Pfizer má v pláne zvýšiť cenu vakcíny proti Covidu o 400 percent – ľudia však nemajú vidieť žiadny rozdiel

Foto: AP/PTI

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla na tlačovej konferencii minulý týždeň potvrdil, že vakcíny na COVID-19 od spoločnosti PFIZER budú aj naďalej „zadarmo pre všetkých Američanov“, a to napriek plánu spoločnosti zvýšiť cenu vakcíny zhruba o 400 percent – ​​rozdiel v cene bude vraj hradený zdravotnými poisťovňami.

Spoločnosť v októbri uviedla, že plánuje zvýšiť cenu jednej dávky svojej vakcíny proti COVID-19 z približne 30 USD na niečo medzi 110 až 130 USD, keďže v budúcom roku presunie injekcie na komerčný trh.

Doteraz všetky vakcíny proti COVID-19 v USA nakupovala vláda USA, ktorá vo svojej najnovšej dohode o dodávke vakcín z júna zaplatila 30,48 USD za dávku. Americká vláda predtým zaplatila 24 dolárov za dávku v júli 2021 a 19,50 dolára za dávku v júli 2020. Vláda ponúkla všetky dávky Američanom zadarmo.

Teraz však spoločnosť očakáva, že to preberú zdravotné poisťovne. „Na základe nášho súčasného chápania, keď vstúpime do tradičného komerčného modelu, každý s komerčným alebo vládnym poistením, ktorý má nárok na očkovanie, by mal mať prístup k vakcíne bez akýchkoľvek platieb z vlastného vrecka,“ uviedla v októbrovej výzve s investormi Angela Lukin, prezidentka spoločnosti Pfizer v USA pre globálnu primárnu starostlivosť.

Tento predpoklad viedol Bourlu k tomu, aby minulý týždeň navrhol, že veľké zvýšenie cien bude „zadarmo“. “Američania neuvidia žiadny rozdiel,” povedal podľa Stat News. Vakcínu „budú mať zadarmo, bez ohľadu na poistenie, ktoré majú“.

Foto: Marco Lazzarini/Shutterstock

Cudzinci však rýchlo poukázali na nedostatky tohto vyhlásenia. Jednak by sa zdalo, že dávky už nebudú zadarmo pre tých, ktorí nemajú poistenie. Navyše aj pre poistených, zvýšenie nákladov “iba pre poisťovne” neznamená, že to bude v konečnom dôsledku zadarmo. Zvýšenú cenu síce zaplatia zdravotné poisťovne, tie si však môžu vyrubiť dodatočné náklady vo forme vyššieho poistného.

David Mitchell, spoluzakladateľ advokačnej skupiny Pacienti za dostupné lieky, to zopakoval. „[Bourla] opakovane povedal, že vakcíny proti COVID s cenou 120 dolárov za dávku budú „zadarmo“. Nie je to pravda,“ napísal Mitchell na Twitteri. “Ide skôr o dvojité rozprávanie Bourla/Pharma.”

Nie je jasné, akú cenu určí Moderna za svoju vakcínu proti COVID-19, keď sa budúci rok presunie na komerčný trh. Finanční analytici, ktorí hovorili s agentúrou Reuters, však uviedli, že cena spoločnosti Pfizer by mohla zvýšiť ceny konkurentov.

Cena Pfizeru nie je divoko mimo bežného rozsahu cien iných očkovaní. Zatiaľ čo ročné očkovanie proti chrípke sa môže pohybovať od 50 do 95 dolárov v CVS pre tých, ktorí nemajú poistenie, vakcína MMR stojí 135 dolárov, vakcína proti pásovému oparu 179 dolárov a vakcíny proti meningitíde sú niečo viac ako 200 dolárov.

Napriek tomu je cena spoločnosti Pfizer medzi 110 a 130 USD vyššia, ako očakávali finanční analytici pre vakcíny proti COVID-19. “To je oveľa viac ako náš predpoklad 50 dolárov za jednu dávku,” napísal podľa Reuters analytik Wells Fargo Mohit Bansal vo výskume. Bansal dodal, že cena by mohla zvýšiť ročné príjmy spoločnosti Pfizer o približne 2,5 miliardy až 3 miliardy dolárov.

Nie je jasné, ako zvýšenie komerčných cien, ku ktorému pravdepodobne dôjde v prvom štvrťroku budúceho roka, ovplyvní záujem o posilňovacie dávky. V súčasnosti je záujem žalostný.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Beth Mole: Pfizer CEO Claims 400% Price Hike on COVID Vaccines Will be “Free”, GlobalResearch, 24.nov. 2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply