: USA a NATO nemajú žiadnu obranu proti ruským raketám a ich najmodernejšie systémy sú niekoľko generácií za ruskými. Na sociálnych sieťach výrazne zarezonovalo video šéfredaktora Zem&Vek (zvtv.sk, YouTube zvtv, jeho Facebook profil) s názvom Kinžal zničil nadradenosť USA. Dotýkalo sa obrovského finančného nepomeru prostriedkov vynaložených na systém protivzdušnej obrany Patriot (miliarda dolárov) a na rakety Kinžal (pol milióna dolárov).

Incident v Kyjeve

Poznatky v texte vychádzajú z množstva videí od samotných Ukrajincov v Kyjeve a iných mestách, kde boli zničené sklady západných zbraní, munície a vojenské objekty. Ukrajinci, ktorí natáčali, čo sa deje, a fotili zvyšky padnutých rakiet, boli okamžite po uverejnení videí na internet zatknutí tajnou službou Ukrajiny SBU a hrozí im väzenie na 8 rokov.

Ruský prezident Putin už v decembri 2022 varoval USA pred dodaním systémov Patriot na Ukrajinu, inak budú zničené. Ich zničenie vykonala ruská raketa Kinžal, ktorá vstúpila do služby v ruskej armáde koncom roka 2017 a prvýkrát bola použitá v rusko-ukrajinskej vojne 18. marca 2022, keď zasiahla veľký podzemný sklad na západnej Ukrajine, kde sa nachádzala munícia a výzbroj dodaná cez Poľsko.

Raketa Kinžal je schopná zasiahnuť s presnosťou na meter a nesie 500 kg výbušniny. Dve rakety Kinžal letiace za sebou trafili neďaleko Ľvova v marci 2023 podzemnú šachtu betónového krytu a v hĺbke 150 m pod zemou usmrtili 200 vojakov. Ako tvrdia západní novinári, bolo tam niekoľko amerických generálov a vysokých dôstojníkov, boli tam aj britskí, poľskí a ukrajinskí armádni príslušníci. Niektoré kyjevské webové stránky uviedli, že po mimoriadnej udalosti boli predstavitelia ministerstva obrany a generálneho štábu Ukrajiny predvolaní na veľvyslanectvo USA, kde im bolo vytknuté „nedostatočné zabezpečenie veliteľského centra“ a tiež im bol odovzdaný zoznam mŕtvych vysokých amerických dôstojníkov a bolo im nariadené „dostať ich spod zeme za každú cenu“. Mŕtvoly vojakov, ktorí zahynuli pri výbuchoch aj ktorí sa udusili prachom, sa stále vykopávajú. Podľa únikov na ukrajinských sociálnych sieťach sa zatiaľ podarilo spod trosiek zničeného centra vytiahnuť len 40 tiel.

Dňa 16. 5. 2023 sa uskutočnil ruský úder na ukrajinské mesto Kyjev, ktorý zahŕňal použitie viacerých tried rakiet vrátane rakiet Kinžal. Západné zdroje potvrdili, že najmodernejšia verzia amerického protivzdušného raketového systému Patriot bola vyradená z prevádzky. Ruské ministerstvo obrany 18. 5. 2023 oznámilo: „Podľa overených informácií bol v dôsledku úderu hypersonického raketového systému Kinžal v meste Kyjev zasiahnutý multifunkčný radar Patriot, ako aj päť odpaľovacích zariadení protivzdušného raketového systému Patriot vyrobeného v USA a boli úplne zničené.“

V predošlých mesiacoch USA opakovane preukazovali neochotu poskytnúť systém alebo umožniť svojim európskym spojencom (vazalom), aby tak urobili, nielen preto, že by to vyčerpalo relatívne obmedzený arzenál, ktorý majú k dispozícii, ale aj z dôvodu ich extrémnej ceny a možnosti poškodenia ich reputácie. Zlyhanie systému sa všeobecne predpovedalo aj proti oveľa jednoduchším raketám, ako sú v ruskom arzenáli, a ukázalo sa v Saudskej Arábii, Iraku aj v Sýrii, o čom médiá museli mlčať. USA nakoniec schválili presuny systémov Patriot na Ukrajinu pre neustály tlak zo strany európskych spojencov a Kyjeva z dôvodu hrozby, že sa ukrajinské mestá stanú neobývateľnými v dôsledku ruských útokov na kritickú infraštruktúru a zničenia existujúcej siete protivzdušnej obrany Ukrajiny postavenej na sovietskych systémoch S-300 a BuK, ktoré krajina zdedila v značných množstvách v roku 1991.

Systémy Patriot sú najdrahšie vojenské prostriedky, ktoré má Ukrajina v prevádzke, a ich dodanie pohltilo veľkú časť prostriedkov pridelených na pomoc. Patriot údajne vypálil 32 svojich rakiet na ruskú balistickú raketu Kinžal, pričom ju netrafili. Táto zbytočná salva stála približne 96 miliónov dolárov – to je príliš drahý špás za nulový výsledok.

USA utrpeli svetovú hanbu a akcie ich zbrojárskych firiem významne klesli. Naopak všetky samostatné krajiny prejavili záujem o kúpu ruských rakiet a ruského protiraketového systému S400, ktorý napriek nesúhlasu kúpila aj krajina NATO Turecko. USA sa snažia vymámiť od Turecka prístup k ich zakúpenému ruskému systému S400, aby ho mohli odkopírovať, ale turecká strana to podľa zmluvy s Ruskom nechce dovoliť. Navyše ruská strana už vyrába systém S500, ktorý spoľahlivo likviduje aj hypersonické rakety, ktoré USA zatiaľ tiež nedokážu vyrobiť a zlyhala aj ich posledná skúška tento rok.

AUTOR: Peter Sabela

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply