Pripomenutie Parížskej charty z roku 1990

Medzinárodná bezpečnosť vo svete bola výrazne narušená prudkou aktivizáciou NATO a EÚ a možno zničila ideu jednotnej Európy. Takýto názor vyslovil predseda Komisie Rady federácie pre medzinárodné záležitosti Ruskej federácie Konstantin Kosačev na stretnutí so známymi európskymi politológmi – účastníkmi seminára Vzťahy Ruska a EÚ: nová etapa, ktorý organizoval Valdajský medzinárodný diskusný klub.

Kosačev, spoluzakladateľ tohto klubu pred dvanástimi rokmi, je známym zástancom toho, že Rusko je súčasťou jednej veľkej Európy. Na spomínanom stretnutí uviedol, že pojem „nová etapa vo vzťahoch EÚ a Ruska“ môže mať dvojakú interpretáciu. Prvou je záverečné konštatovanie, že nič iné ako súčasný stav týchto vzťahov nemôžeme očakávať. Druhou je spoznanie toho, že tak ako teraz to byť nemusí a vzťahy Ruska a EÚ je nevyhnutné obnoviť. „Ja som rozhodným zástancom druhej cesty. Pokladám terajšie vzťahy za nachádzajúce sa v slepej uličke, čo nezodpovedá záujmom Ruska ani EÚ“, povedal ruský poslanec.

V dokumentoch, prijímaných v Európe a týkajúcich sa rusko-európskych vzťahov, sa rad za radom objavujú stanoviská, s ktorými ruská strana nemôže súhlasiť. Zjednodušene povedané: pred 25 rokmi naštartovali Rusko a Európa veľmi dobré spoločné vzťahy, no potom sa vraj Rusko nevedelo zbaviť imperátorského komplexu, snažilo sa kontrolovať svojich susedov a to všetko sa dialo iba vinou jednej strany. Súhlasiť s takouto interpretáciou by však znamenalo popierať logiku predtým prijatých medzinárodných dokumentov, ktoré boli podpísané všetkými krajinami EÚ. Kosačev pripomenul európskym politológom, že vzťahy Ruska a EÚ sa začali v novembri 1990, keď Rusko, EÚ, USA a Kanada podpísali tzv. Parížsku chartu. V tomto nateraz zabudnutom dokumente sa popisovala budúcnosť vzájomných vzťahov, budúce usporiadanie vo sfére bezpečnosti po skončení studenej vojny. Po prečítaní tohto dokumentu je zrejmé, že súčasný stav Európy je veľmi vzdialený od vtedajších formulácií.

Treba venovať pozornosť tomu, že v Parížskej charte sa nachádzajú odkazy iba na tri organizácie, ktoré budú určovať budúcnosť Európy a celého sveta: OSN, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Rada Európy. Pritom na viac ako päťdesiatich stranách textu sa NATO nespomína ani raz. Autori Parížskej charty predpokladali, že rozvoj Európy budú určovať národné štáty a pre každý z nich budú platiť rovnaké podmienky. Rusko tieto zásady dodržiavalo až dovtedy, kým nezistilo, že v plánoch EÚ a NATO sa nenachádza budovanie jednotnej Európy za rovnakých podmienok a celý rozvoj bol zameraný iba na upevnenie týchto organizácií a nie paneurópskych štruktúr. Samotná existencia EÚ a NATO neznamená pre Rusko žiadny problém a hrozbu dovtedy, pokým upravujú vzťahy medzi svojimi členmi. Problémy vznikajú vtedy, keď si tieto bloky začínajú nárokovať výnimočnú dôležitosť mimo vlastných hraníc.

Hlavnou výzvou pre Európu sa stala neprítomnosť zjednocujúcich koncepcií, ktoré by zahŕňali všetky štáty kontinentu bez výnimky. Tých koncepcií niet. A v takých podmienkach Rusko pôsobí tak, ako pôsobí. To je však iba reakcia na činnosť jeho potenciálnych partnerov. Oponenti Ruska sa snažia vyprovokovať ho k odvetným akciám, ktoré by potom mohli podávať ako hrozbu bezpečnosti pre Európu. Pri riešení týchto protirečení by bolo možné a potrebné využiť potenciál OBSE a Rady Európy – tých paneurópskych štruktúr, na ktorých by mala byť založená stabilita „veľkej Európy”. No dnes to nie je možné, pretože EÚ a NATO v nich majú väčšinu, ktorá im zabraňuje byť skutočnými paneurópskymi štruktúrami.

V OSN členské štáty EÚ a NATO nepredstavujú väčšinu. Predsa však štáty NATO často skúšajú obchádzať OSN, celkom primitívne riešiac problémy svojej prítomnosti v rôznych regiónoch sveta. Preto podľa mienky ruského poslanca Európa teraz potrebuje úplne inú koncepciu kontinentu – zjednocujúcu. Avšak objavenie takej koncepcie bez nových Adenauerov (Adenauer bol slobodomurár – pozn. red.) a de Gaullov je dnes sotva možné.

Zdroj : Ruský týždenník Parlamentskaja gazeta

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply