Riziko nakazenia covidom interiér vs. exteriér

· Čas čítania: 2 min.

Riziko nákazy v otvorenom priestore je podstatne nižšie ako v interiéri. K týmto záverom dospela rozsiahla štúdia univerzity Barkley. Nakazenie v exteriéri nemožno vylúčiť, ale v porovnaní s uzavretými priestormi je nepatrné. Tieto poznatky vyplývajú zo spomenutej štúdie vedcov, ktorí vyhodnotili 12 medzinárodných štúdií. V piatich skúmaných štúdiách predstavoval podiel prenosu, ku ktorému malo údajne prísť vo vonkajších priestoroch menej ako 10% resp. menej ako 5 %. Najrozsiahlejší výskum pochádza z Číny. Zo štúdie rezultuje, že len jeden zo 7324 prípadov sa nakazil v otvorenom priestore. Autori zároveň upozorňujú, že vychádzali len z oficiálne hlásených prípadov a k týmto výsledkom mohlo prísť v dôsledku zavedenia prísneho lockdownu.

Japonskí vedci na základe výskumu dospeli k záveru , že riziko prenosu v exteriéri je 19-krát nižšie ako v uzavretom priestore. Francúzi zobrali pod lupu 201 výskytov z 22 miest po celom svete a zistili, že 197 prenosov sa odohralo v uzavretom priestore. V lete sa v USA o rozruch postaral hromadný výskyt nákazy v letnom tábore v americkom štáte Georgia. Tu sa počas pobytu nakazilo 260, predtým negatívne testovaných osôb. Najväčšia miera nákazy sa prejavila u personálu (56%), ktorý sa v priestoroch kempu zdržiaval najdlhšie. Platila pritom povinnosť nosiť rúšku minimálne pre dospelých. Infekcia sa z veľkej časti rozšírila v chatách, kde spolu spalo až 26 osôb. Pobyt na čerstvom vzduchu v roku 1918 počas španielskej chrípky mohol rozhodnúť medzi životom a smrťou ako dokazuje prípad posádky americkej vojenskej lode. Z celkového počtu 1217 sa nakazilo 1000 členov posádky. Námorník, ktorý prespával v kajute mal až 4-krát väčšiu šancu, že zomrie ako ten, čo spal pod holým nebom na palube.

Celkovo pre Covid platí, rovnako aj pre chrípku a im podobné ochorenia, že v uzavretých, nedostatočne vetraných priestoroch aerosóly obsahujúce častice vírusu pretrvávajú dlhšie a s tým je spojené aj väčšie riziko ich vdýchnutia. Dr. Bulfone a jeho tím sú za prenesie tzv. „indoor aktivít“  medzi nimi napr. aj školské vyučovanie do vonkajšieho priestoru za dodržania pravidiel. Štúdia má samozrejme aj limity, čoho sú si autori vedomí: heterogenita posudzovaných štúdií, nedostatočné informácie ohľadom prenosu ako aj nezohľadnenie vplyvu rúšok.

Zhrnuté a podčiarknuté, prenos vo vonkajšom priestore ako pohyb v prírode, návšteva cintorínov, prechádzka po meste, turistika, šport (v rámci neho za určitých podmienok aj lyžovanie) a ďalších x aktivít, ktoré môžu ľudia  vykonávať v exteriéri predstavujú len veľmi malé riziko nákazy.

sc name=“tlacidlo-podporit-text“ ]

Zdroj:  Corona: Wie hoch ist die Ansteckungsgefahr im Freien, https://www.springermedizin.de/ , 08.12.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár