Realita dnešných dní. Svedectvá ľudí žijúcich v rôznych častiach sveta (2. časť)

· Čas čítania: 10 min.

Ľudia, žijúci na rôznych miestach vo svete sa s nami podelili o informácie a svoje pocity, ako prežívajú aktuálne dianie v súvislosti s covidom. Prvý diel nájdete: tu.

Rusko – tlak a hystéria v súvislosti s covidom boli silné, teraz oveľa menšie. Štatistiky poskytujú médiá pravidelne. Ale nie každý týmto číslam dôveruje. Teplota sa meria pri vstupe do kaviarní a reštaurácií. Bývalo to tvrdšie. Rúška sa nenosia všade. Sú povinné, ale nie každý to robí. V zásade nenosím. Dezinfekčné prostriedky sú na mnohých miestach – ľudia ich často používajú. Ja niekedy používam v kaviarni a pod. Testy sú povinné pre prácu, v Rusku je to zjavná formalita. Deti chodia do školy až do 5. ročníka. Stredné školy a vyššie ročníky ZŠ začali po Novom roku, predtým mali diaľkové štúdium. Ľudia bojujú proti týmto opatreniam vo veľkých, aj malých obchodoch. Existuje celé právne a politické hnutie, ktoré čelí hlúpym a formálnym požiadavkám. Väčšina ľudí podporuje a schvaľuje skutočné a efektívne požiadavky.

Mexiko – ako to vyzerá u nás v Mexiku? Som česká turistická sprievodkyňa v Cancúne. Mexiko je veľké, skoro ako Európa. Mexický Karibik, v ktorom žijem je na juhu Mexika na poloostrove Yucatán. U nás máme teraz žltý semafor, to znamená, že máme momentálne úplne všetko otvorené, sú otvorené hotely, reštaurácie, bary, diskotéky, pyramídy, rôzne pamiatky, múzeá a organizujú sa všetky výlety. Iba dodržujeme zvýšenú hygienu. Používame gély, merajú nám teplotu bezdotykovým teplomerom a používame rúška pri nastupovaní napr. na loď, alebo keď vchádzame do nejakej budovy, teda do verejných priestorov. Keď už sme na palube lode, už ich mať nemusíme. Pandémiou je postihnuté hlavne stredné Mexiko a to Mexico City, lebo tam je sústredených veľa ľudí. Sprevádzam teraz 19 Čechov na výlete. Zariadime pre Vás všetko. Príďte, získate energiu. Je tu kľud, nádherná príroda. (mexikocesky.cz)

Švédsko – hovorím iba za časť Švédska, v ktorej žijem. V regióne Kalmar žiadna panika. Žiaden nátlak v médiách nie je. Rúška sú doporučené iba vo veľkých mestách a to v dopravných prostriedkoch, iba cez rush hour, špičku a potom, ak vám nie je tak úplne sto percent dobre a nutne musíte niekam ísť, tak vtedy áno. My rúška nenosíme nikde, ani do obchodu, ale žijeme v menšom mestečku. Ľudia iba vzájomne dodržujú odstup, väčšinou sa pri stretnutí na seba usmejú a pekne pozdravia a tým dajú najavo, že si vážia zdravie druhého. Testy na covid sa robia iba vtedy, ak majú ľudia príznaky. Nič nie je podmieňované. Švédi sú veľmi zodpovední a preto by nikomu ani na um neprišlo ísť niekam na verejnosť, ak by sa necítil dobre. Bohužiaľ vysoké školy sú zatvorené aj tu. Stredné školy a akoby 2. stupeň ZŠ – tam je ponechaná voľnosť na riaditeľoch, aby sa podľa aktuálnej situácie pre otvorenie, či zatvorenie rozhodli sami. Deti do 11 rokov chodia do školy. Zatiaľ je to tak. Bez rúšok samozrejme. Od minulého piatku sa viac kontrolujú obchody nejakou inšpekciou, či sa dodržiavajú počty v menších obchodoch. Ale, pretože sú Švédi zodpovední, žiaden tlak tu nie je vidieť, všetko je pekne označené. Za čo dám, ale ruku do ohňa je skutočnosť, že SLUŠNOSŤ A ÚCTA sú cítiť všade. A to je ten základ pre vzájomné rešpektovanie.

Srí Lanka – necítim tlak, všetko u nás funguje normálne, obchody a väčšina reštaurácií sú otvorené. Ale tie, ktoré sú v turistickej časti a ich zákazníkmi boli prevažne turisti, tie sú zatvorené. Tiež obchody neobjednávajú taký rozmanitý tovar, pretože kvôli úbytku turizmu by nebol asi záujem. Nie je to tak hrozné so strašením zo strany médií, síce sa o covide v TV a novinách hovorí, ale necítim to masívne. Čísla prípadov u nás moc vysoké nie sú. Masky sa nosia, ruky sa dezinfikujú. Kto chce vstúpiť do obchodu, musí si umyť ruky (pred každým obchodom je pripravené umývadlo). Tiež je povinné zapísať meno s kontaktom do knihy, kde evidujú, kto v ktorý deň obchod navštívil a po vstupe merajú ľuďom teplotu. Návšteva škôl a nemocnice nie je podmienená testom. Ani väčšina povolaní, ale kto napríklad sprevádza turistov, hoci len na jednodenný výlet, musíte potom zostať 14 dní v karanténe. Veľkým problémom doteraz bolo dostať sa do krajiny, pretože Srí Lanka bola absolútne uzavretá a návrat bol umožnený iba s podmienkami. Pri tomto návrate sme museli podstúpiť 14 dňovú karanténu v platenom rezorte, priniesť si negatívny PCR test, druhý ste absolvovali hneď pri prílete a tretí počas karantény. Deti do školy nechodia, školy sú zatvorené. Je možné nakupovať kdekoľvek. Veľké pokuty nie sú. Osobne som sa s prípadom pokuty ešte nestretla. Najviac nám chýbajú turisti. S prácou v turizme je to teraz zlé, nakoľko za nastavených podmienok turisti na Srí Lanku neprídu. Štát žiadnu pomoc pre cestovný ruch neposkytuje. Odpovedala: sprievodkyňa po Srí Lanke (SrilankabyHanka)

Španielsko – situácia je u nás úplne normálna. Máme tieto obmedzenia: cez víkend nemôžeme opustiť Barcelonu, ale môžeme ísť do parkov, aj na túru blízko mesta. Kaviarne aj reštaurácie sú otvorené medzi 8-9:30 hod. a 12-16 hod. poobede. Večer fungujú donášky. Rúška sú povinné vonku, aj vo vnútri verejných priestorov. V reštike ho mať netreba.. Situácia sa mi zdá pokojná. Mesto je plné ľudí a parky sú plné detí. Povinné testy sme nemali a nič sa nimi nepodmieňuje. Len keď chceš vycestovať alebo pricestovať do krajiny. Deti chodia do školy. Pokuta za nenosenie masky je tuším 100 eur, ale polícia tu nikoho nebuzeruje. Telku nemám, ale v tlači nie je covid hlavná téma dňa. Opatrenia sú minimálne, ale platia pre všetkých v každej situácií. Teplota sa nemeria. My chodíme jest do reštaurácie každý víkend. Zákaz vychádzania je medzi 22 hod a 6 hod rannou, s výnimkou dochádzania do práce. Bol som na Silvestra v Argentíne. Tam majú iba rúška, žiadne iné opatrenia nemajú.

Kanárske ostrovy Tenerife – rúška sa nosia všade, ale život beží normálne. Ľudia sú v uliciach, sedia v reštauráciách a kaviarňach. Miestni sú milší, uvoľnenejší ako na pevnine, ale rešpektujú opatrenia vlády, dôverujú jej. Pláže sú otvorené, aj bary na pláži. Ak je niečo zatvorené, tak len kvôli nedostatku turistov. Rúško nenosím, občas ma niekto upozorní, ale nič hrozné, som rád, že som tu.

Nórsko – osobne mám pocit, že sa ľudia boja, ale žiadny tlak nie je. Skôr sú odporúčania ako príkazy. Novinové titulky obsahujú covid každý deň, buď trvalé následky, alebo ďalšia vlna a bla bla … Masky nie sú povinné, my nenosíme vôbec, vo veľkých mestách nosia, ale je to dobrovoľné. V lietadle sú povinné, ale v autobusoch nie! Testami sa nič nepodmieňuje. Na test sa ide iba v prípade prechladnutia alebo iných príznakov a po návšteve zahraničia. Strážia sa hranice, od 2. januára úplne. Je povinný negatívny test pred vstupom, v Nórsku ďalší, hneď na hraniciach alebo do 24 hodín v mieste bydliska a po 7. dňoch sa test opakuje. Dosť to sledujú zamestnávatelia, sú zodpovední za kontrolu zamestnancov. Deti do 12 rokov sa netestujú. Testy sú zadarmo, pokiaľ má niekto symptómy, ale pri návrate zo zahraničia stojí test 70 eur, pretože neodporúčajú cestovať. Ľudia bez príznakov, ktorí necestujú mimo Nórska, nechodia na testy. Test sa robí jednou paličkou, najskôr hrdlo potom nos. Sú to PCR testy. Deti chodia do školy. Boli doma iba na začiatku corony. Niekedy deti chodia každý druhý deň, rozhoduje o tom škola, podľa počtu prípadov. Ale to je novinka. V podstate je všetko otvorené, máme určený počet zákazníkov na m2 v obchode, aj v reštauráciách, pri vstupe je dezinfekcia na ruky a dodržuje sa meter odstup. Ešte aj plavárne sú otvorené. Ja osobne, keby som nečítala správy, ani by som nevedela, že je covid. Pri návrate zo zahraničia je povinná karanténa 10 dní. Turista sa sem nedostane bez karantény, ktorú musí absolvovať v karanténnom hoteli, čo stojí cca 150 eur na deň, tam si musí odkrútiť tých 10 dní, až potom môže ísť do Nórska. Človek, ktorý tu pracuje a odvádza dane, môže ísť do karantény na hotel za 50 eur na deň. V podstate jediné také pravidlo je karanténa a za nedodržanie sú pokuty, dokonca vyhostenie z krajiny na niekoľko rokov, pokiaľ nie si domáci. Počas karantény môžeš chodiť do prírody…

India – strach necítime. Ak porovnám s veľkými mestami, Rishikesh je oveľa bezpečnejší. Keď ideme na preplnené miesta, potom nosíme masku. Žiaci stredných škôl a vyššie začínajú chodiť do školy. Ak nosíte masku, všetko je v poriadku. Ale ak niekoho pristihnú bez nej, v Rishikesh je pokuta 200 rupií (2,2 eur) a Dillí 2500 rupií (28 eur).

Taliansko – u nás je zavedený semafor. Zelená = otvorené všetko s rúškom. Žltá = otvorené všetko okrem večerných podnikov, reštaurácie, bary sú otvorené len do 18:00. Oranžová = reštaurácie a bary otvorené len pre vydaj „cez okno“, čiže je možné konzumovať len vonku 3 metre od dverí. Červená to isté ako oranžová, akurát, že je potrebné nosiť v aute doklad o tom, kde kto ide. Je zakázané chodiť len tak + o 22:00 sa už nemôže vychádzať von autom, s výnimkou cesty do práce. Pred dvoma týždňami robili podaktorí majitelia podnikov poskytujúcich služby v stravovaní protesty tak, že otvorili. Nedávali im pokuty, ale ich zapisovali. Samozrejme, že druhy deň už neotvorili, pretože im bolo povedané, že ak to zopakujú, tak im zoberú licenciu na mesiac + pokuta 1600 euro. Farby semafora v Taliansku sa delia podľa regiónov. Ja som v Lombardii, ktorá je dnes oranžová. Rúška sa musia nosiť v každom uzavretom priestore. Vonku netreba, iba vtedy, keď sú ľudia od seba menej ako dva metre. Testujú tu len tých, ktorí majú príznaky alebo len tých, ktorí boli v priamom styku s pozitívnym. S vakcináciou ľudia problém nemajú. Hlavne starší ľudia, ktorým, keď niekto povie, že to je zadarmo, tak si do seba dajú pichnúť hocičo. Tu vystrašili ľudí už vo februári 2020, takže problém so strašením nemajú. Keďže momentálne je vládna kríza, tak médiá píšu hlavne o nej. Teraz si médiá našli nový problém a to je ten, že jeden z desiatich, ktorí nie je v poradovníku na vakcínu si ju asi nejako zaplatia pomimo. Tu, keď ľuďom povieš, aby boli doma, tak zostanú doma. Keď im zajtra povieš, že je koniec, tak idú von. Školy v Taliansku sú oddnes otvorené. Pre stredné školy to vyriešili tak, že do školy chodia každý druhý deň na striedačku a ostatné dni je vyučovanie online. Niektorým triedam sa začína vyučovanie o ôsmej a ďalším o deviatej. Je to hlavne z dôvodu, aby nepreplnili hromadnú dopravu.

Líbya Tripolis – premiér Fayez al Saraj bol po stretnutí s predstaviteľmi Červeného kríža v auguste 2020 upozornený na katastrofický stav ochorenia COVID-19. V tejto súvislosti vydal nariadenie o rúškach. V praxi sú však obmedzenia minimálne, rúška sa vyžadujú len v potravinách, tieto opatrenia sa však spravidla nedodržiavajú. Naďalej sa uskutočňujú verejné zhromaždenia, mnohopočetné svadby, aj pohreby. Školy fungujú v neobmedzenom režime. Na uliciach sú rúška skôr ojedinelým javom, nenosí ich takmer nikto a v osídleniach mimo Tripolisu neexistujú takmer žiadne obmedzenia. Pri úmrtí člena rodiny sa však praktizuje uplácanie, členom rodiny ponúkajú 500,- dinárov za pripísanie úmrtia ochoreniu COVID-19.

Nigéria – vláda uplatňuje nátlak na prísne dodržiavanie korona opatrení a zaviedla nosenie rúšok. Pri vstupe do obchodných centier a potravín ich musia ľudia mať na tvári. Opatrenia platia najmä vo veľkých konglomeráciách, ako Lagos, Abuja a ďalšie. V bežnom živote sa však nedodržujú a na predajných miestach na trhoviskách, ktoré sú najnavštevovanejšie, sa rúška nenosia. Rodinné zhromaždenia, na ktorých sa stretávajú desiatky príbuzných, nie sú zakázané. Školská dochádzka nie je obmedzovaná. Elitné zahraničné školy vyžadujú v škole rúška.

Etiópia – vláda robí nátlak na občanov a zavádza obmedzujúce opatrenia, čoraz častejšie spomína vakcináciu. Etiópia však patrí medzi krajiny s neblahými vakcinačnými skúsenosťami a Etiópčania vakcíny principiálne odmietajú. Napriek pokusom o obmedzenia, v praxi sa dodržiavajú len rúška v obchodných centrách a potravinách, všeobecne sa neuplatňujú žiadne mimoriadne opatrenia, pracovný, spoločenský a školský život ostáva na predkoronovej úrovni  a COVID-19 zostáva v rovine mediálneho strašenia.

Bangui, Stredoafrická republika- vzhľadom na vyostrenie konfliktov v krajine a blízkej hrozbe vojny sa občania covidom nezaoberajú.

Botswana – úplne rovnaké opatrenia ako na Slovensku, majú za sebou dva lockdowny, povinné rúška, život v izolácii, od decembra platí zákaz vychádzania.

Malta – u nás to nejde do extrému. Dôchodcovia môžu zostať doma a nemusia sa stretávať s ľuďmi v práci alebo v hromadnej doprave. Myslím si, že spravodajský bulletin o covide je pravdivý a jasný, hoci sa vládna opozícia snaží povedať niečo iné. Ale to sú politické hry. Rúška sú povinné vonku. Teplota sa meria a dezinfekčný prostriedok sa nachádza vo vchodoch nemocníc, škôl a kostolov. Reštaurácie zbierajú údaje o zákazníkoch, ako napr. mobilný kontakt, čas vstupu a počet klientov. Na tabuliach je zobrazovaná povolená vzdialenosť 2 metre. Testy sa využívajú v nemocnici. Kto chce navštíviť štátnu kliniku, dostáva otázky, napríklad či má kašeľ, cíti sa unavený a podobne. Naliehavo nás vyzývajú, aby sme zostali doma, ak máme podozrenie, že by sme mohli mať covid a máme zavolať pomoc, je na to určené špeciálne telefónne číslo. Školy fungujú vďaka vláde, ktorá trvá na tom, aby boli plne dodržiavané pravidlá a nariadenia vydané zdravotníckymi úradmi. Školy nikdy neboli zatvorené, mali len bežné prázdniny. Štátne školy poskytujú hodiny online aj pre zraniteľné deti, ktoré nemôžu navštevovať školu. Súkromné ​​školy, ktoré nedokázali zabezpečiť úplnú bezpečnosť, poskytujú online lekcie striedavo s dochádzkou do triedy, ktoré všetci dodržiavajú. Za nedodržiavanie pravidiel sú pokuty. Aj keď si myslím, že občas sú úrady trochu kruté. Všetci musia dodržiavať pravidlá, aj malé obchody. Rúška a dezinfekčný prostriedok je pri vchode. Obmedzený počet klientov môže byť v obchodoch a lekárňach, všetko je chránené plexisklom.

Dominikánska Republika – od 12.2. do 24.3.2021 začína bratislavské letisko poskytovať priame charterové lety operované Condorom do letoviska Punta Cana. Pri vstupe do krajiny musíte vyplniť digitálny formulár e-ticket na získanie QR kódu, ktorý spája rôzne vyhlásenia, napr. o zdraví, colné formuláre a pod. Test sa nepožaduje, robí sa iba náhodne vybraným cestujúcim. Karanténa pre Slovákov nie je. Rúška sú povinné v interiéri, ale vonku sa nenosia. Bohužiaľ karanténa je po príchode na Slovensko.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár