Petičný výbor odovzdal v Prezidentskom paláci takmer 600 000 podpisov

· Čas čítania: 3 min.

Podľa Martin Strižinca, prezidentkinho hovorcu, bude podpisy overovať asi 50 zamestnancov prezidentskej kancelárie. Ak petícia splnila Ústavou predpísané podmienky, Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky. Spomenul pri tom, že prezidentkinou snahou je, aby sa proces nenaťahoval: „Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme k tomuto procesu pristupovať mimoriadne zodpovedne,“ upresnil hovorca.

Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350.000 podpisov. Ak sa prezidentka v prípade referenda obráti na Ústavný súd, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Robert Fico dúfa, že petícia predstavuje pre prezidentku dostatočný dôvod vypísať nové voľby: „Chcem vysloviť presvedčenie, že takto podpísaná petícia je pre pani prezidentku dostatočný argument, aby v zmysle Ústavy SR vyhlásila referendum, v ktorom budú občania SR odpovedať na základnú otázku, či súhlasia s tým, aby boli predčasné parlamentné voľby,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii predseda strany Smer-SD.

Dlhodobá nespokojnosť občanov viedla opozičné strany k angažovaniu sa na zbere petičných hárkov občianskej iniciatívy referendum 2021 požadujúce predčasné voľby. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD , Hlas-SD, a pridala sa k nim aj SNS či hnutie socialisti.sk. Podľa strán má ísť o občianske referendum, keďže iniciatívu podporuje aj Konfederácia odborových zväzov SR. Peter Pellegrini sa vyjadril, že išlo o spontánnu aktivitu ľudí, ktorí ich masívne vyzývali, aby podnikli nejaké kroky. Predseda strany Hlas-SD, konštatuje, že vo verejnosti je veľká ochota skrátiť volebné obdobie. „Takúto hroznú a nenávidenú vládu sme tu ešte nemali. Nemôžeme to dopredu odsudzovať na neúspech,“ uzavrel.

Strana SNS sa ohradila voči konaniu Pellegriniho, ktorý si podľa nej prisvojuje prácu obyvateľov SR, politických strán a odborových hnutí. Podľa strany SNS by sa v prípade, že sa prezidentka obráti na Ústavný súd jednalo o ignorovanie vôle viac ako 600 000 ľudí, ktorí podpísali petíciu, uviedla SNS.

K referendu sa dnes vyjadrila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Podľa ministerky v tejto súvislosti totiž existuje argument „predvídateľnosti“, teda, že parlament má fungovať štyri roky, a keď ľudia idú k voľbám, volia si zástupcov na štyri roky. „To znamená, že takáto otázka, ja vnímam, je vlastne v rozpore s princípmi právneho štátu. Takáto situácia už nastala aj v Českej republike, kde sa ústavný súd jasne proti tomuto vyjadril,“ dodala.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Slováci to myslia s referendom vážne: VIDEO Prezidentský palác už má hárky u seba, to číslo vás prekvapí!, topky.sk, 3.5.2021
2./ Bude referendum o predčasných voľbách? Ide do tuhého! Strana Hlas-SD urobila zásadný krok, www.cas.sk, 3.5.2021
3./ Pellegrini: Petičná akcia za referendum sa zapíše do histórie, teraz je na rade prezidentka, slovensko.hnonline.sk, 03.05.2021
4./ „Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte,“ znie z paláca po tom, čo dostala 600 tisíc podpisov za referendum. Kolíková to chce dať na Ústavný súd: „Je v rozpore s princípmi právneho štátu!“ Remišová súhlasí: „Zvolení sme boli na 4 roky“ hlavnespravy.sk, 3. 5. 2021
5./ SNS Calls on Caputova to Announce Referendum on Snap Election without Delay, tasr.sk, 1.5. 2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár