Prečo nie je hlavným cieľom záujmu USA vodca ISIL?

· Čas čítania: 2 min.

Aj keď je práve Abu Bakr al-Baghdadi najviditeľnejšou tvárou Islamského štátu, nie je na prvom mieste v zozname najhľadanejších lídrov tejto zakázanej organizácie. Človekom zodpovedným za niekoľko jeho zahraničných operácií, ktoré môžu spôsobiť na Západe oveľa viac škôd, je podľa NBC citovanej United States Intelligence Community totiž Abu Mohamed al-Adnani. Považujú ho za autora stratégie, ktorá od 10. októbra za sebou zanechala viac ako 500 obetí zabitých pri útokoch v rôznych častiach sveta, a tiež je možné, že pomáhal pri masakre v San Bernardine.

„Je na vrchole zoznamu,“ povedal významný člen United States Intelligence Community. „Naďalej ho sledujeme a veríme, že sa nachádza v Iraku,“ doplnil ho vysokopostavený člen armády.

Laith al-Khouri, expert na boj proti terorizmu, vysvetlil, že al-Adnani bol hlavnou hrozbou Islamského štátu v boji proti Západu. „Taktiež je medzi džihádistami na celom svete veľmi obdivovaný a oslavovaný, o ktorom sa dá povedať, že je jeden z hlavných prevádzačov a verbujúcich do ISIL,“ dodal.

38-ročný Sýrčan al-Adnani bol jedným z prvých zahraničných bojovníkov, ktorí čelili silám koalície pri Irackej hranici v roku 2003. Údajne ho v roku 2005 zadržali a počas piatich rokov pôsobil vo vojenskom tábore v USA. Nebol vždy dôležitou súčasťou ISIL, no krátko po prepustení sa stal podľa FBI hovorcom Islamského štátu a hlavným propagátorom oficiálnych správ. Keď džihádisti v júni 2014 deklarovali vznik kalifátu, bol to práve al-Adnani, kto vyzval moslimov z celého sveta k imigrácii do Islamského štátu. 21. septembra 2014, po prvom útoku na Sýriu, terorista vyzval všetkých moslimov k útoku na ktoréhokoľvek obyvateľa členských krajín koalície.

Al Adnani sa vyhýba akémukoľvek svojmu zobrazovaniu na fotografiách či videách.

Zdroj: https://actualidad.rt.com/actualidad/193943-lider-estado-islamico-mas-buscado-eeuu

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár