Plameň protestov zachvátil okrem Francúzska aj Belgicko, Čiernu Horu a Argentínu!

Add Comment

Vo svete sa naozaj niečo deje. Včera sme informovali o štrajkoch a protestoch vo Francúzsku. Štrajkuje sa už aj v Belgicku (masívny štrajk železničiarov) a protesty, o ktorých pravidelne informuje televízia Russia Today (RT), organizuje takisto Čierna Hora.

Podľa RT.com, ktorá zdokumentovala video z protestov, vyšli do ulíc stovky ľudí. Zhromaždili sa pred parlamentom v čiernohorskej metropole Podgorici. Hádzali svetlice a na policajtov strážiacich budovu parlamentu toaletný papier. Neboli však hlásené žiadne vážne incidenty. Demonštranti odsudzujú premiéra a vládu Mila Djukanovića za korupciu a vstup krajiny do NATO. Zároveň organizujú opozičnú koalíciu Demokratického frontu.

Dodajme, že Čierna Hora je prvý štát bombardovaný lietadlami NATO (v tom čase súčasť Srbska), ktorý sa môže stať zároveň členom tejto vojenskej organizácie. Rozhodli o tom ministri zahraničia členských štátov NATO v Bruseli (vrátane nadšeného Miroslava Lajčáka, ktorý o tom s radosťou informoval na sociálnych sieťach). „Krajina by nikdy nemala zostať mimo stola, keď sa o nej rozhoduje,“ argumentuje Djukanović, paradoxne člen Demokratickej socialistickej strany, pričom členstvo v NATO nemá so socializmom absolútne nič spoločné. Tento príklad opäť poukazuje na dvojtvárnosť ľavice, ktorá sa akoby rozdelila na platformu proti NATO (radikálne ľavicové strany) a tzv. štandardné strany, ktoré súhlasia s transatlantickou politikou USA.

Srbi, u ktorých jednoznačne dominuje anti-NATO postoj, tvoria 28,73 % obyvateľov Čiernej Hory. Spoločnosť je v tejto téme polarizovaná a dokonca aj podľa prieskumov, ktoré sú často zdrojom manipulácie, ide o pomer 45/39 (za/proti). Po masívnych protestoch v Srbsku sa teda pridala aj Čierna Hora.

Okrem Francúzska, Belgicka a Čiernej Hory sa protestuje aj v Argentíne. Tisíce pracovníkov vo verejnom sektore pochodovali tento týždeň ulicami Buenos Aires po tom, ako prezident Mauricio vetoval zákon, aby sa zabránilo masovému prepúšťaniu z verejného a súkromného sektora. RT.com informuje, že ide už o štvrtú akciu:

Linky na videá:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=2jYNuh-IwvA

https://www.rt.com/in-motion/344347-public-workers-strike-argentine/

Lukáš Perný
Snažím sa hľadať pravdu a bojovať za lepší a spravodlivejší svet. Nosiť svetlo poznania aj v čase všeobecnej tmy.

Pridaj komentár

  & Časopis