Portoriko legalizuje marihuanu pre lekárske účely

· Čas čítania: 1 min.

Guvernér Portorika, ostrova v Karibiku, podpísal výkonné nariadenie, aby umožnil povolenie marihuany pre lekárske účely. Alejandro Garcia Padilla schválil krok, ktorý sa po zdĺhavej verejnej debate stane právoplatným.

Guvernér Padilla spomenul, že portorický minister zdravotníctva bude mať tri mesiace na to, aby podal správu o tom, ako bude nariadenie realizované. „V oblasti zdravotníctva robíme významný krok, ktorý je základom rozvoja a kvality nášho života,“ povedal Garcia vo vyhlásení citovanom Associated Press. „Som si istý, že mnohí pacienti dostanú vhodnú liečbu, ktorá im ponúkne novú nádej.“

Marihuana určená pre lekárske účely môže byť použitá na liečbu mnohých ochorení, ako je zmiernenie bolesti spojené s roztrúsenou sklerózou, AIDS a rakovinou.

V súčasnosti nie je jasné, ktorý typ ochorenia dostane ohľadom lekárskej marihuany zelenú. Takisto nie je známe, či bude krajina rastlinu dovážať, alebo ju budú obyvatelia pestovať priamo na ostrove.

Držanie akéhokoľvek množstva konope bolo v Portoriku doteraz nezákonné a postihnuteľné až piatimi rokmi väzenia a vysokou finančnou pokutou. Zástancovia reformy tvrdia, že súčasná politika sa v boji proti obchodu s drogami ukázala ako neúčinná.

Minulý rok zlegalizovali marihuanu v Colorade, štát sa stal prvým v USA, ktorý umožnil jej rekreačný predaj. Začiatkom mája (prvú májovú sobotu) zvyčajne prebiehajú pochody za dekriminalizáciu marihuany, ľudia demonštrovali v uliciach dvadsiatich siedmich nemeckých miest. Na Slovensku marihuana legálna nie je.

Zdroje: rt.com, hnonline.sk, aktualne.sk

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár