
Předcházející prosincový měsíc byl velmi bohatý na vyjádření hlavních představitelů jednotlivých národů. Ke konci roku 2014 se nejen „hlavy států“ snažily dávat svým občanům i ostatním krajinám najevo budoucí směřování a úlohu národů, které zastupují. Vše završily nedávné novoroční projevy, které se v mnohém zdály podobně laděné, ale v některých případech byly obsahově naprosto protichůdné a to především v otázkách týkajících se krize na Ukrajině.
Počátkem posledního měsíce roku 2014 zarezonovaly geopolitickou sférou souvislosti s nedokončenou výstavbou plynovodu Jižní proud (South Stream), který byl z Ruské strany ukončen. To poprvé oznámil světu ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě Turecka Jako důvod země uvedla námitky Evropské unie vůči projektu. Evropská komise plán ostře kritizovala, porušoval totiž unijní pravidla, podle nichž dodavatelé surovin nesmějí ovládat i přepravní trasy. Rusové, kteří pro změnu ostře kritizují ona evropská pravidla, navíc Brusel obešli a o stavbě vyjednávali přímo s unijními zeměmi. Těm za to hrozily postihy. Ruský plynárenský gigant Gazprom, který měl v projektu poloviční podíl odkoupí od zbývajících partnerů druhou polovinu podílů ukončeného plynovodu. Místo plynovou South Stream Gazprom nyní zamýšlí výstavbu velkého plynovodu do Turecka a turecko-řecká hranice se má stát novým uzlem pro dodávky plynu do Evropy. Turecko tak podle nejnovější strategie Moskvy bude novou tranzitní zemí pro přepravu plynu do Evropské unie a nahradí v této roli Ukrajinu. Jak řekl i V. Putin „Nemá smysl ukončit plynovod někde v moři před Bulharskem a čekat až se situace vyjasní. Již připravené zařízení se použije na nový plynovod vedoucí přes Turecko až na hranice s Řeckem.“ Kromě zamyšlení hodného faktu, že EU brání samotné Evropě v dopravě stále levnějšího ruského plynu je i úloha Turecka, jakožto věrohodného partnera Mosky dost netypická pro tureckou vládu jinak poslušnou svévole Washingtonu.
Zhruba v polovině prosince měl na druhé straně planety zajímavý projev americký prezident Barack Obama. Před třemi tisíci vojáků na sjednocené vojenské základně McGuire-Dix-Leykharst Obama řekl: „Doba, kdy USA uskutečňovaly velké vojenské operace s účastí pozemních vojsk v jiných zemích, skončila.“ Dále uvedl, že do konce tohoto roku bude ukončeno stažení hlavních jednotek z Afghánistánu. Obama připomněl, že v Afghánistánu a Iráku zůstane ze 180 tisíc vojáků méně než 15 tisíc osob. „V budoucnu budou naše vojska kompaktnější. A jako váš vrchní velitel chci mít jistotu, že jste připraveni plnit úkoly, které mohou být před vás postaveny.“ uvedl prezident. Zdůraznil, že americká armáda bude mít i nadále nejlepší vybavení, přípravu a velení. Bezpečnost v této zemi bude podle něj v této zemi od začátku roku 2015 zajišťovat místní vláda. „Po více než 13 let je naše vojenská operace v Afghánistánu u konce.“
Podle mne sám americký prezident nesděloval vojákům plány na ukončení misí v zahraničí, ale informoval je o velkém přeskupování vojsk, kteří jsou třeba jinde po tom co v Afghánistánu odvedli „dobrou práci“. Svou opotřebovaností dávno okoukaný vzorec americké zahraniční politiky se dá popsat celkem jednoduše. Po dlouholeté vojenské okupaci krajin se záměrem v nich nastolit „mír a demokracii“, kde se z vojáků stávají takřka stroje na zabíjení stačí nadále uplatňovat výhodnější taktiky moci, jako podněcování, zásobování a organizování skupin na oko nezávislých na nikom. Tím se uvolní potřeby silových složek, které je dále možno využít tam kde je potřeba hrubé síly k nastolení vlastních zájmů. Zbývá už jen odhadovat kolik tisíc vojáků americké armády a NATO se ve víru chaosu přeskupování sil přesune už z pokořených krajin na Ukrajinu a okolních zemí.
Krátce před vánočními svátky 18. 12 2014 byla zahájena velká tisková konference ruského prezidenta Vladimira Putina, kterou jsme i s českým překladem prezentovali také na našem portálu ve dvou částech. (část 1, část 2)
Pro hlavu státu je to už devátá schůzka v podobném formátu. V letošním roce bylo na tuto akci akreditováno přes 1300 novinářů. Hovořilo se o tom nejaktuálnějším z vnitřní a zahraniční politiky, ze sociální sféry a ekonomiky. Podobná setkání s novináři dostala neoficiální název „velká tisková konference“. Tyto konference shrnují výsledky politického roku. Prezident nijak novináře neomezuje – ani pokud jde o témata jejich otázek, ani dobu trvání konference. Loňská tisková konference se konala 20. listopadu a trvala 4 hodiny 30 minut.
Prezident vysvětlil snížení cen plynu pro Ukrajinu, mluvil o ekonomické situaci v zemi, o amnestii a rovněž o aktuálních světových problémech.
Přidávám pár shrnujících postřehů v úryvcích z tiskové konference převzatých z webu: http://czech.ruvr.ru
Samozřejmě že pro přesnou představu o průběhu konference vám nezbývá, než jí celou osobně shlédnout.
Putin popřel možnost nasazení vojáků na Ukrajině
„Není nám lhostejný osud našich krajanů v zahraničí,“ prohlásil prezident RF Vladimir Putin na moskevské tiskové konferenci.
„V některých zemích EU existuje dosud takový pojem jako neobčan, tedy bez práv a svobod, a máme za to, že to není normální. Hodláme bojovat o stejná práva pro všechny, „ zdůraznil Putin. „Týká se to všech států, ale neznamená, že hodláme mávat šavlí a nasazovat své vojáky,“ prohlásil prezident.
„Také nemůže být ani řeči o nasazení ruských vojáků na Ukrajině,“ zdůraznil Putin.
Putin: Nové sankce USA proti Íránu jsou kontraproduktivní
Prezident RF Vladimir Putin považuje nové sankce proti Íránu, které vyhlásil Kongres USA, za kontraproduktivní. Řekl to během své dnešní velké tiskové konference v Moskvě.
„Nic dobrého z hlediska definitivních dohod o urovnání íránského jaderného problému to nevynese,“ poznamenal Putin.
„Íránskému lidu, íránskému státu má být zajištěna možnost rozvoje vlastních vysokých technologií včetně v mírové jaderné sféře,“ prohlásil prezident.
Hlava státu sdělil, že využije pozvání z Teheránu a vykoná návštěvu Íránu, informoval zpravodaj Hlasu Ruska.
Putin: Pogromy v Kyjevě nesouvisí se vztahy Ukrajiny a EU
Protesty v Kyjevě jsou vyvolány vnitropolitickým zápasem na Ukrajině a nikoli otázkou podepsání nebo nepodepsání asociační smlouvy s EU, prohlásil dnes prezident Vladimir Putin na moskevské tiskové konferenci.
Řekl, že „ti, kdo dnes aktivně prosazují myšlenky související s podepsáním smlouvy s EU, byli na Ukrajině celkem nedávno u moci. Proč tedy neudělali dříve to, zač dnes horují?“
Putin zdůraznil, že „v každém případě bude Rusko spolupracovat s Ukrajinou ve formátu a rozsahu přijatelných pro ukrajinský lid.“
Putin: Snowdena neznám, je mi ale zajímavý
„Neznám osobně Snowdena a nikdy jsem se s ním nesetkal“, prohlásil prezident RF Vladimir Putin, kdy odpovídal na otázku o bývalém agentovi CIA v průběhu velké tiskové konference v Moskvě.
„Má vlastní představy o životě, a řeknu vám upřímně, že je mi zajímavý. Myslím si, že hodně změnil v hlavách západních politiků. Mladý a pozoruhodný člověk. Má své záležitosti, já mám své. Poskytli jsme mu možnost u nás žít, nechceme však dělat protiamerickou propagandu. V operativním smyslu s ním nepracujeme a nikdy jsme s ním nepracovali“, řekl prezident.
Putin: Nekritizuji západní hodnoty
„Nehodlám kritizovat západní hodnoty, pro mne je však důležité ubránit občany Ruska před dost agresivním chováním některých sociálních skupin, které podle mého názoru se nejen chovají, jak chtějí, ale cílevědomě vnucují svou pozici jiným“, prohlásil prezident RF Vladimir Putin v průběhu velké tiskové konference v Moskvě.
„Rusko je země se starobylou a hlubokou kulturou. Musíme upozornit na tradiční ruské hodnoty, bez nichž společnost degraduje, musíme se k nim vrátit a na tomto základě postupovat vpřed. To je konzervativní přístup, nebrání však rozvoji“, zdůraznil prezident.
Více ke konferenci čtěte na http://czech.ruvr.ru/2013_12_19/Tiskova-konference-Vladimira-Putina-v-primem-prenosu-Hlasu-Ruska/
Mne osobně velmi pobavil obrazný příklad z úst V. Putina, kterým selsky vysvětlil stávající pozici Ruska. Vzpomenul, že už na Valdajském fóru uváděl tento příklad a zmínil nejuznávanější symbol RF. Medvěda, který chrání svou tajgu. Pokud budeme pokračovat v dosavadním analogu, tak mne samotného někdy napadá: možná by měl náš míša posedět v klidu a nehonit kance a podsvinčata po tajze, měl by se krmit jahůdkami a medem.. Možná by ho potom nechali na pokoji? Nenechali! Vždy se budou snažit přivázat ho na řetěz. A jakmile se jim to podaří vyrvou mu zuby a drápy: V dnešním pojetí jsou to síly jaderného zadržování. Jakmile by se to, nedej bože stalo, a míša se stal nepotřebným, tak mu hned tu jeho tajgu seberou. Potom z míši udělají vycpaninu a bude.. Proto tady vůbec nejde o Krym.
Putinova odpověď na otázku novináře prvního kanálu:“Zda je to co se nyní děje s ruskou ekonomikou odplatou za Krym.“, byla následovná:
Putin: Ne, není to odplata za Krym. Je to odveta, a lépe řečeno platba, za naší přirozenou snahu o sebezáchovu jako národa, jako civilizace, jako státu.
Dále pokračoval, že od pádu Berlínské zdi, po rozpadu Sovětského svazu se Rusko svým partnerům plně otevřelo. A co bylo výsledkem? Přímá a plná podpora terorizmu na Severním Kavkazu. Přímá podpora, chápete? Já teď nebudu zabíhat do podrobností, ale je to fakt a všichni to vědí. Takto se chovají partneři ?
Závěrem celého geopolitickými scénami nabitého prosince byly novoroční projevy a vzkazy představitelů suverénních států.
Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem je možné rozvíjet jen na principu vzájemné rovnosti. V novoročním vzkazu adresovaném americkému prezidentovi Baracku Obamovi to uvedl jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Zároveň připomněl, že Rusko a Spojené státy jsou zodpovědné za světový mír.
„Ve svém přání americkému prezidentovi Baracku Obamovi ruská hlava státu upozornila, že v nadcházejícím roce si obě země připomenou 70. výročí vítězství, za které v protihitlerovské koalici bojovaly bok po boku,“ uvedl tiskový odbor Kremlu.
Na konec nejrozdílnější projevy k prakticky stejné problematice týkající se krize na Ukrajině, měl právě V. Putin hovořící o lásce, porozumění a snahách tvořit hmatatelné dobré skutky, oproti P. Porošenkovi z jehož slov čiší touha po válce, dalším násilí a chybí v nich jakákoli naděje na úplný mír, nebo pokračující příměří. Posuďte sami.
Znovoročního projevu Vladimíra Vladimiroviče Putina:
„Ovzduší dobra, pozornosti a štědrosti zahřívá naše srdce, která jsou otevřená pro dobré záměry a ušlechtilé skutky, naplňuje nás nadějí“.
„Čím více bude dobroty a lásky, tím větší bude naše sebedůvěra, tím budeme silnější a to znamená, že určitě dosáhneme úspěchů“.
Z novoročního projevu Petro Porošenka:
„Ukrajina zvítězí ve válce vedené na východě země s proruskými separatisty, podporovanými Ruskem“.
„Rok, který končí, byl nejtěžším v posledních sedmi desetiletích od roku 1945. Krvelačný nepřítel (zjevná narážka na Rusko) vztáhl ruku na naše životy, území, svobodu, nezávislost“. Dále Porošenko v projevu říká, že cílem všech reforem, které v současnosti podniká, je vstup Ukrajiny do EU.
Celý novoroční projev Vladimíra Putina:
http://czech.ruvr.ru/2015_01_01/Putin-Rok-bude-takovy-jaky-ho-udelame-sami-1410/
Celý novoroční projev Petro Porošenka:
http://www.novinky.cz/zahranicni/357576-porosenko-ukrajina-valku-vyhraje-a-spusti-reformy.html