Politický a morálny rozmer vojenského paktovania s USA

Slovenský minister obrany si s Američanmi rozumie. Niekedy možno viac, než by bolo treba. Aj preto si u zástupcov Pentagónu vyslúžil povesť „akčného muža“. Nečudo: Martin Glváč na prejavy sympatií voči zástupcom zbrojárskeho priemyslu USA nebýva skúpy. Naopak – pokiaľ ide o videnie sveta z ich zorného uhla, mohol by ostatným kolegom z NATO slúžiť ako vzor, ktorý sa oplatí nasledovať.

Narastajúca frekvencia Glváčových pracovných ciest do USA a najmä doplňujúce informácie k ich samotnému priebehu však vyvolávajú zakaždým otázku, o čo v skutočnosti malo ísť: či o rokovanie dvoch rovnoprávnych partnerov (ako sa to prezentuje v oficiálnom slangu), alebo o podávanie hlásenia podriadeného nadriadenému k stavu plnenia zadaných úloh. V prípade druhého variantu stojí za zmienku, že „nadriadenými“ ministra vlády SR bývajú v USA osoby na hierarchicky nižších stupňoch vedenia. Aj to o čomsi vypovedá.

Proti modernizácii armády a zvyšovaniu obranyschopnosti štátu nemôže nikto namietať. Diskutabilný je však jej význam v prípade vypuknutia skutočnej globálnej vojny, ktorej pravdepodobnosť momentálne vzhľadom na provokatívne správanie USA vo viacerých končinách sveta alarmujúco stúpa. Vrtuľníky Black Hawk, výcvikové zariadenie, styčný integračný tím, ani fond FMS by Slovensko pred takouto zdrvujúcou katastrofou bezpochyby nezachránili. Jednoducho by nestihli reagovať na jej ničivý rozsah a nadradené schopnosti moderných zbraňových systémov, ktorými disponuje náš nanútený „východný nepriateľ“.

Slovensko sa takto postupne – „step by step“ – posúva k totálnej vojenskej, technologickej a, samozrejme, i politickej závislosti na Spojených štátoch amerických. Jednu závislosť, ktorá sa doposiaľ prezentovala ako čosi opovrhnutiahodné, nahrádza závislosťou druhou, ak nie ešte väčšou, presmerovanou o 180 stupňov. Korešponduje to s jeho národno-štátnym záujmom? Otázka – pre tuzemských „bezpečnostných expertov“ zrejme tabu – musí byť v prvom rade adresovaná premiérovi Ficovi, ktorý pred časom verbálne vymedzil mantinely nášho členstva v severoatlantickom pakte a ktorý súčasne zodpovedá za aktivity svojich vládnych ministrov.

Paktovanie s Američanmi v zbrojnej oblasti má okrem bezpečnostného aj politický a morálny rozmer: napomáhanie rozdúchavaniu vojny, o čo sa Washington v Európe očividne usiluje, sa zaraďuje medzi spolupáchateľstvo zločinov, ktoré si zaslúžia najväčšie odsúdenie. Zarážajúce je, že sa nenájde žiadna z relevantných politických strán ani domáce mienkotvorné médium, ktoré by na takéto riziko upozorňovali. Namiesto toho sa do popredia nasilu a zámerne pretláčajú zástupné témy s neporovnateľne nižšou spoločenskou prioritou. Zrejme aby ľudí utvrdzovali v ilúzii, že napríklad predražená kompa predstavuje pre demokratický rozvoj a prežitie Slovenska bytostnejšiu hrozbu než jeho riadenie cudzou okupačnou mocnosťou.

Ďalšia kapitola utužovania vojenských vzťahov s USA tak predznamenáva morálny problém, ktorý sa do aury tejto krajiny vtlačí podobnou farbou ako jej niekdajšie kolaborantstvo s nacistickým Nemeckom. Pridávať sa na stranu tých, ktorí sa nijako netaja plánom úkladne (a k tomu z nášho územia!) napadnúť potomkov našich osloboditeľov, je totiž čosi amorálne, zvrátené, podlé.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply