Film: Rakúska armáda varuje pred výpadkom elektrického prúdu

V poslednej dobe sa v rakúskych médiách opakujú varovania pred výpadkom prúdu. Nové správy prichádzajú takmer každý deň. Po poslednom varovaní ministra vnútra prichádza upozornenie aj z ministerstva obrany. Ozbrojené sily na Facebooku otvorene poukazujú na možný celoeurópsky výpadok prúdu. Obavy z toho, že sa blíži celoeurópsky kolaps v rozhovore vysvetlil odborník na “blackout” Herbert Saurugg.

Rozsiahly výpadok napájania, infraštruktúry a dodávok energií je podľa ozbrojených síl realistickým, ale podceňovaným nebezpečenstvom. Krátky film (pozri nižšie) zobrazuje trojdňový scenár možnej nastávajúcej udalosti. Každá rodina by sa mala zásobiť trvanlivými potravinami aspoň na 14 dní. Nezabudnite na 3 litre vody na každého člena domácnosti na deň a lieky. Ozbrojené sily sa na takýto stav začali včas pripravovať. Dôležité je udržanie komunikácie, aby komunikačné linky fungovali aj bez elektriny.

Bez elektrickej energie sa okamžite preruší zásobovanie vodou a palivom. Ozbrojené sily sú vybavené núdzovými generátormi. Skutočnosť, že viac ako 80% týchto generátorov zlyhalo do 12 hodín počas vojenského cvičenia v roku 2020, je ale oprávneným dôvodom na obavy. Zostáva len dúfať, že sa toto obdobie predĺžilo o niekoľko dní. Z filmu nie je zrejmé, koľko jednotiek ozbrojených síl má armáda k dispozícii.

Avšak film upozorňuje aj na ďalší nebezpečný scenár. Zo zariadení na hlboké mrazenie môžu po výpadku chladenia unikať nebezpečné látky. Ozbrojené sily by preto mali posilniť rady hasičov. Ale nielen to. Okrem zlyhania celého zásobovania potravinami, čerpacích staníc a obchodov, výpadok napájania prirodzene ovplyvňuje aj bezpečnosť bánk. Ozbrojené sily majú v takom prípade polícii rýchlo poskytnúť posilu pri ochrane kritickej infraštruktúry.

Ale čo keď výpadok potrvá dlhšie?

Herbert Saurugg v rozhovore vysvetľuje, že v prípade celoeurópskeho výpadku dodávky elektriny bude trvať minimálne týždeň, kým sa distribúcia opäť oživí. Po tomto týždni sa však zásobovanie ľudí potravinami neobnoví okamžite. Pretože bez elektriny zlyhá celá telekomunikácia. Podľa Saurugga bude ešte minimálne týždeň trvať, kým sa systém opätovne rozbehne.

Odporúča preto, aby si obyvatelia urobili nevyhnutnú rezervu potravín najmenej na dva týždne. Sebestačnosť je najdôležitejšia vec. Budete na to sami. 

Tu možno nájsť dôležité informácie o predbežných opatreniach a príprave na výpadok prúdu. Kľúčové informácie možno dohľadať aj na webovej stránke Herberta Saurugga v časti: „prípravy na výpadok“.

O spomínanom probléme sa píše už niekoľko rokov: TU.

Film rakúskych ozbrojených síl:

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Bundesheer warnt vor Blackout!, https://www.wochenblick.at/, 8.10.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply