Rozpory na Ukrajine sa stupňujú

Nezhody medzi radikálnymi nacionalistami a vládnou garnitúrou na Ukrajine sa od útoku pred parlamentom stupňujú. Na demonštrácii radikálov pred budovou parlamentu sa koncom augusta odohral krvavý útok, pri ktorom zahynuli traja policajti a 140 ľudí utrpelo zranenia. Medzičasom zraneniam podľahol aj štvrtý policajt.

Vláda začala proti radikálnym a nacionalistickým zoskupeniam, nad ktorými postupne stráca kontrolu, konať. Celkovo 16 ľudí podozrivých z účasti na útoku bolo na dva mesiace zadržaných. Hlavné podozrenie padlo na členov strany Sloboda Oleha Ťahnyboka, ktorá bola jednou z troch najväčších zložiek tzv. Euromajdanu. Zatknutý bol aj bývalý poslanec za túto stranu Jurij Siroťuk.

Ešte v deň útoku opustila vládnu koalíciu Radikálna strana Oleha Ľaška. Ten v priebehu septembra niekoľkokrát verbálne zaútočil na prezidenta Porošenka, keď ho nazval „reinkarnáciou Viktora Janukoviča“ či „najhlavnejším zločincom a korupčníkom v krajine“ a jeho zvolenie do kresla prezidenta označil za „najväčšiu chybu Ukrajincov po Revolúcii dôstojnosti (Majdane)“. Tieto vyjadrenia boli reakciou na zatknutie poslanca Radikálnej strany Ihora Mosijčuka pre podozrenie z korupcie a ďalej na zatknutie lídra tzv. automajdanu v Odese Jevgenija Rezvuškina.

Pravý sektor pokračuje vo svojich aktivitách na hraničných priechodoch. Po tom, čo ešte v auguste postavil hliadky v blízkosti hraníc s Bieloruskom, Podnestersom a Poľskom, sa v priebehu septembra pokúsil spolu s krymskými Tatármi blokovať tri hraničné priechody na Krym. Prostredníctvom betónových zátaras zabránili stovkám kamiónov z Ukrajiny prejsť na Krym.

Fakt, že radikáli sa na Ukrajine začínajú zjednocovať, podčiarkuje aj pochod pri príležitosti Dňa obrancu Ukrajiny – v Kyjeve sa zišlo približne osem tisíc stúpencov radikálov, najmä z Pravého sektoru a Slobody, ktorí s portrétmi Stepana Banderu pochodovali centrom hlavného mesta.

Prezident Porošenko obvinil z augustového útoku nielen radikálov, ale aj oligarchov, ktorí ich vraj financujú. Následne niekoľkokrát prisľúbil potrestanie vinníkov a koncom septembra uskutočnili silové zložky štátu masívne prehliadky nacionalistov v Kyjeve, Odese a Ivano-Frankivsku. V tomto období prebehlo aj niekoľko ozbrojených útokov – napríklad výbuch pred budovou SBU (ukrajinská tajná služba) v Odese a streľba z RPG na nákupné centrum v Mukačeve. Nikto pri nich nezahynul ani neutrpel zranenia. Situácia na Ukrajine bola teda pred regionálnymi voľbami (25. 10.) veľmi nestabilná.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply