Rusko predstavilo svoju novú námornú doktrínu

Od vypuknutia občianskej vojny na Ukrajine jar 2014 sa napätie na východe od hraníc Ruskej federácie prudko vyhrocuje. Severoatlantická aliancia pritom neprestáva viniť Rusko z rinčania zbraňami, podkopávania zvrchovanosti Ukrajiny a zastrašovania baltských členov NATO. Rusko popiera podozrenia, že uchováva agresívne zámery voči svojim západným susedom. V novele námornej doktríny, ktorú prezident Vladimír Putin predstavil verejnosti 26. júla, naopak vymenúva, ako ďaleko zašla expanzia NATO na východ od prijatia pôvodnej ruskej námornej doktríny pred štrnástimi rokmi. Prinajmenej neúmyselný Drang nach Ost (ťah na Východ) – tento výraz novela  pochopiteľne neobsahuje – však Západ nemôže poprieť. NATO rozšírilo svoju členskú základňu o viacero východoeurópskych štátov.

Ruskú generalitu trápia partnerské programy NATO pre viaceré postsovietske republiky a považuje ich za prípravu na ich neskorší vstup. Priame vyzbrojovanie Ukrajiny a rozsiahly program modernizácie ukrajinských ozbrojených síl za účasti vojenských inštruktorov z USA, Veľkej Británie vystresovalo Kremeľ do takej miery, že v decembri 2014 novelizoval celú vojenskú doktrínu Ruskej federácie. Tá si vyžiadala zaktualizovanie námorného komponentu už aj preto, že Rusko čelí zlovestným krízovým situáciám v Čiernom mori a v Stredomorí. Kyjev si napríklad vyhradzuje právo na použitie sily k obnoveniu zvrchovanosti nad Krymom, ktorý sa po referende v marci 2014 odtrhol od Ukrajiny a pripojil k Ruskej federácii. Poprevratová ukrajinská vláda menovala minulý mesiac gruzínskeho ex-prezidenta Michaila Saakašviliho za gubernátora Odeskej oblasti a Moskva predpokladá, že má uľahčiť Severoatlantickej aliancii prebudovať prístav Odesa na hypermodernú základňu ukrajinskej vojenskej flotily. ktorá bude predĺženou rukou NATO. Ruská námorná základňa na krymskom Sevastopole je od Odesy vzdialená len 301 kilometrov a nebezpečenstvo náhodnej alebo vyprovokovanej konfrontácie bude značné.

 

Rusko muselo prispôsobovať svoju námornú stratégiu aj pod váhou zmien vo východnom  Stredomorí, kde hrozí trvalá balkanizácia spojeneckej Sýrie. Pokiaľ by ruské vojenské  námorníctvo stratilo všetky privilégia v sýrskom prístave Tartus, ocitlo by sa v nehostinných podmienkach, aké v Stredomorí nepoznalo od pádu železnej opony. Novelizovaná ruská námorná doktrína si kladie za cieľ premeniť Stredozemné more na zónu stability, čo v krátkodobom horizonte znie takmer utopicky. 46-stranová a 102-bodová doktrína  predpokladá  systematické posilňovanie Ruska ako svetovej námornej veľmoci schopnej pôsobiť po celej planéte – od severného pólu a domovského Severného ľadového oceánu (kde sa chystá zabezpečovať prístup k podmorským surovinovým zdrojom a splavnosť obchodných trás) až po južný pól a Antarktídu.

Za zmienku stojí úloha, ktorú si Moskva vytýčila v Atlantickom oceáne. Zamýšľa tam posilňovať svoju vojenskú prítomnosť, aby prekazila úmysly Západnej aliancie „pridávať si globálne funkcie“. t.j. pôsobiť ako svetový strážca poriadku.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply