Pirátstvo je tiež bojom proti systému

· Čas čítania: 7 min.

Už viac ako dve desaťročia počúvame a čítame o boji proti softwarovým pirátom. Akoby išlo o zákerných cyberzlodejov, či frustrovaných nevybúrených nerdov, ktorí oberajú firmy o obrovské zisky a štáty o dane. Je to blud, piráti nekradnú, piráti vytvárajú kópie a ak by aj „nepirátili“, neznamená to tautologicky, že by si origináli zakúpili.

Piráti by kradli vtedy, ak by sa vlúpali do obchodu a odstránili krabicové verzie softwaru. U digitálnych verzií, ktorých je drvivá väčšina, vytvárajú identické, alebo upravené kópie, ktoré šíria ďalej bez toho, aby sa s originálom akokoľvek manipulovalo. Problémom je, ak sa na nich snažia zarobiť. Všetci pamätáme na napaľovanie cd v časoch, keď boli napaľovačky drahé, užívatelia neskúsení a internet pomalý a nedostupný. V týchto pre nás pionierskych časoch bolo veľmi jednoduché napríklad pre zahraničných vysokoškolákov, zarobiť si až desiatky tisíc korún mesačne. Internáty prepojené rýchlymi sieťami, študenti vzájomne zdieľajúci obsah, prístup na internet za prijateľnú cenu, sťahovanie nonstop, komunita, ktorá žila tým čo kde a ako. Dnes su však časy iné. Prístup na internet má každý, je lacný a rýchly, disky majú veľkú kapacitu, zohnať sa dá skoro všetko bez väčšej námahy. Nie je treba platiť si prístup na file hostingy, hľadať po exotických diskusných fórach, párovať filmy s titulkami, testovať stiahnutý obsah, pri menšom škrabanci problematicky prepaľovať obsah, atď. Takmer nik sa už pirátstvom neobohacuje, slúži pre vlastnú potrebu.

Prečo platiť neprimerané sumy za software, ktorí sa dá proste nekonečne krát skopírovať a to s nulovými nákladmi? Problémom je ekonomický systém. Každá firma sa snaží dosiahnuť a maximalizovať zisk. V ideálnom svete by tvorcovia dostali zdroje tak, aby boli uhradené ich náklady pri primeranej odmene a vyvíjali software, ktorý bude spĺňať požadované kritéria vopred zadané užívateľmi. Týmto smerom sa už dlhšie uberajú progresívne firmy, startupy, komunita aj jednotlivci. Niektorí vytvoria software po vyzbieraní požadovaného množstva prostriedkov na základe verejnej výzvy, niektorí na vlastne náklady a následne vyzbierajú dobrovoľné príspevky, niektorí ho ponúknu na stiahnutie za ľubovoľnú sumu, niektorí ponúknu okresanú verziu zadarmo a za plnú si nechajú doplatiť, niektorí sa snažia zarobiť si mikrotransakciami, atď. Existuje množstvo overených modelov financovania. Naviac kvalitné firmy ponúkajú bezplatné betaverzie, informujú o priebehu vývoja produktov, hlasovaním možno zmeniť časť ich obsahu, spätná väzba má svoj priamy dopad, atď.

Hudobníci nech si zarábajú predovšetkým na koncertoch, filmy v kinách, komix tlačenou verziou a videohry zafinancujú fanúšikovia pred vývojom, darcovstvom, či zaplatením podľa uváženia. Podmienkou sú kvalitné diela, užívatelia nie su patologickí kriminálnici, ako sa nám snaží systém vsugerovať. Požadujú len za svoje peniaze zodpovedajúcu kvalitu. Tiež je na mieste zamyslieť sa nad tým, že samotným autorom ide do 10% zo sumy, ktorú platíme. Iste nemôže im isť nikdy 100%, ale menej ako 10%? Firmy, ktoré postupujú správne, dokážu vytvoriť originálne diela za zlomok nákladov a tomu zodpovedá aj nízka cena. Čiže je tu snaha väčšiny predávať predražené generické braky, ktorá sa schováva za boj proti pirátstvu. V konečnej cene potom máme distribútora, obchod, štát, právnikov a na poslednom mieste autorov, ktorí už vlastne iba produkujú čo sa im rozkáže.

Viaceré firmy rezignovali na akúkoľvek protipirátsku ochranu a ponúkajú software bez nej, spoliehajú sa na svedomie užívateľov a kvalitu svojich diel. Pirátstvo vytvára tlak a má dopad. Neexistuje žiadna ochrana, ktorá by sa nedala prelomiť, tie znova a znova vyhlasované za neprekonateľné sú len dočasnou prekážkou. Protipirátska ochrana stojí čas, peniaze, vyžaduje u užívateľa internetové pripojenie a zvyšuje hardwarové nároky. Komplikuje vývoj a znižuje komfort. Riešia sa zase raz následky a nie príčiny. Prečo ľudia siahajú po pirátstve? To je pravá otázka. Vždy sa nájde nejaký keygen, crack, výnimka do firewallu, zásah do registrov, špeciálny postup. Prelomiť ochranu už nie je len otázkou schopnosti, ega, ale aj cti a princípov. Prečo platiť napr. za hudbu, ak je o par týždňov legálne streamovateľná zadarmo? Legislatíva je zastaraná, chaotická, nedokáže dostatočne rýchlo reflektovať vývoj a vždy bude plná dier. Príliš dlho software ignorovala a tak dnes už existuje voči tendencii meniť ju v neprospech pirátov obrovský odpor.

Problém nelegálneho sťahovania je dôsledkom chorých autorských práv a licencii, ktoré brzdia pokrok, slúžia pre navýšenie zisku, dostavajú sa do rúk korporácii, ktoré s nimi kalkulujú a špekulujú. Namiesto aby bol vynikajúci nápad, riešenie, či produkt čo najskôr rozšírený celým svetom, aby pomohol posunúť vývoj ďalej a mohol z neho mať úžitok každý, je tu snaha držať ho v rukách menšiny a využiť iba na obohatenie. Pirátstvo robí presný opak. Snaží sa dať zadarmo software všetkým. Pôsobí tak proti súčasnému systému. Software svojou povahou umožňuje predstaviť si systém nový. Systém založený na zdieľaní, kooperácii, prispievaní, transparentnosti, spoločnom jadre, ktoré dovoľuje personalizácie, merateľnosti, dostupnosti, plánovaní, vzájomnom prepojení, atď. Systém, v ktorom sú využívané technické možnosti naplno. Tak trocha anarcho komunizmus?

Veľkou hrozbou pre systém sú dnes 3D tlačiarne. Nebude trvať dlho, keď ich cena a možnosti umožnia alternatívu u množstva produktov. Softwarové schémy budú šírené aj zadarmo a tie platené nám sprostredkujú piráti. Schémy sa budú neustále zdokonaľovať. Skladaním výtlačkov, rôznymi náplňami bude možné dosiahnuť ešte oveľa viac a to za minimálne náklady. Modulárna štruktúra umožňuje znovapoužiteľnosťou dielov znížiť náklady, ekologickú záťaž a uľahčiť opravy. Ide o známe Star Trek replikátory „verzie 0.1“. Samozrejme snaha o obmedzenie 3D tlačiarní začína naberať na obrátkach. Možno sa dočkáme už skoro doby, keď budeme pirátsky tlačiť zakázané dielce na našich 3D tlačiarniach.

Pirátstvo škodí systému, slúži však ľuďom. Vedie k zmenám spôsobu financovania, vývoja a distribúcie softwaru. Vedie k zmenám správania firiem a uvažovania občanov. Základom bola a je obrovská hmlistosť kalkulácie nákladov a primeranej odmeny vývoja softwaru. Nikto nevie presne spočítať koľko vlastne by mal stáť taký informačný systém, aplikácia, alebo utilita. Ide o duševnú prácu a tá je podobne ako umenie účtovaná len približne a ponúka obrovský priestor pre skrytý zisk. Umenie však nie je tak všadeprítomné a všetko zasahujúce ako software, ktorý sa stále ešte len rozbieha. Software si vyžaduje náklady na jeden prvotný kus, následne je možné namnožiť ho takmer zadarmo. Výnosy z rozsahu sú tu priam neskutočné.

Dôkazom ambícií zmeniť systém sú pirátske strany, ktoré sa svojho času vyrojili ako huby po daždi. Požadujú predovšetkým zvýšenie transparentnosti, verejnú kontrolu, výraznú úpravu modelu autorských práv a licencií, dekriminalizáciu pirátstva, elektronizáciu verejnej správy, zapojenie občanov do rozhodovania, obmedzenie ich špehovania tajnými službami, anonymné oznamovanie korupcie, dôsledné využívanie dostupných technológií. Nie je náhoda, že najväčším problémom pre súčasné elity sa stal internet, ktorý sa snažia márne krok za krokom skrotiť a ovládnuť minimálne od zhodenia dvojičiek. Na jednej strane nám nanucujú neprestajné pripojenie k internetu, na strane druhej obmedzujú možnosti v tomto cyberpriestore. Preto sme dnes všetci zlodeji a zvrhlíci, sloboda hlupákov nevadí, ale sloboda uvedomelejších jedincov začína byť pre tých hore nebezpečná.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár