Pokémon kontra

Add Comment

Nie je to tak dávno, keď som sa ako autor článku Psychologická operácia Pokémon GO stretol s výsmechom pochybnej facebookovej komunity hejterov nemainstreamového spravodajstva s mizantropickým názvom Prečo ľuďom hrabe? (a tiež ich úsmevným nepodloženým pokusom pripísať mi niekoľko ďalších mien autorov a spolupracovníkov redakcie). Ako sa ukázalo, bol to bezzubý smiech osady prispôsobivých – pretože táto skupinka sa naozaj prispôsobí všetkému, čo dnešná pokrivená spoločnosť ponúka a transatlantické názory sú jej vlastné tým skôr, čím viac predstavujú zradu národných a ľudských hodnôt.

V článočku V Pentagóne sa nesmú loviť pokémoni, hrozí kontrašpionáž zo stránky českého mainstreamového média Reflex sa uvádza, že 13. augusta popoludní zverejnili americké (a tiež britské, japonské a iné) médiá informáciu, že zamestnanci amerického ministerstva obrany nesmú spúšťať a používať v budove Pentagónu hru Pokémon GO.

Dôvod, prečo túto hru v Pentagóne zakázali, je jednoduchý. Hra v reálnom čase používa nielen polohové služby, ale aj satelitnú mapu a tak hrozí, že by hrajúci sa tajní agenti mohli byť ľahko odhalení. Polohové údaje o zamestnancoch (nielen spravodajcoch) by mohli byť zneužité.

Správa z Reflexu dodáva, že to nie je po prvýkrát, keď sa na nejakom mieste Pokémon GO nesmie hrať. V Pentagóne ide však prvýkrát o čisto bezpečnostné dôvody. Jedným z prvých miest, kde bola táto hra zakázaná, bol areál nacistického koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku, kam majú od septembra povinne podnikať výlety slovenskí žiaci. Takto si však výpravu za hrôzami minulosti veľmi neužijú.

Článok Psychologická operácia Pokémon GO som medzitým aktualizoval o staršie problémy s pokémániou, keď vysielanie v japonskej televízii spustilo u stoviek detí tzv. pokémonový šok, po ktorom časti z nich ostala diagnóza epilepsie. Zbieranie kariet s príšerkami viedlo okrem iného k útoku dvanásťročného zberateľa nožom na o dva roky staršieho žiaka, po ktorom mu zašívali ranu. Keď už je reč o Pentagóne, príšerka Kadabra má hlavu v tvare obráteného pentagramu a zberateľské pokémonovské karty distribuovala firma Wizards of the Coast (Čarodejníci pobrežia), ktorá produkovala aj hry Magic: the GatheringDungeons and Dragons, čo poukazuje na isté okultné súvislosti. Aktualizovanú verziu môjho článku si môžete prečítať už čoskoro v septembrovom čísle nášho časopisu.

Aby som však nezmieňoval Pokémon GO len v negatívnom svetle, viacerí rodičia autistických detí si hru nevedia vynachváliť, vraj ich potomkom nesmierne pomohla sa socializovať, i keď medzi ďalších hráčov s tvárou prilepenou k obrazovke. Nebolo by však lepšie odstrániť príčinu narastajúceho výskytu tejto poruchy? Potom nebudú odkázaní na takúto neprirodzenú pokémonovskú socializáciu.

Zdroje: reflex.cz, zemavek.sk, thememo.com

Viktor Memfer
Získal doktorát z jadrovej a subjadrovej fyziky na Fyzikálnom ústave SAV v Bratislave. Publikoval zbierku básní v próze Kacír v čižmách (Ars Poetica, 2007), preložil do češtiny knihu Martina W. Balla (Bůh v těle, Eugenika).

Pridaj komentár

  & Časopis