Rodičia, pripojte sa k výzve lekárov, ktorá navrhuje testovať deti testami zo slín

Občianske združenie Lekár pre pacienta z Novej Dubnice adresovalo premiérovi SR Igorovi Matovičovi, Ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislavovi Gröhlingovi a Ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu novú výzvu za návrat detí do škôl. Lekári v nej navrhujú nový spôsob testovania detí, testami zo slín. Postačí napľuť slinu a výsledok je zrejmý do 15-stich minút. Zastavme spolu invazívnu metódu COVID-19 testovania výterom z nosohltana. Rodičia, posielajte tento text do škôl svojich detí, na Ministerstvo školstva a Regionálne úrady verejného zdravotníctva. Výzvu prinášame v plnom znení.

Od: Občianskeho združenia Lekár pre pacienta, Gagarinova 773/5, P.O.BOX 8A, 018 51 Nová Dubnica
Komu: Ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministrovi zdravotníctva SR a predsedovi vlády SR

Návrat deti do škôl je podmienený výsledkom z testovania. Vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 39/2020 V. v. SR uverejnenej vo Vestníku vlády Slovenskej republiky čiastka 23/2020 je uvedený celý rad výnimiek, ktoré sú kontraindikáciou pre testovanie paličkovým antigénovým testom. K týmto kontraindikáciám treba uviesť, že existuje početná skupina obyvateľstva, ktorá ma morálnu výhradu vo svedomí používať tieto paličkové antigénne testy.

Tieto paličkové antigénové testy nie sú anatomicky uspôsobené pre použitie u detí!
Uvedomujeme si, že je dôležité aj tých cca. 30% populácie, ktorá sa nemôže z vyššie uvedených príčin podrobiť paličkovému antigénovému testovaniu pred vstupom do škôl, aby bolo u nich zistené riziko infekcie. Pre túto skupinu existuje vhodné riešenie a tým sú antigénové testy zo slín. Senzitivita: 98,04%, špecificita: 99,33%. Tieto parametre sú podstatne lepšie ako pri bežných paličkových antigénových testoch. Testy sú logisticky veľmi jednoduché na vykonanie a cenovo výhodnejšie ako PCR testy. Stačí napľuť slinu, pridať roztok a do 15 minút je výsledok. Testy zo sliny nestresujú a nepoškodzujú sliznicu nosa. Testy majú európsky certifikát – certifikát CE.

Výhodou testu je, že pri testovaní odpadá akákoľvek asistencia zdravotníckeho pracovníka a teda testy sú použiteľné pre širokú verejnosť vrátane školských zariadení, prípadne domácnosti. Testy nestresujú deti a občanov, ktorí odmietajú testovanie paličkovým antigénnym testom – výterom nosohltana cez nosovú dierku z akýchkoľvek dôvodov – poškodenie nosného priestoru po operáciách nosa, obava z vnesenia infekcie a zakrvavenie nosnej dutiny, zlým odberom a pod. Preto doporučujeme tieto testy na celoplošné testovanie hlavne detí.
Dôrazne žiadame ministra zdravotníctva, aby neodkladne zabezpečil antigénové testy zo slín pre všetky detské oddelenia a novorodenecké oddelenia.

V Novej Dubnici, 11.01.2020.
Za občianske združenie Lekár pre pacienta

MUDr. Miroslav Šnapko, predseda
MUDr. Igor Hurta., v.r.
Ing. Miroslav Sagan, v.r.

sc name=“tlacidlo-podporit-text“ ] Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár