Protesty a ako ďalej…

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Shutterstock

V utorok 17. novembra, pri príležitosti 31. výročia od prevratu, sme dokázali MY, slovenský národ, úžasný čin. V spojenom úsilí sa desaťtisíce nespokojných občanov zliali do jednotného odporu voči súčasnej diktátorskej vláde. 17. novembra vyšli odhodlaní Slováci do ulíc bojovať za svoje práva.

Súčasná situácia sa dramaticky podpísala na náladách celého Slovenska, ktoré vyústili do protestu na viacerých miestach Bratislavy. Prvé začali okolo dvanástej hodiny, odkiaľ sa posúvali k ďalším, až vytvorili masu, ktorá sa zjednotená stretla o štvrtej hodine pred prezidentským palácom. Podľa viacerých výpočtov sa celkový počet protestujúcich v celej Bratislave mohol pohybovať aj cez 50 tisíc. Najvýznamnejším mementom podujatia bolo, že sa národ v takomto počte vedel spojiť, aj bez podpory mainstreamových médií.

Reakcie občanov na protesty odhalili aj vážnu slabinu. Okrem odstúpenia Matoviča a nových volieb tam neodzneli kroky, ktoré občania chceli počuť. Organizátori žiadneho z protestov nevytvorili manifest s požiadavkami, ktoré by boli predložené vládnucej moci. Žiadať o dobrovoľné odstúpenie Matoviča, ktorý bol dosadený a jeho vládu sceľuje prísľub budúceho rozkrádania miliárd z európskych fondov, je zatiaľ prehnaným optimizmom. V protestoch mali v prvom rade zaznieť prvé reálnejšie požiadavky na zrušenie totalitných opatrení, ktoré by sa postupne s ďalšími protestami stupňovali.

Požiadavka sústredená výlučne na nové voľby môže vyhovovať  hlavne neúspešným politikom,  ktorí už stepujú v očakávaní nových postov a v zákulisí si rozdeľujú pomyselnú moc. Celkom oprávnene usúdili, že im svitá nová šanca. Pobúrený národ, strácajúci pôdu pod nohami a základné existenčné potreby, sa stáva manipulovateľnou masou, ochotnou prijať akúkoľvek zmenu, hoci aj v podaní strán, ktoré už odmietli, alebo boli pre nich doposiaľ z rôznych dôvodov neakceptovateľné.

Povedomie občanov sa však prebúdza. Cítia, že tento systém je zlý od základov a chcú zmenu. Očakávajú viac ako vystriedanie doterajších garnitúr, ktoré budú kráčať v starých šľapajach, chcú nové vízie a spoločnosť, ktorá nedovolí zopakovať podobné hrôzostrašné scenáre. Chcú podiel na správe spoločnosti, ktorý im patrí. Očakávajú nových politikov, ktorí zmenia spoločnosť a dajú im práva, na ktoré majú nárok a ktoré im vrátia normálny spôsob život.

Od protestov už uplynulo pár dni a nič sa neudialo. Slovenský rozpočet sa ožobračuje o ďalšie milióny eur za testy a Matovič sa vyhráža občanom ďalšími drakonickými trestami za neúčasť na testovaní. Testovanie sa stalo jeho pomstou za občianske nepokoje a nespokojnosť s jeho vládou. Ostáva na občanoch, aby svojou prítomnosťou na protestoch žiadali splnenie ich vlastných požiadaviek. Krok za krokom.

Ing. Iveta Michalíková je bývalá kariérna diplomatka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár