Rastúci vývoz zbraní z Číny ohrozuje vplyv USA vo svete

Pokročilé obranné systémy čínskej produkcie, ktoré zaplavia medzinárodný trh v priebehu nasledujúcich 10 rokov,  spôsobia nestabilitu a pre USA tak bude omnoho ťažším zasahovať v iných krajinách, upozornil časopis Foreign Policy.

FP analyzujú vplyv rýchlo rastúcej úlohy Pekingu na svetovom trhu so zbraňami v článku s názvom Čínske zbrane hromadnej spotreby.

Dôkazom posunu Číny od výroby ručných zbraní k pokročilým obranným systémom  je predaj bezpilotných lietadiel v Afrike a na Blízkom východe v roku 2011, zmluva na dodávku troch fregát do Alžírska v roku 2012 a prekvapivý výber čínskeho systému leteckej a raketovej obrany, ktorý zvíťazil aj nad ponukami Ruska a EÚ o rok neskôr v Turecku.

V posledných rokoch sa Peking  snaží dosiahnuť sebestačnosť vo výrobe zbraní a mohutne investuje do napodobňovanie cudzích technológií na výrobu zbraní a domácich programov výskumu a vývoja zbraní.

Prístup sa ukázal ako efektívny, pretože podľa správy nezávislého Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru z 15. marca sa Čína stala tretím najväčším vývozcom zbraní na svete, za USA a Ruskom.

„Čínske systémy zbraní sú často oveľa lacnejšie ako zbrane od konkurenčných vývozcov. A aj keď nie sú lepšie ako ruské alebo americké  alternatívy, sú často dosť dobrými,“ napísal americký časopis.

Podľa Josepha E. Lina, špecialistu FP, v priebehu rokov sa bude kvalita čínskych pokročilých obranných platforiem zvyšovať, zatiaľ čo ich ceny budú klesať, tak ako to bolo so spotrebnou elektronikou.

Časopis tiež zdôrazňuje, že vzostup Číny a tiež Indie ako globálnych vývozcov zbraní je „znepokojujúcim trendom.“

„Rozvojové krajiny, ktoré si kedysi mohli dovoliť len zbrane éry studenej vojny z druhej ruky, budú čoskoro môcť získať všetko, od moderných stíhacích lietadiel a vojnových lodí, až po presne navigovanú  muníciu, to všetko bez zruinovania štátneho rozpočtu,“ napísal FP.

Podľa Lina bude  mať cenová dostupnosť zbraní a jednoduchý prístup k nim v mnohých častiach sveta destabilizujúci účinok.

„Keďže krajiny vybavia svoje armády účinnejšími zbraňami, ich susedia sa môžu cítiť ohrození a reagovať spôsobom, ktorý bude mať za následok stupňovanie napätia,” napísal.

Okrem toho môže vývoz čínskych zbraní „ukončiť“ éru, v ktorej mala americká armáda do značnej miery nespornú slobodu konania v celom medzinárodnom spoločenstve, uviedol v správe FP.

„Tieto zbrane umožnia aj krajinám s obmedzeným rozpočtom na obranu získať schopnosť ubrániť svoje územie a pre Spojené štáty bude náročnejšie uskutočniť vojenskú intervenciu, bez toho, aby tým utrpeli značné straty,“ zdôraznil časopis.

Je pravdepodobné, že lacné čínske a indické zbrane „narušia globálny trh so zbraňami,“ čo bude  viesť  k poklesu počtu zákaziek pre USA, Ruska a EÚ, povedal expert.

Západ by podľa FP mal „byť opatrný vo svojich rozhodnutiach, týkajúcich sa predaja zbraní, najmä s ohľadom na nové veľmoci,” bez ohľadu na to, akými lukratívnymi sú.

Preložené z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply