Pripravujú Spojené štáty Európu cvičeniami NATO na totálnu vojnu s Ruskom?

Najnovší sled krokov administratívy Bieleho domu, Pentagónu i NATO naznačuje, že šialenci ťahajúci za nitky geopolitiky USA majú jasný cieľ: totálnu konfrontáciu Európy s Ruskom. Jej bábková moc sídliaca v Bruseli a v ďalších metropolách starého sveta trpí zrejme výpadkom historického vedomia a štatistiku o dvoch svetových vojnách so 70 miliónmi ľudských obetí ignoruje.

Po výzve skupiny pracovníkov MZV Spojených štátov k násilnému riešeniu sýrskeho konfliktu je uveriť v ich dobré úmysly nad sily zdravého rozumu. Už len nápad použiť proti Sýrii silový scenár počítajúci s masívnym útokom armády a s právom zostreľovať ruské lietadlá kryjúce bojové akcie legitímneho prezidenta krajiny, je zvrátený, chorý a ostáva na počudovanie, že jeho autora – generála Davida Goldfina – stále nikto nepohnal pred medzinárodný súd. „Je to šokujúce preto, že to podpísali diplomati – práve tí ľudia, ktorí sa musia zaoberať mierovým politickým urovnávaním,“ komentovala iniciatívu hovorkyňa MZV Ruskej federácie Maria Zacharovová.

Steinmeier kritizuje vyostrovanie situácie rinčaním zbraní a bojovými pokrikmi

K stupňovaniu napätia prispela aj tupá demonštrácia sily počas júnového medzinárodného cvičenia Saber Strike v pobaltských krajinách, na ktorom sa zúčastnilo 10-tisíc vojakov z 13 členských krajín NATO a ďalších partnerských štátov (Estónsko, Lotyšsko, Litva, USA, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko, Slovinsko, Luxembursko). Ide súčasne o závažný signál toho, že civilný sektor v tzv. demokratickej Európe sa dostal do pasívneho vleku generality USA a NATO, ktorá má v otázkach nastolenia vojny alebo mieru rozhodujúce slovo.

Minister zahraničia NSR Frank-Walter Steinmeier, jeden z mála aktívnych západoeurópskych politikov s realistickým pohľadom na aktuálne dianie, cvičenie podľa agentúry Reuters ostro skritizoval a vyzval k dialógu a k spolupráci s Ruskom. „Čo teraz nesmieme robiť, je vyostrovať situáciu hlasitým rinčaním zbraní a bojovými pokrikmi. Mýli sa ten, kto si myslí, že symbolické tankové prehliadky na východnej hranici aliancie zvyšujú bezpečnosť,“ vyhlásil v rozhovore pre týždenník Bild am Sonntag. Podľa neho „je smrteľne nebezpečné sústrediť pohľad len na vojenský aspekt a hľadať si záchranu v politike zastrašovania“. Medzinárodná partnerská zodpovednosť je to, o čo nám musí ísť a do čoho treba zapojiť Rusko, prízvukuje Steinmeier.

K šéfovi nemeckej diplomacie sa pridávajú opatrne ďalší. Napríklad predseda Mníchovskej konferencie o bezpečnosti Wolfgang Ischinger v interview pre TV kanál NDR varuje pred nebezpečenstvom vyostrenia vzťahov s Ruskom, ktoré „je väčšie než za posledných 25 rokov alebo možno od 80. rokov“. Ako upozorňuje, vo vzťahoch s Ruskom nemá cenu opierať sa o politiku, ktorej základom je demonštrácia vojenskej sily. Bývalý generálny inšpektor Bundeswehru Harald Kujat v rozhovore pre rovnaké médium poznamenal, že aliancia používa vo vzťahoch s Ruskom nesprávnu stratégiu, ako i nesprávne formulácie. Rozumnou stratégiou by podľa neho bolo uvoľňovanie vzťahov s s Moskvou. Zatiaľ však zo strany NATO nevidí vážne úsilie o obnovenie vzájomnej dôvery.

Stoltenbergovi sa nepáči, že si Rusko zvyšuje obranyschopnosť na vlastnom území

Nie je však známe, čo na slová týchto troch mužov hovorí šéfka nemeckého kabinetu Angela Merkelová, ktorá zrejme nachádza v nátlakovej sankčnej politike a zastrašovaní Ruska akúsi morálnu kompenzáciu za jeho historické víťazstvo nad nacistickým Nemeckom v roku 1945.

„Zatiaľ opäť, rovnako ako pred druhou svetovou vojnou, nevidíme kladnú odvetnú reakciu. NATO naopak stupňuje svoju agresívnu rétoriku a posilňuje svoje agresívne akcie v blízkosti našich hraníc. Za týchto podmienok sme povinní venovať mimoriadnu pozornosť riešeniu úloh spojených so zvyšovaním obranyschopnosti našej krajiny,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin vo svojom nedávnom prejave v Štátnej dume.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to vidí opačne: keďže Putin je jeho „protivník“, treba v jeho zastrašovaní pokračovať. Rovnako ako v šírení nezmyslov o tom, že Rusko sa neriadi tézami zakladajúceho aktu Rusko-NATO o spolupráci a bezpečnosti z roku 1997, ktorý predpisuje určité obmedzenia týkajúce sa jeho vojenskej prítomnosti. „Tá však bola značne rozšírená,“ sťažuje sa Stoltenberg a svoje tvrdenie dokladá „nadmerným zvýšením počtu ruských zbraní“ v Kaliningrade, na Kryme, v oblasti Barentsovho, Baltického a Čierneho mora, ako aj vo východnom Stredomorí. O skutočnosti, že na rozdiel od Američanov, ktorých vojenské kontingenty sú rozlezené po celej planéte, si takéto opatrenia robia Rusi výlučne „doma“, tento hovorca ultramilitaristickej superveľmoci pomlčal. A na vysvetlenie dodal, že Moskvou kritizované rozširovanie vojenskej prítomnosti NATO vo východnom krídle (fakticky pozdĺž ruských hraníc), ktoré spomínaný akt mimochodom vylučuje, má „zabrániť možným konfliktom“.

Spojené štáty sú teda podozrivé z prípravy Európy pod pláštikom cvičení NATO na totálnu vojnu s Ruskom. V kontexte týchto zlovestných plánov a okázalých jázd armádnej mašinérie USA cez územia stredoeurópskych štátov zažije človek aspoň na chvíľu pôvabný okamih, keď v agentúrnom servise ČTK narazí na aktuálnu správu o „25. výročí odchodu posledných sovietskych okupantov z nášho územia“ (21. 6.). Môže byť skutočnosť ešte cynickejšia, než práve je?

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply