Prioritné očkovanie tehotných proti COVID-19

· Čas čítania: 2 min.

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) si myslí, že tehotné ženy by mali mať možnosť prioritného očkovania proti ochoreniu COVID-19. Stredisko sa už s otázkou ich možnej priorizácie obrátilo na Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, hovorí o „opomenutí“ tejto rizikovej skupiny.

„Napriek tomu, že očkovanie tehotných žien je v súčasnej dobe možné, považuje stredisko za nevyhnutné vyriešiť otázku možného uprednostnenia tejto skupiny, a to vzhľadom na rizikovosť tehotenstva z dôvodu možného ťažšieho priebehu ochorenia,“ uvádza SNSĽP.

V minulosti boli tehotné ženy vylúčené z klinických štúdií vakcín.

Kvôli dvom hlavným tragédiám : talidomidu, ktorý bol predpísaný tehotným na ranné nevoľnosti v 50. rokoch. A dietylstilbestrolu (DES), predpísanému na prevenciu potratov v 40. až 70. rokoch. Obe tieto negatívne dopady posilnili názor, že tehotné ženy a ich potomkovia sú zraniteľní a mali by byť chránení pred rizikom výskumu. Z tohto dôvodu boli vylúčené tehotné žien z klinických štúdií vakcín a liekov.

V dnešnom svete silnejú tlaky zahrnúť aj tehotné ženy do klinického výskumu. Farmaceutické firmy argumentujú slovami: „Snažíme sa vyvinúť účinnú liečbu pre ženy počas tehotenstva, podporiť bezpečnosť plodu, znížiť škody na ženách a plodoch a umožniť prístup k výhodám účasti na výskume“.

Ako je možné, že experimentálna covid vakcína, vyvinutá počas niekoľkých mesiacov, schválená iba na núdzové použitie, má byť ponúkaná tehotným ženám?

Vakcína, ktorej neboli rokmi preverené dlhodobé účinky s množstvom hlásených vedľajších účinkov a nezriedka aj smrteľných, má byť skúšaná na budúcich matkách a nevinných deťoch? Dnes už môžu byť súčasťou posledných fáz klinických štúdií, ktoré u dnešných covid vakcín prebiehajú?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Zabúdame na tehotné ženy! Pri očkovaní stále nemajú prednosť, dobrenoviny.sk, 5.5.2021

2./ Excluding pregnant women from COVID-19 vaccine trials puts their health at risk, theconversation.com, 14.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár