Približne 45 % britských absolventov nie je schopných splácať študentské pôžičky

V dramatickom opätovnom prehodnotení britských študentských financií vláda odhaduje, že okolo 45 percent absolventov nebude schopných pôžičky splácať. Schodok by mohol vyrovnať zisky dosiahnuté sporným strojnásobením školného v roku 2012.

David Willets, britský Minister pre univerzity povedal, že počet absolventov, ktorí  nedokážu splatiť svoje študentské pôžičky výrazne prekročil predchádzajúce odhady. Predtým, než sa v roku 2012 trojnásobne zvýšilo školné, vláda predpovedala, že nesplatených zostane len 28 percent úverov. Vzhľadom k predpovediam pre  nadchádzajúce roky však  vláda toto číslo  prehodnotila  a takmer  zdvojnásobila a to až na 45 percent.

Tento nárast by mohol vyrovnať  zisk vo výške 10 miliárd libier (16 miliárd dolárov), dosiahnutý zvýšením školného v roku 2012 na 9000 libier (15.000 dolárov ) ročne. V prípade, že sa počet študentov, ktorí nebudú schopní splácať svoje úvery, zvýši na 48,6 percenta,  budú straty vlády podľa ekonómov ešte vyššie.

Keď vstúpilo do platnosti zvýšenie školného, konzervatívna vláda to uvítala ako progresívny spôsob, ako umožniť univerzitám získať späť peniaze, ktoré stratili, keď boli financované štátom. Rival Labouristická strana  tento krok odsúdila ako „tragédiu” pre generáciu mladých ľudí, zatiaľ čo Národná únia študentov nazvala trojnásobný nárast „zneuctením, potupou a urážkou. ”  Reforma spustila  po celej krajine rozsiahle protesty.

Liam Byrne, labouristický tieňový minister pre Univerzity, pre BBC povedal, že posledné čísla sú dôkazom toho, že pre študentov nemá nový systém žiadny význam, keďže  „tak málo študentov si môže vôbec dovoliť  splácať  svoje dlhy. “

„Je jasné, že sme vybudovali študentský finančný systém na vrchole finančnej priepasti. Obávam sa, že to nemôže fungovať a my teraz potrebujeme diskusiu o tom, ako budeme platiť za vysokoškolské vzdelávanie a národné univerzity v desaťročiach, ktoré sú pred nami,“  povedal Byrne.

Adrian Bailey, predseda výboru Dolnej snemovne pre The Guardian popísal súčasnú situáciu ako „fiškálnu časovanú bombu” a povedal, že vláda bude musieť problém buď riešiť, alebo čeliť následkom.

Britskí absolventi začnú splácať svoje študentské pôžičky, keď začnú zarábať nad stanovenú výšku mzdy. Podľa starého systému, ak  absolventi zarábali viac ako  15.000 libier (24.000 dolárov) ročne, boli povinní začať  svoj ​​úver splácať v mesačných splátkach. V súčasnej dobe začínajú absolventi splácať svoje pôžičky, ako náhle majú ročný plat, ktorý prevyšuje 21.000 libier (34.000 dolárov)  ročne.

Nástup finančnej krízy a zvýšenie počtu absolventov vo Veľkej Británii v uplynulých rokoch však viedlo k zvýšeniu nezamestnanosti mladých ľudí. Podľa vládnych údajov, miera nezamestnanosti v súčasnej dobe predstavuje 7,2 percenta, zatiaľ čo miera nezamestnanosti mladých ľudí je oveľa vyššia – 19,8 percenta. V období od novembra 2013 do januára 2014 bolo bez práce 912.000 ľudí vo veku od 16 do 25 rokov.

Podľa údajov Inštitútu fiškálnych štúdií životná úroveň vo Veľkej Británii od roku 2010 plošne klesla.

Preklad z RT Foto: AFP Photo / Leon Neal

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply