Prejavovať alebo neprejavovať hnev?

· Čas čítania: 4 min.

Niektorí ľudia si myslia, že prejavovať hnev nie je dobré. Domnievajú sa, že človek by nemal prejavovať svoje negatívne emócie a nazývajú to znakom inteligencie a duchovnej vyzretosti. Dlho som si to tiež myslel, ale neskôr som pochopil, že to nie je úplne tak. Na jednej strane je pravda, že keď prestaneme ovládať svoje emócie, tak nám to spôsobuje rôzne problémy. Napríklad depresie, psychosomatické choroby, alkoholizmus, sociopatiu, závislosti vrátane citovej, zúfalstvo, paniku, iracionálny strach, atď. Vo všetkých týchto prípadoch ide v svojej podstate o stratu ovládania emócií, resp. je to znakom, že emócie ovládajú nás. Že sme prestali mať nad nimi kontrolu.

Takmer všetci sme zažili, že sme v nejakej náročnej, krízovej situácií stratili kontrolu nad svojimi emóciami a následne sme urobili niečo, čo sme neskôr ľutovali, alebo nám spôsobilo problém. Táto skúsenosť zostala v našom podvedomí ako strach zo straty ovládania emócií. Ak tento strach spojíme so strachom a zábranami získanými v detstve, kedy nás rodičia, učitelia a okolie poučovali, že nesmieme vyjadrovať hnev a iné negatívne emócie, lebo to je niečo veľmi zlé a prípadne nás za to aj trestali, pochopíme, prečo tak veľa ľudí potláča svoje emócie a v prípade, že ich vyjadrí, tak to pokladajú za osobné zlyhanie.

Avšak pri hlbšej psychologickej analýze, alebo vedomom pozorovaní života dospejeme k poznaniu, že prejavovanie emócií je prirodzeným a prospešným prejavom tak pre človeka, ako aj pre ostatné živočíchy. Má svoju nezastupiteľnú funkciu. Uvoľňuje naše napätie, obavy, stres, frustráciu a tým predchádza psychickým a somatickým poruchám. Pomáha udržovať homeostázu v našom organizme a psychike, teda normálny stabilný stav, potrebný k tomu aby náš organizmus zdravo, normálne fungoval.

Nemenej dôležité je uvedomenie si, že náš fyzický svet, život má dualistickú podstatu, teda je založený na protikladoch. Ako napríklad svetlo a tma, deň a noc, chlad a teplo, radosť a smútok, duchovno a materiálno, zlo a dobro, zdravie a choroby, začiatok a koniec, narodenie a smrť, láska a nenávisť, či pokoj a hnev. Bez dualitnej protikladnosti by sme nemohli zažívať nič z uvedeného. Aby sme si uvedomili radosť, musíme mať skúsenosť so smútkom. Aby sme si uvedomili teplo, musíme mať skúsenosť s chladom. Aby sme si uvedomili duchovno, musíme mať skúsenosť s materiálnom. Aby sme si uvedomili lásku, musíme mať skúsenosť s nenávisťou. Aby sme si uvedomili pokoj, musíme mať skúsenosť s hnevom. Takto sa od narodenia učíme poznávať svet, javy, emócie a ich vlastnosti a utvárať si život podľa toho, čo je nám príjemné a prospešné.

Z uvedeného logicky vyplýva, že musíme zažívať obidva protiklady. Aby sme mohli mať radosť z tepla, užívali si ho, musíme mať v pamäti zážitky nepríjemnej zimy. Aby sme mohli prežívať radosť a užívať si ju, musíme mať v pamäti zážitky deprimujúceho smútku. Aby sme mohli oceniť kvalitu pohody, šťastia, lásky, pokoja, priateľstva, atď., musíme mať v pamäti zážitky ich protikladov. A ak by sme dlho nezažívali niektorý pól protikladu, napríklad smútok alebo hnev, tak by sme postupne strácali schopnosť zažívať aj radosť, resp. tešiť sa z pokoja. Uvedomovať si význam týchto kvalít.

Príroda preto zabezpečila, aby v našom živote boli vždy oba póly protikladov a pokiaľ by sme sa nejakému chceli vyhýbať alebo ho potláčať, lebo si myslíme, že nám nie je potrebný a hodnotíme ho negatívne, tak sa stane, že tento pól protikladu sa začne s väčšou silou pretláčať do nášho života. A ak ho budeme veľmi potláčať a negovať, tak sa môže stať, že sa bude prejavovať v skrytej alebo nevedomej podobe. To je to známe, že my sme presvedčení, že konáme dobro, ale okolie je presvedčené, že konáme zlo. Teda prestávame si byť vedomí toho čo v skutočnosti robíme, cítime, prežívame. Môžeme tvrdiť, že sme šťastní, spokojní, atď. a pritom každý kto nás pozná hovorí, že sme od toho veľmi ďaleko a skôr na nás vnímajú opak. Z praxe to poznáme ako známu múdrosť : „čo potláčaš, to posilňuješ“. Preto je takéto naše konanie kontraproduktívne. Spôsobuje opak toho, o čo sa snažíme.

Mali by sme sa teda naučiť akceptovať a oceňovať zmysel a význam obidvoch pólov všetkých protikladov. A udržiavať medzi nimi rovnováhu. To však ale neznamená, že sa máme nechať niektorým z protikladov ovládať. A hovoríme tu o oboch póloch protikladoch. Teda tých, ktoré sme si nevedome zvykli nazývať negatívnymi, ako aj tými, ktoré nazývame pozitívnymi. Ak nás ovládne tzv. negatívna ako aj tzv. pozitívna emócia, vždy to bude v nás spôsobovať nerovnováhu a tým aj deštrukciu. Nielen neovládaný strach alebo hnev môžu spôsobiť v našom živote a organizme deštrukciu, ale napríklad aj neovládaná emócia lásky, napríklad v podobe závislosti, zatemnenia mysle a pod.

Zdravý a múdry spôsob narábania s emóciami je nechať ich pustiť do vedomia, prijať ich, uvedomiť si ich, ale nestotožniť sa s nimi. Nestať sa nimi. Zaujať postoj pozorovateľa. Ak začneme emócie pozorovať, tak nás nezačnú ovládať, ale tak ako prišli po krátkej chvíli aj odídu. Naplnia svoju funkciu a účel a samé od seba odídu. Pokiaľ sa nám to niekedy pod vplyvom rôznych okolností nedarí, nič sa nedeje. Stačí danú emóciu uvoľniť. Stratí svoju dynamiku, silu a už dokážeme opäť zaujať pozíciu pozorovateľa, teda mať danú emóciu prirodzene voľne pod kontrolou.

AUTOR: PhDr. et Mgr. Silvester Sawicki, PhD. je psychológ a pedagóg

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár