Richard Sulík jasne povedal, že kráľ je nahý

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Shutterstock

Ak by sme mali zadefinovať základnú charakteristiku súčasnej vlády, museli by sme ju definovať dvoma konštantnými parametrami. Tým prvým je permanentne neúspešný boj s pandémiou, tým druhým permanentná kríza vzťahov; rozumej: nekončiaci konflikt, ktorý má jediného spoločného menovateľa. Tým je ťažko patologická osoba súčasného premiéra Igora Matoviča. Robiť výpočet všetkých konfliktov, ktoré inicioval Igor Matovič, asi nemá zmysel, podstatné je, že sa konečne našiel aspoň jeden člen vlády, ktorý nadobro pochopil, že takto sa naozaj ďalej nedá. Na tlačovej besede strany SaS dal Richard Sulík Igorovi Matovičovi jasné ultimátum. Buď do desiatich dní sám odstúpi s tým, že strana SaS plne rešpektuje volebné výsledky a uznáva právo OĽaNO obsadiť post premiéra inou osobou, alebo strana SaS odchádza z vlády. Keďže podľa očakávaní sa šanca na skutočnú sebareflexiu u Igora Matoviča limitne blíži nule, predpokladajme, že premiér Matovič nebude súhlasiť so svojou výmenou. Čo to vlastne pre riešenie vnútrokoaličnej krízy bude znamenať? Aj keď v čase medzi uzávierkou tohto článku a jeho vyjdením sa môže udiať mnoho nepredvídateľných vecí, riskneme to a skúsime namodelovať najpravdepodobnejší vývoj ďalšieho scenára.

Parlamentné počty sú jasné, bez strany SaS stratí koalícia ústavnú väčšinu, ale dočasne môže vládnuť. Zásadné reformy pôjdu ťažšie – ak vôbec, ale na prvý pohľad sa aj s väčšinou 78 hlasov dá vládnuť. Správne, len na prvý pohľad. Situácia je totiž podstatne komplikovanejšia. V takejto oslabenej koalícii je totiž najslabším ohnivkom poslanecký klub strany Za ľudí. K dnešnému dňu odišli z klubu Za ľudí de facto traja poslanci – Miroslav Kollár, Tomáš Valášek a na odchode je aj Ján Benčík. Strana je už dnes na pokraji udržania si svojho poslaneckého klubu, pretože osem členov je najnižšie možné minimum. Problém je ešte v jednej okolnosti. Z celého poslaneckého klubu kontroluje predsedníčka strany Veronika Remišová sotva štyroch členov. Inak povedané, rozpad klubu by bol v zásade len otázkou času, a potom by oklieštená koalícia naozaj stratila väčšinu. A práve toho sa premiér Igor Matovič vždy obával. Napriek svojmu iracionálnemu a krajne deštruktívnemu správaniu totiž veľmi dobre vie, že odchod Richarda Sulíka z koalície nadobro znamená začiatok konca celej koalície.

Polčas rozpadu je v odchode Richarda Sulíka a strany SaS jednoznačne zakódovaný. Aké má teda Richard Sulík karty v rukách? Ukázalo sa, že strategické spojenectvo s Veronikou Remišovou môže byť cestou, i keď práve ona nikdy nepociťovala akútnu potrebu vymedzovať sa voči spôsobu vládnutia Igora Matoviča. Nakoniec, s jeho štýlom mala dlhodobú osobnú skúsenosť, veď viac ako tri a pol roka bola jeho mĺkvou – a dá sa povedať, že až nechutne servilnou – dvojkou. Na sklonku politického obdobia však prestúpila do potenciálne premiérskej strany. Ako sa ukázalo, tento prestup bol veľmi zlým kalkulom a takmer sa jej stal osudným. Nakoniec sa po dezercii zakladateľa strany Andreja Kisku síce stala dokonca predsedníčkou strany Za ľudí, ale to bol od Andreja Kisku len danajský dar.

Stranu, presnejšie povedané poslanecký klub – a len ten sa v parlamentnej či vládnej politike počíta, nikdy väčšinovo neovládla a už to pomaly vyzeralo tak, že za takýchto okolností sa horizont jej politického prežitia bude prekrývať s termínom nových parlamentných volieb. Do toho však prišlo niečo, čo ju donútilo konať. Bezprecedentné potupenie strany Za ľudí, keď premiér Igor Matovič okázalo ignoroval veto ich strany na nákup vakcíny Sputnik V, ktorý bol síce vecne v poriadku, ale spôsob, akým to Igor Matovič urobil, bol politicky krajne diskvalifikačný. A to donútilo Veroniku Remišovú konať.

AUTOR: Roman Michelko

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár