Podľa Medvedeva Rusko čelí najťažším hospodárskym výzvam v modernej histórii

· Čas čítania: 3 min.

Rusko doteraz nikdy nebolo nútené čeliť toľkým problémom naraz, ako v súčasnosti, vrátane pádu cien ropy a ťažkým západným ekonomickým sankciám. Avšak, prispôsobilo sa novej ekonomickej realite a dokonca sa ho podarilo stabilizovať, povedal ruský premiér Dmitrij Medvedev.

„Prvýkrát v ruských dejinách od rozpadu ZSSR sme sa dostali bezprostredne pod vplyv dvoch vonkajších šokov: prudkého poklesu cien ropy a vážnych, neopodstatnených sankcií. Naša krajina sa nikdy predtým nedostala do takej kombinácie problémov naraz,“ povedal Medvedev v utorok vo výročnej správe Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu.

Realita sa v roku 2014  ukázala ešte zložitejšou ako tie najhoršie očakávania, podľa predsedu vlády. Porovnal pokles cien ropy na 9 dolárov za barel v roku 1998 so súčasnosťou „s ohľadom na meniacu sa kúpnu silu dolára a celý rad ďalších ekonomických faktorov a ukazovateľov“. Najnovšie sankcie sú najhoršími v histórii krajiny, povedal.

Ruská ekonomika utrpela v dôsledku sankcií významné straty. Podľa predsedu vlády ich niektorí odborníci odhadujú až na 25 miliárd eur. Negatívne trendy v ruskej ekonomike budú pokračovať po celý  rok 2015, dodal.

„V januári až marci klesol HDP o 2 percentá a objem priemyselnej výroby o 0,4 percenta. Najväčší pokles bol zaznamenaný v investičných aktivitách, „povedal Medvedev.

V prípade, že vonkajší tlak narastie a ceny ropy zostanú na extrémne nízkych úrovniach po dlhú dobu, budeme musieť fungovať v inej ekonomickej realite, ktorá je výzvou pre našu silu, povedal premiér a dodal, že je presvedčený, že by Rusko dokázalo žiť aj v takej realite.

Avšak ruský premiér hovorí, že súčasná kríza nie je tou najhoršou možnou, najmä preto, že situáciu sa podarilo stabilizovať. „Všetko, čo sa deje, je ešte stále ďaleko od toho najhoršieho možného scenára a mohlo by to byť aj oveľa horšie a ťažšie,“ povedal Medvedev poukazujúc na nezamestnanosť, situáciu s cenami, stav bankového systému a výrobný sektor.

Tvrdil, že v minulom roku ruská vláda začala prijímať opatrenia, vychádzajúce z doterajších skúseností z krízy v roku 2008. Devízový trh sa upokojil a ekonomika sa postupne prispôsobuje plávajúcemu kurzu rubľa.

„Stále udržiavame relatívne nízku úroveň verejného dlhu. Deficit federálneho rozpočtu, aj keď sa mierne zvýšil, zostane podľa výsledkov za tento rok na ekonomicky bezpečnej úrovni. Nezamestnanosť zostáva v rozumných parametroch, dokonca je oproti porovnateľným podmienkam v iných krajinách nízka, „povedal Medvedev.

Preložené z RT

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár