Protestuje sa už aj v Japonsku a na Ukrajine

· Čas čítania: 3 min.

Po tom, čo sme informovali o protestoch v Srbsku, Čiernej Hore a Poľsku sa presunieme na Ukrajinu a taktiež až do ďalekého Japonska, kde sa konal masívny protest proti prítomnosti amerických vojsk na ostrove Okinawa.

Nespokojnosť obyvateľov Okinawy vyvolalo rozmiestnenie 12 lietadiel MV-22 Osprey na základni Futenma v obývanej časti ostrova. Podľa RT.com hostí Okinawa 75 percent všetkých amerických vojenských zariadení v Japonsku a je dôležitou geopolitickou základňou pre Washington v regióne, ktorý susedí s Čínou a juhovýchodnou Áziou. Hnev obyvateľov vyvrcholil po škandáloch amerických vojakov, ktorí páchajú na ostrove kriminalitu, vraždia a znásilňujú. Americká základňa vydala po týchto škandáloch vojakom zákaz vychádzania.

Podľa RT.com sa protestu zúčastnilo 50 tisíc, a podľa agentúry Kjódó a The Guardian dokonca 65 tisíc ľudí. Demonštranti požadujú prehodnotiť bezpečnostnú dohodu uzatvorenú medzi Washingtonom a Tokiom, podľa ktorej sú vojaci na Japonskom ostrove legálne. Podľa RT.com ide o najväčší protest proti prítomnosti amerických vojsk v priebehu dvoch dekád. Protest sa uskutočnil v meste Naha, neďaleko amerických leteckých základní Kadena a Futenma.

„Japonsko je stále vojenskou kolóniou USA. Základňa to symbolizuje,“ prehovoril 59-ročný učiteľ Noboru Kitano (podľa France24).

Podľa japonských novín Asahi Shimbun (ktoré cituje RT.com) bola 32-ročným americkým námorníkom Kennethom Franklinom Gadsonom znásilnená a zavraždená (zaškrtená) 20-ročná žena Rina Shimabukuro. V inom prípade bol 24-ročný námorník Justin Castellanos obvinený zo zabitia japonskej ženy pri hotely Naha. Počas júna bol 21-ročný americký námorník  Aimee Meiji chytený pri čelnej zrážke počas jazdy v opitosti (hladina alkoholu prekročila šesťnásobne zákonný limit). To je len niekoľko objasnených prípadov kriminality amerických vojakov na ostrove. Rozzúrení Japonci vyjadrili svoj nesúhlas, o jeho sile sa môžete presvedčiť v nasledujúcom videu:

Nespokojnosť s politikou USA aj na Ukrajine

Nie všetci Ukrajinci súhlasia s expanzívnou politikou NATO. Prvé protivojnové ohlasy prichádzajú už aj z Ukrajiny. Informuje o nich E. Rusnák z Hlavných správ. Pred budovou americkej ambasády sa zhromaždili členovia združenia združenia „Prav? Da“ (aktivisti Tatiana Volkovová, Denis Opara, Svetlana Gricenková) so žiadosťou zastaviť vojnu na Donbase. Náplňou protestu bolo zdôrazňovanie expanzívnej politiky USA. Na proteste zneli heslá Ukrajina – pre Ukrajincov a USA je vojna.

„Zabíjajú naše deti, ženy, civilistov. Chceme mier. Chceme, aby sa krviprelievanie v našej krajine skončilo. Preto treba z nášho územia dať preč amerických vojakov a zastaviť dodávky amerických zbraní,“ kričala aktivistka Svetlana Gricenková. Viac informácií nájdete v spomínanom článkuE. Rusnáka. Gricenková sa zapájala do protestov proti vojne aj v minulosti. Podľa stránky NewColdWar zorganizovala v júli 2015 protest proti vojne s účasťou 1000 demonštrantov.

Zdroje: RT.com, E. Rusnák (HS),  The New Cold War, Kjódó, The Guardian, France24, Asahi Shimbun newspaper

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár