Ruskí vyšetrovatelia chcú obnoviť trest smrti ako „preventívne opatrenie“

· Čas čítania: 3 min.

Šéf ruského vyšetrovacieho výboru požiadal poslancov, aby zvážili obnovenie existencie trestu smrti v ruskom právnom poriadku, uviedol však pritom, že mu nejde o skutočné vykonávanie popráv, ale len o psychologický efekt,  ktorý by  takáto hrozba mohla mať na potenciálnych zločincov.

„Téma popráv je v súčasnej dobe v našej krajine tabu,“ povedal Aleksandr Bastrykin skupine poslancov, ktorých pozval na poradu do svojej kancelárie. „Nenavrhujem obnovenie  skutočného trestu smrti, ale myslím si,  že v našom právnom poriadku musí byť prítomný ako hypotetická možnosť, nakoľko takýto následok by mohol potenciálneho zločinca zastaviť,“ dodal.

Trest smrti v súčasnej dobe v ruskom trestnom zákonníku figuruje, zákonodarca  naň však v roku 1997 zaviedol moratórium, a to ihneď po podpise Dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd, ktorý bol  nevyhnutným krokom pre vstup Ruska do Rady Európy.

 Niektorí politici a strážcovia zákona však opakovane vyzývajú k jeho obnoveniu,  a to najmä v reakcii na ohavné zločiny a rozsiahle teroristické útoky. Vladimír Kolokoltsev, minister vnútra, vo februári minulého roka v komentári k brutálnej vražde dvoch mladých dievčat povedal, že by to bolo „normálnou reakciou spoločnosti.“ Vysoko postavení predstavitelia polície však zdôraznili, že je to len jeho osobný názor.

Kolokoltsevove slová podnietili vyjadrenia najvyšších úradníkov, ktorí ubezpečili verejnosť, že žiadne plány znovu zaviesť trest smrti neexistujú. Dmitrij Peskov, tlačový hovorca Vladimira Putina povedal, že prezidentov postoj k tejto otázke je daný, pevný a konzistentný a dodal, že podľa jeho názoru sa Putin viac prikláňa k úplnému zrušeniu trestu smrti.

Sergej Naryškin, hovorca Dolnej snemovne Dumy, novinárom povedal, že je proti návratu trestu smrti a zároveň aj tlačová služba Úradu generálneho prokurátora uviedla, že Rusko má záväzky voči Rade Európy, a preto moratórium zostane.

Podľa prieskumu vykonaného Nádaciou pre verejnú mienku v septembri 2013, si 68 percent Rusov myslí, že rozsudky smrti sú pre nich v zásade prijateľné, zatiaľ čo 24 percent odpovedalo, že takéto opatrenie by podľa nich bolo úplne neprípustné. Podľa rovnakého prieskumu považuje 91 percent občanov samovraždu za úplne neprijateľnú a 34 percent uviedlo to isté o lekársky asistovanej eutanázii.

Jevgenij Minchenko, šéf Medzinárodného politologického ústavu, tento týždeň pre denník Kommersant povedal, že on možnosť opätovného zavedenia trestu smrti zvažoval, pretože moratórium bolo zavedené len preto, aby sme vyhoveli Európe a dnes už väčšina Rusov  brať ohľad na mienku Európy nechce.

Michail Barševskij, zástupca vlády na Najvyššom súde, Ústavnom súde a Najvyššom rozhodcovskom súde povedal pre tlačovú agentúru RBC, že ako právnik nechápe   Bastrykinov postoj. „Ak chce, aby bol trest smrti aplikovaný,  nie je to kvôli rozhodnutiu Ústavného súdu možné a pokiaľ chce, aby bol prítomný v trestnom zákonníku – tak tam už predsa prítomný je,“ citovala agentúra právnika.

Preklad z RT

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár