Rusko pomaly predstavuje svetu budúcnosť globálneho finančného systému

Zmena svetového poriadku sa nezaobíde bez zmeny finančného systému a pre Rusko nastal čas formulovať jeho nové obrysy. Predseda predstavenstva Gazpromu Alexej Miller predniesol 16. júna počas svojho vystúpenia na Petrohradskom ekonomickom fóre množstvo prelomových výrokov, ktoré západné médiá ignorovali.
„Sme svedkami rozpadu dvoch systémov, na jednej strane systému komoditných trhov, systému zdrojov, a na strane druhej – nazvime to základom, bázou – systému centrálnych bánk, systému rezerv,“ uviedol Miller.
Miller pripomenul, že centrálne banky regulujú nominálnu hodnotu peňazí prostredníctvom úrokových sadzieb a výmenných kurzov, čím riadia a kontrolujú dopyt. Nemajú však kontrolu nad dodávkami surovín a nad objemom týchto dodávok.
„Sme svedkami toho, že dominancia dolára mizne, objavuje sa vysporiadanie v národných menách, a tak dochádza k zmene paradigmy. Klasická schéma peniaze – tovar – peniaze, čo je brettonwoodska paradigma, teraz prichádza na opačný vzorec: tovar – peniaze – tovar: najprv predáme plyn, a potom ho vyťažíme. Náš tovar – naše pravidlá. Nehráme teda už hry, ktorých pravidlá vymyslel niekto iný. Niektorí ľudia hovoria: „Zákon, to je Atlanta,“ a iní zase: „Zákon, to je tajga,“ povedal Miller.

Svet sa nachádza v podmienkach „dokonalej búrky“. Kríza existuje nielen vo finančnej sfére v dôsledku nekontrolovateľnej inflácie dolára, ale existuje aj energetická kríza, potravinová kríza a kríza vedenia vo svete. Za týchto podmienok stráca adekvátnosť brettonwoodsky menový systém, ktorý zaistil doláru úlohu svetovej rezervnej meny, rovnako ako následná jamajská konferencia, ktorá zaistila oddelenie dolára od zlata.
Reálna hodnota peňazí a najmä dolára, ktorý nie je krytý fyzickými aktívami, sa rozmazáva a aj všeobecne uznávané ocenenie štátnych menových rezerv v zlate má veľmi podmienený význam. Koľko zlata sa skutočne nachádza v americkom Fort-Knoxe, to nie je vôbec isté. Hodnota dolára sa od roku 1971 drží na základe všeobecnej konvencie podporovanej silou úderných síl amerických lietadlových lodí.
Miller uviedol ďalší príklad: „Nie je možné popísať stav energetického alebo ekonomického systému bez znalosti pravidiel konkrétneho komoditného trhu alebo bez znalosti objemu ponuky na tomto trhu. A v tejto situácii sa ukazuje, že inštitút brettonwoodskeho systému a globálne medzinárodné inštitúcie nefungujú a ticho odumierajú.“
„Brettonwoodsky systém regulácie nominálnej hodnoty bez možnosti kontroly nad ponukou surovinových komodít dáva obrovský inflačný impulz.“ To sa teraz dokonale odráža v prudko rastúcich cenách ropy a plynu.
Podľa šéfa Gazpromu za týchto podmienok dopyt po surovinách nahradí dopyt po devízových rezervách, čo je veľmi závažný tektonický posun. „Obrysy nového typu socioekonomickej štruktúry budú teda do značnej miery určené Ruskou federáciou, o tom niet pochýb,“ zhrnul Miller.

Všetky tieto vyhlásenia šéfa Gazpromu by sme mohli odmietnuť a ignorovať, ako sa to stalo na Západe, keby Millerov záver nasledujúci deň vo svojom prejave v podstate nezopakoval Vladimir Putin. Ten zdôraznil, že v súčasnej dobe dochádza ku skutočne revolučným, tektonickým zmenám v geopolitike, globálnej ekonomike, technologickej sfére a celom systéme medzinárodných vzťahov.
„Zdá sa však, že vládnuce elity niektorých západných krajín ďalej žijú v ilúziách. Nechcú vidieť zjavné veci a tvrdošijne lipnú na tieňoch minulosti. Napríklad veria, že dominancia Západu v globálnej politike a ekonomike je stálou a večnou hodnotou. Lenže nič netrvá večne,“ povedal Putin.
S odkazom na obrovské tempo tlačenia peňazí západnými štátmi a zosilnenú infláciu, ktorá požiera menové a zlaté rezervy, Putin povedal: „Podľa odborníkov sa už v najbližších rokoch začne proces premeny svetových rezerv – pri takých deficitoch jednoducho nie je kam ustúpiť – z mien, ktoré strácajú hodnotu, na reálne zdroje, čo, samozrejme, urobia iné ako západné krajiny – napríklad na potraviny, energie alebo iné suroviny. Je zrejmé, že tento proces bude ďalej akcelerovať globálnu dolárovú infláciu.“
Túto logiku teda zjavne akceptuje aj politické vedenie Ruska. Hocikto by mohol povedať, že slová sú jedna vec a reálne dianie druhá. To však znamená, že nevidí, čo sa už v skutočnosti deje.

Ruská vláda prijala rozhodnutie a Gazprom teraz predáva plyn za ruble. Áno, je to do značnej miery dôsledok chybnej zelenej agendy Západu a jeho nepremyslenej sankčnej politiky. Všetky transakcie prebiehajú v ruskej jurisdikcii, ale samotný fakt, že rubeľ je už formálne krytý ruským plynom, ho vylučuje z brettonwoodskej paradigmy.
V situácii prudkej dolárovej inflácie sa mnoho krajín bude zaujímať o to, čím je ich mena krytá a ako môže odolať hrozbe hyperinflácie.
Rusko tak už spochybnilo celý brettonwoodsky systém a schéma „plyn za rubeľ“ umožnila udržať hodnotu domácej meny, a dokonca ju voči doláru upevniť, hoci významnú úlohu v tejto veci zohral klesajúci dovoz.
Ak však Rusko ustúpi a vráti sa k starej paradigme, jeho ekonomika bude podlomená. Možno nie hneď, ale „džentlmeni, ktorí píšu pravidlá“ skôr či neskôr určite vykonajú zmeny vo svoj prospech a 200 rubľov za dolár, ktoré vyhlásil trochu dementne Joe Biden, by sa mohli stať skutočnosťou.
Dúfajme teda, že tí, ktorí by sa chceli vrátiť do starých čias, počuli Putinove slová: „Je omyl myslieť si, že dobu búrlivých zmien možno takpovediac vysedieť, že sa všetko časom vráti do normálu a všetko bude ako predtým. Nebude.“

Význam týchto vyhlásení možno len ťažko doceniť. Veď Rusko ako prvé formuluje koncepciu budúceho globálneho finančného systému, v ktorom bude úloha obvyklých finančných inštitúcií obmedzená na úroveň iba sprostredkovateľov.
Zatiaľ nevieme, ako bude nový finančný systém vyzerať v skutočnosti, aké miesto v ňom zaujmú swapy, barter a regionálne meny. Ruský prezident už oznámil, že sa uvažuje o zavedení medzinárodnej rezervnej meny založenej na menovom koši krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika) a vyzval ostatné krajiny BRICS, aby sa pripojili k Systému vysporiadania finančných pohľadávok ruskej centrálnej banky ako alternatíve k systému SWIFT.
Rusko sa teda neusiluje o zmenu globálneho finančného systému samo; k tomuto procesu môžu prispieť aj zainteresované strany v podobe štátov BRICS a ďalších krajín, ktoré nie sú zaťažené obrovským dlhovým bremenom.
K zrúteniu svetovej rezervnej meny, samozrejme, nedôjde zo dňa na deň; príliš veľa aktív je denominovaných v dolároch a nikto nebude chcieť stratiť ich hodnotu. Avšak s vyhliadkou na zrútenie svetového obchodu v dôsledku sankcií a protekcionizmu bude otázka regionálnych mien stále naliehavejšia.
Skutočnosť, že Rusko teraz nastoľuje všetky tieto otázky, dáva istotu, že sa táto krajina bude podieľať na obrysoch vynárajúceho sa svetového poriadku.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: russtrat.ru

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply