Priniesla britská stanica BBC falošnú reportáž o chemickom útoku v Sýrii?

Len dve hodiny potom, čo server infowars.com zverejnil správu o falošnej reportáži BBC, si britská televízia uplatnila autorské práva na serveri YouTube a 45-sekundové video zo stránky stiahla. To len dokazuje nervozitu televízie, ktorá nechce, aby sa prevalenie škandálu šírilo ďalej.

Inkriminované video zachytáva doktorku v Sýrii, ktorá robí interview s BBC krátko po útoku, ktorý vykazoval známky použitia zápalnej bojovej látky Napalm. Avšak hlas doktorky bol zrejme predabovaný a tak žena v rozhovore hovorí o chemickom útoku. Bývalý britský veľvyslanec v Uzbekistane, Craig Murray, tvrdí, že video je neodškriepiteľným dôkazom falšovania v BBC.

Video bolo zverejnené 29.augusta, čo bolo len niekoľko dní predtým, ako sa zdalo, že vojenský útok na Sýriu je neodvratný. Manipulácia mala zrejme poslúžiť ako podpora argumentácie, že vojenský zásah je nevyhnutný, aby boli zastavené ohavnosti páchané jednotkami sýrskeho prezidenta Bašara al-Assada.

V originálnom videu britská doktora Rola Hallamová zo sýrskej charitatívnej organizácie uvádza, že naokolo je samý chaos a masakra, množstvo ľudí má ťažké popáleniny a domnieva sa, hoci si nie je istá, že môže ísť o bojovú zápalnú zmes Napalm, alebo niečo podobné.

V druhom klipe, ktorý je presne taký istý, sú ale jej slová mierne pozmenené, keď je slovo „napalm“ nahradené slovným spojením „chemická zbraň“. Druhý klip bol teda, podľa všetkého, umelo predabovaný, aby vyvolal dojem, že išlo o chemický útok a nie o útok s použitím klasickej zápalnej bomby. Problémom je, že doktorkinu tvár zahaľuje rúško a je nemožné určiť, čo vlastne hovorí, pokiaľ sa neporovnajú obidva klipy.

Videá vyvolali vášnivé analýzy mnohých internetových používateľov, ktorí poukázali na to, že ruchy v predabovanom klipe sú odlišné od ruchov z pôvodného klipu. BBC na otázky o nezrovnalostiach medzi oboma videami doposiaľ nereagovala.

Jeden z internetových používateľov, ktorý analyzoval video, sa domnieva, že BBC sa snaží ovplyvňovať verejnú mienku v Británii tak, aby ju naklonila v prospech útoku na sýrsku vládu.

V ďalšom interview pre BBC sa doktorka sťažovala na neochotu britského parlamentu odobriť vojenský útok na Sýriu. Okrem toho je doktorkin otec členom Sýrskej národnej rady, čo je politický orgán reprezentujúci opozičných militantov.

Hallamovej náklonnosť voči vojenskej intervencii, jej spolupráca so sýrskou charitou a prepojenie na Slobodnú sýrsku armádu, vysvetľuje, prečo si ju BBC vybrala ako vhodný nástroj na propagovanie vojenskej intervencie.

Bohužiaľ, ani zďaleka nejde o prvý prípad, kedy došlo k manipulovaniu vojnových zločinov tak, aby vina padla na jednotky prezidenta Assada.

Preklad z infowars

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár